Wśród cennych dla zdrowia roślin znajduje się ostropest plamisty, który przykuwa naszą uwagę rurkowatymi kwiatami o barwie purpurowej. Jego działanie jest tak wszechstronne, że każdy powinien bliżej poznać ten cud natury.
W owocach ostropestu plamistego znajduje się wiele flawonolignanów. Oprócz tego obecne są w nim olejki eteryczne, gorycze oraz flawonoidy. Podobne substancje zawarte są w liściach rośliny.
Owoce ostropestu zbiera się pod koniec miesiąców letnich w momencie, kiedy zaczynają wysypywać się z koszyczków. Poddaje się go następnie suszeniu. Zaschnięte można zmielić bądź zalać spirytusem w celu przyrządzenia nalewki. Stosować można również liście, ale nie jest to zbyt popularne.
Sylimaryna, czyli zespół flawonolignanów, korzystnie wpływa na kondycję naszej wątroby. Wszystko dzięki znoszeniu działania tych substancji, które powodować mogą marskość lub martwicę. Sylibina, która również zawarta jest w ostropeście, zwalcza wolne rodniki oraz regenerująco wpływa na wiąższ waroby.
Po ostropest warto sięgać w sytuacji zaburzeń trawiennych o lekkim nasileniu. Pomaga także w nieprawidłowym wydzielaniu żółci. Jego stosowanie zaleca się osobom, które cierpią z powodu przewlekłego zapalenia wątroby lub jej marskości. Jego działanie wzmocnią:
Nie wykazano jak dotąd ubocznych skutków stosowania ostropestu. Nie zaleca się jednak jego spożywania kobietom, które są w ciąży lub właśnie karmią dziecko piersią.