Terapia lecznicza przy żylakach kończyn dolnych

Brak aktywności ruchowej na co dzień negatywnie wpływa na nasz organizm. Siedzący tryb życia jest przyczyną wielu schorzeń niosących znamiona cywilizacyjnych. Szczególnie dokuczliwą przypadłością są żylaki kończyn dolnych, które dotykają coraz większe grono osób już w wieku średnim. Zmiany chorobowe najczęściej atakują niewielkie naczynia włosowate u kobiet, a trakcie rozwoju choroby dochodzi do ataku na większe żyły. W początkowym stadium pojawiają się niewielkich rozmiarów pajączki (charakterystyczne kreski o ciemnym zabarwieniu i punkty, które niosą informację o rozwijającym się schorzeniu).

Rozpocznij leczenie możliwie jak najszybciej

Kluczową rolę w leczeniu żylaków kończyn dolnych stanowi odpowiednio wczesne rozpoczęcie terapii leczniczej. Nieleczone mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia stanów zapalnych oraz zatorów w większych żyłach, co kończy się z reguły koniecznością intensywnej hospitalizacji.

Terapia lecznicza przy żylakach kończyn dolnych
Terapia lecznicza przy żylakach kończyn dolnych
Jako że schorzenie najczęściej atakuje przedstawicielki płci pięknej, to właśnie głównie z myślą o nich przygotowywane są wszelkie zalecenia związane z prawidłowym funkcjonowaniem i terapią antyżylakową. W tym celu oferowane są m.in. rajstopy czy też pończochy chroniące przed powstawaniem żylaków kończyn dolnych. Zaleca się także unikania przebywania długotrwale w pozycji stojącej.

Odpowiednia aktywność fizyczna oraz odpowiedni odpoczynek w pozycji siedzącej – starajmy się trzymaj nogi na podparciu, kiedy jesteśmy zmuszeni wykonywać przez wiele godzin pracę bez zmiany pozycji. Koniecznie należy nawet najmniejsze zmiany skonsultować z lekarzem specjalistą, gdyż pomoże to określić stopień zaawansowania schorzenia.

Chirurgiczne usunięcie chorych żył

Przy zaawansowanym stadium choroby dochodzi do usunięcia zmienionego chorobowo fragmentu żyły poprzez ingerencję chirurgiczną. Dochodzi wtedy do nacięcia skóry w bliskiej lokalizacji zmian żylakowych, następnie żyła podwiązywana jest w okolicy kolana i pachwiny, a ostatecznym krokiem jest wycięcie martwej części żyły. Po wykonaniu zabiegu pacjent musi poddać się szpitalnej rekonwalescencji, trwającej zwykle około 14 dni.

Zobacz również  Cudowne właściwości leczniczej borowiny

Laserowa metoda usunięcia zmian żylakowych

Terapia laserowa w przypadku żylaków kończyn dolnych jest metodą mniej inwazyjną od chirurgicznej interwencji. W tym przypadku do chorej żyły wprowadza się światłowód, którego laser powoduje uszkodzenie i z czasem obumarcie miejsca zmienionego chorobowo. Po wykonaniu zabiegu nie jest konieczne zatrzymywanie pacjenta na rekonwalescencji, a trwa on około 1/2 godziny. Jest to stosunkowo młoda metoda zwalczania żylaków, która jednak posiada dużą skuteczność – porównywalną z metodą chirurgiczną.

Pacjenci posiadający problemy z krzepliwością krwi nie mogą poddać się zarówno interwencji chirurgicznej, jak i terapii laserowej. Obie te metody stosuje się w zaawansowanych stadiach choroby, kiedy to żylaki mogą powodować zaburzenia przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych. W przypadku niewielkich zmian żylakowych w postaci pajączków, laser powoduje uszkodzenie zmienionych chorobowo żył, co prowadzi do ich obumarcia. Przy zaawansowanym stadium choroby podaje się pacjentowi znieczulenie miejscowe, gdyż rozgrzewanie i uszkadzanie dużych naczyń jest bolesnym zabiegiem.

Efekty terapii leczniczej

Chcąc osiągnąć odpowiedni efekt zabiegu należy powtórzyć go 3-4-krotnie, jednak należy pilnować przerw około 4-tygodniowych od pojedynczej wizyty. Gojenie się miejsc, gdzie doszło do usunięcia rozległych zmian żylakowych, trwa dość długo i często nie dochodzi całkowitego zaniku śladu interwencji laserowej. W takich przypadkach najważniejsze jest zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby.

Przed zabiegiem pacjent nie powinien (w ciągu ostatnich 3 dni do momentu zabiegu):

  • przyjmować aspiryny i witaminy E,
  • wystawiać skóry na opalanie,
  • spożywać rybnych olejów,
  • pić napojów alkoholowych.
Zobacz również  Dlaczego ważne jest regularne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego?

W miejscach interwencji laserowej należy usunąć z powierzchni skóry ciemne owłosienie (jeżeli występuje).

Po zabiegu pacjentowi zabrania się (do 3 dni po zabiegu):

  • brać aspiryny,
  • drażnienia okolicy miejsca wykonywania zabiegu,
  • nadmiernego rozgrzewania skóry w tych miejscach,
  • opalania skóry,
  • zdrapywania ewentualnych strupków.

Przy zmianach skórnych:

  • zaczerwienienia pacjent powinien chłodzić kąpielą,
  • pęcherze należy smarować przy wykorzystaniu maści z antybiotykiem,
  • skórę w miejscu interwencji laserowej należy ochronić przed słońcem odpowiednimi filtrami.

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • olej kokosowy na zylaki

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment