Objawy i przyczyny migreny z aurą – jak ją pokonać?

przyczyny i objawy migreny z aurąMigrena jest niezwykle trudną do zdiagnozowania chorobą. Jej główne symptomy to silny i pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapach oraz nudności. Lista dolegliwości jest jednak znacznie dłuższa – wiele zależy też od rodzaju migreny. Wielu pacjentom funkcjonowanie utrudnia migrena z aurą. Objawy i przyczyny choroby poznasz poniżej.

Osoby cierpiące na pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na ostre światło, dźwięki, wybrane kosmetyki, zapachy czy potrawy prawdopodobnie na co dzień zmagają się z migreną. Jednak obok zwykłej migreny wyróżniamy też migrenę brzuszną, siatkówkową i przewlekłą. U większości kobiet pojawia się też migrena z aurą.

Migrena z aurą – objawy

Napad choroby często poprzedza tzw. aura migrenowa, czyli trwające kilka lub kilkadziesiąt minut symptomy neurologiczne. Ten zespół objawów pojawia się na chwilę przed atakiem bólu. Wśród nich wyróżniamy m.in. zaburzenia widzenia – zaburzenia ostrości, mroczki przed oczami, plamy, błyski świetlne, chwilowa utratę wzroku, ale także problemy z koncentracją.

Zdarza się jednak, że występują też dodatkowe i poważne symptomy – jednostronny niedowład, czyli zdrętwienie ręki i nogi po jednej stronie ciała, mrowienie kończyn czy zaburzenia czucia i ośrodka mowy. Postawienie prawidłowej diagnozy jest trudne, gdyż aura migrenowa to zespół objawów przypominający także udar lub niedokrwienie mózgu. Co ciekawe, wyróżnia się także aurę migrenową, której żadne objawy nie zwiastują…

Zobacz również  Zdrowe warzywa z mikrofalówki – przyrządzisz je w mig!

Jakie są główne przyczyny migreny z aurą?

Migrena należy do schorzeń neurologicznych, które są uwarunkowane genetycznie. Cierpią na nią zwykle przedstawicielki płci pięknej w danej rodzinie od pokoleń. Bywa jednak, że migrena z aurą pojawia się samoistnie lub zostanie wywołana. Przyczynia się do tego silny stres, ciągły niepokój, brak snu i odpoczynku, zaburzenia hormonalne, a także niektóre produkty spożywcze (np. typu fast food czy czekolada).

Powikłania migrenowe

Coraz więcej pacjentów cierpi nie tylko na zwykłą migrenę, ale także na powikłania – bolesna migrena z aurą jest właśnie jednym z nich. Nie powinno się do tego dopuścić, gdyż konsekwencje są długotrwałe i poważne, a walka z nimi znacznie bardziej uciążliwa. Do powikłań migreny zaliczamy także m.in.:

  • stan migrenowy, czyli napad trwający ponad 72 godziny,
  • migrenowy zawał mózgu,
  • drgawki migrenowe,
  • migrenę przewlekłą,
  • napad padaczki,
  • uzależnienie od leków przeciwbólowych.

Wiele powyższych dolegliwości może zaś doprowadzić do pogorszenia stanu psychicznego i załamania nerwowego, a w konsekwencji nawet depresji. Warto wybrać się do lekarza specjalisty, rozpocząć leczenie i podjąć działania profilaktyczne, aby napady migreny nie wyrządziły jeszcze większych szkód w organizmie.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment