Jakie są rodzaje rehabilitacji i wskazania do jej stosowania?

Na rehabilitację składa się szereg działań, które mają na celu przywrócenie sprawności, zniwelowanie dolegliwości bólowych. Służy poprawieniu komfortu życia, przeciwdziałaniu rozwojowi niepełnosprawności, powrotowi do normalnego funkcjonowania. W celu skorzystania z rehabilitacji należy udać się do fizjoterapeuty, który dobierze najlepszą terapię, odpowiedni zestaw ćwiczeń. Trzeba pamiętać o tym, że każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji.


Jakie są rodzaje rehabilitacji i zabiegi fizjoterapeutyczne?

W przypadku rehabilitacji można mówić o różnych rodzajach i metodach, które dobiera się w zależności od źródła problemu i stanu zdrowia pacjenta. Może być ona przeprowadzana w trybie stacjonarnym, dziennym lub ambulatoryjnym oraz w domu pacjenta. Jeśli niepełnosprawność wynika z choroby lub urazu, zwykle zaleca się rehabilitację medyczną. Jest także rehabilitacja specjalistyczna, przeznaczona dla pacjentów z konkretnymi schorzeniami, mających szczególne potrzeby.

Przykładem będzie rehabilitacja kardiologiczna przy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego lub rehabilitacja neurologiczna w przypadku chorób neurologicznych. Wyróżnia się także rehabilitację społeczną, zawodową, logopedyczną. Fizjoterapeuci wykorzystują różnego typu zabiegi, czyli kinezyterapię polegającą na leczeniu ruchem, fizykoterapię (przy zastosowaniu ultradźwięków, pola magnetycznego, niskiej i wysokiej temperatury, promieniowania podczerwonego), masażu leczniczym. Nowoczesnym podejściem jest fizjoterapia, czyli między innymi terapia manualna.


Jakie są wskazania do rehabilitacji?

Jeśli komuś potrzebna jest fizjoterapia Częstochowa, to można mu polecić renomowany gabinet Osteofly. Pracują w nim wyłącznie doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy zawsze dobierają indywidualną terapię do konkretnego pacjenta. Oferta obejmuje rehabilitację dzieci, fizjoterapię urologiczną, fizjoterapię, terapię czaszkowo-krzyżową i osteopatię. Z rehabilitacji warto skorzystać w przypadku wad postawy, wad wrodzonych, otyłości, kontuzji, opóźnionego rozwoju psychoruchowego. Będzie to świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się ze schorzeniami układu oddechowego.

Zobacz również  Szczoteczka Oral B Vitality. Jaki model najlepiej wybrać?

Rehabilitację można polecić przy chorobach neurodegeneracyjnych, dolegliwościach ciążowych i porodowych. Nie należy zwlekać z jej wdrożeniem po zabiegu operacyjnym, aby jak najszybciej odzyskać sprawność. Rehabilitacja jest konieczna przy różnych chorobach i stanach, które doprowadziły do utraty funkcji ruchowych. Z usług rehabilitanta korzysta się przy złamaniu, uszkodzeniu mózgu, utracie słuchu lub wzroku.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment