Jaki irygator do zębów kupić?

Wybór odpowiedniego irygatora do zębów w głównej mierze zależy od naszych oczekiwań, budżetu oraz zadania, które ma pełnić. Jednak wybór nie jest łatwy, zważywszy na szeroki wybór tego typu modeli. Jaki zatem irygator do mycia zębów wybrać?

irygator do mycia zębów Digoo DG-CX10
irygator do mycia zębów Digoo DG-CX10

Rodzaje irygatorów do zębów

Irygatory do zębów dzieli się na poniższe grupy:

 • irygatory stacjonarne – wykorzystują zasilanie sieciowe, są większe od pozostałych modeli, także posiadają spory pojemnik na wodę,
 • irygatory przenośne – np. turystyczne, posiadają wbudowany akumulator (podobnie jak w szczoteczkach sonicznych). Dodatkowym atutem tego modelu irygatora jest to, że możemy go wszędzie wziąć ze sobą za sprawą niewielkich rozmiarów
 • irygatory hybrydowe – łączą w sobie wszystkie zalety poprzednich irygatorów. Może być on przenośny, a także można podłączyć go bezpośrednio do gniazdka.

Jak używać irygatora do zębów?

Używanie irygatora do zębów nie jest trudne, choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieco skomplikowane. Jednak tak naprawdę używanie go ogranicza się do kilku prostych kroków, które prezentujemy poniżej:

 1. Napełnij pojemnik irygatora ciepłą wodą (w niektórych modelach do napełnienia wodą konieczne jest odłączenie pojemnika od urządzenia – w takim przypadku po napełnieniu pojemnika wodą należy go zamocować z powrotem do podstawy urządzenia).
 2. Wybierz odpowiednią końcówkę. Najczęściej występujące końcówki irygatora do zębów to:
  • klasyczna – do codziennej pielęgnacji,
  • końcówka dedykowana szczególnie do usuwania płytki nazębnej i kamienia,
  • ortodontyczna – zalecana dla posiadaczy aparatów ortodontycznych oraz dla osób z nachodzącym na siebie uzębieniem,
  • do czyszczenia tzw. „kieszonek dziąsłowych”, czyli trudno dostępnych miejsc, np. w obrębie zębów mądrości.
 3. Przymocuj wybraną końcówkę do irygatora.
 4. W przypadku pierwszego użycia urządzenia wypompuj powietrze z urządzenia:
  • ustaw tarczę regulacji ciśnienia na najwyższą,
  • skieruj końcówkę do zlewu,
  • włącz urządzenie (woda wypłynie z urządzenia),
  • wyłącz urządzenie.
 5. Ustaw odpowiednią moc irygatora (przy pierwszym użyciu zalecane jest ustawienie mocy na najniższym stopniu). Moc urządzenia jest oznaczana albo w kilkustopniowej skali numerycznej (maksymalnie do dziesięciu stopni), albo w skali jakościowej, np. moc jest oznaczana jako: normal (normalna, do codziennego użycia), soft (delikatna, idealna dla podrażnionych dziąseł) oraz pulse (pulsacyjna).
 6. Pochyl się nad zlewem i umieść końcówkę irygatora w ustach pod kątem 90 stopni. Włącz urządzenie. Pozwól wodzie płynąć swobodnie do zlewu.
Zobacz również  Kołdra antyalergiczna

Uwaga!

Chcąc zapobiec rozbryzgiwaniu wody usta powinny być częściowo zamknięte i należy unikać patrzenia przed siebie w lustro (należy być raczej pochylonym).

Czy warto używać irygatora do zębów?

Jest wiele irygatorów do czyszczenia jamy ustnej dostępnych na rynku, natomiast irygatory niektórych producentów są podobno w stanie usunąć nawet do 99.9% kamienia nazębnego i o 50% poprawić stan dziąseł (w porównaniu do rezultatów używania nici dentystycznej). Biorąc pod uwagę jak łatwy jest w użyciu i jak skuteczny wydaje się w usuwaniu płytki nazębnej i pielęgnacji dziąseł, irygator to z pewnością urządzenie godne wypróbowania.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu w podjęciu decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego irygatora do zębów.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment