Przerost śluzówki macicy – diagnoza i leczenie

Przerost śluzówki macicy to schorzenie, które dotyka najczęściej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Endometrium – błona śluzowa wyścielająca macicę – rozrasta się, gdy działanie estrogenów nie jest równoważone przez progesteron (1). Nierzadko jednak zmagają się z tą dolegliwością także młode kobiety, w tym takie, które dopiero niedawno zaczęły miesiączkować. Po czym rozpoznać to schorzenie, jak najskuteczniej je leczyć?

Objawy przerostu endometrium

Najczęstszym symptomem przerostu śluzówki macicy jest nieprawidłowe krwawienie. U młodych kobiet może objawiać się ono w postaci bardzo obfitych miesiączek. Wiąże się to z nadprodukcją estrogenów i zbyt małą ilością progesteronu wytwarzanego w drugiej fazie cyklu. Progesteron odpowiada za hamowanie rozrostu śluzówki, więc w przypadku jego niedoboru endometrium pogrubia się ponad normę.

Nierzadko zdarza się jednak, że krwawienia u kobiet występują między miesiączkami – nie powinno się bagatelizować tego symptomu. Podobnie jak krwawienia występującego u kobiet po menopauzie. Objawy te mogą świadczyć o nieprawidłowościach związanych z gospodarką hormonalną, warto zbadać ten problem i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak diagnozować anomalie śluzówki macicy?

Do podstawowych badań wykonywanych przy podejrzeniach przerostu endometrium należą:

  • analiza gospodarki hormonalnej,
  • USG macicy,
  • histeroskopia.

Badanie hormonalne pozwala sprawdzić, ile progesteronu i estrogenu wytwarza organizm oraz w jakim stopniu wynik odbiega od ustalonej normy. Zarówno USG przezpochwowe, jak i histeroskopia (badanie polegające na oglądaniu wnętrza macicy przy pomocy aparatu wprowadzonego przez szyjkę) pozwalają stwierdzić, czy grubość endometrium nie przekracza 5-7 mm u kobiet w wieku okołomenopauzalnym i 10-12 mm u kobiet miesiączkujących. Jeśli śluzówka jest grubsza, stanowi to sygnał do rozpoczęcia leczenia.

Zobacz również  Jak znaleźć dobrego dentystę?

Przerost śluzówki macicy

Leczenie przerostu endometrium

W zależności od tego, jak bardzo przerośnięta jest śluzówka macicy, jej stan można unormować za pomocą leczenia hormonalnego lub zabiegu. Hormonoterapię zaleca się pacjentkom, u których zmiany są stosunkowo niewielkie i mało niepokojące (2). Kobiety starsze najczęściej poddają się zabiegowi łyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy. Nie jest on niebezpieczny, ale uważa się go za dość inwazyjny. Wykonywany jest w szpitalu, pod narkozą, a powrót pacjentki do pełni sił trwa kilka dni. Pozwala jednak nie tylko na usunięcie warstwy endometrium, ale także na zbadanie wyskrobin pod kątem histopatologicznym.

W niektórych przypadkach lekarze proponują pacjentkom radykalne (acz często konieczne) działanie – usunięcie macicy wraz z przydatkami. Zaleca się to kobietom w wieku okołomenopauzalnym, u których stwierdzono atypowy rozrost endometrium, będący najczęściej stanem przednowotworowym. Taki zabieg nosi nazwę histerektomii, wykonywany jest drogą pochwową (przy zastosowaniu technik laparoskopowych) lub brzuszną (3).

Szybka diagnoza przerostu endometrium i niezwłoczne podjęcie odpowiedniego leczenia jest ważne szczególnie w przypadku starszych pacjentek – po 55. roku życia rośnie ryzyko choroby nowotworowej, zwłaszcza jeśli są one dotknięte cukrzycą, otyłością lub nadciśnieniem.

Ciśnieniomierze elektroniczne i mechaniczne – Jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać?

1 L. Bobin, A. Malinowski Rozrosty endometrium – diagnostyka i leczenie, w: „Przegląd menopauzalny” 4/2007, s. 212.
2 Tamże, s. 213.
3 Tamże, s. 218.

Zobacz również  Plastik, który zjadasz z posiłkiem

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • przerost endometrium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją