Prostownica

Jaką prostownicę wybrać? Charakterystyka poszczególnych rodzajów, ich funkcji, budowy oraz rankingi najchętniej wybieranych produktów.


Materiał płytki prostownicy

Na rynku oferowane są prostownice z płytkami teflonowymi, ceramicznymi, lustrzanymi, diamentowymi oraz turmalinowymi. Od rodzaju powłoki, wielkości i kształtu płytek zależy jakość tego urządzenia.

Dobra powłoka chroni włosy przed wysoką temperaturę i zapobiega skutecznie ich zniszczeniu. Rozróżnia się zatem:

 • Prostownice z płytkami teflonowymi mają cenną właściwość – chronią włosy przed przyklejaniem się do płytek. Wadą teflonu jest to, że nie nagrzewa się równomiernie, co może doprowadzić do spalenia lub wysuszenia włosów – panie o bardzo delikatnych włosach powinny starannie przemyśleć wybór prostownicy.
 • Prostownica z płytkami ceramicznymi nagrzewa się równomiernie we wszystkich miejscach.
 • Ciekawostką są płytki lustrzane dodające włosom blasku.
 • Nowością na rynku prostownic są płytki diamentowe odporne na zarysowania oraz prostujące włosy grube, szorstkie oraz kręcone.
 • Płytki metalowe lub aluminiowe należą do przeszłości – stwierdzono, że prowadzą one do nagrzewania się włosów i tym samym uszkodzenia ich struktury.
 • Prostownica tytanowa oraz turmalinowa są najnowszymi urządzeniami na rynku, o wysokiej jakości oraz korzystnie działającymi na włosy. Minerał o nazwie turmalin jest idealnym tworzywem do prostownicy. Prostownica z płytkami tytanowymi ma dłuższą żywotność, ponieważ nagrzewa się równomiernie. Godne polecenia są prostownice z płytkami ceramiczno-tytanowymi.

Jaka powinna być moc prostownicy?

prostownica PhilipsProstownice do włosów mogą mieć moc od 25 do 170 W. Im wyższa moc, tym szybciej i bezpieczniej wyprostowane zostaną włosy. Lampka kontrolna prostownicy pokazuje gotowość urządzenia do pracy. Prostownica nagrzewa się od 100 do 230°C. Jest to wysoka temperatura, dlatego trzeba uważać na własne ręce, włosy oraz osoby przebywające w pobliżu tego urządzenia – prostownicą można bardzo mocno się poparzyć.

Cienkie, delikatne włosy mogą być prostowane w temperaturze od 100 do 150 stopni Celsjusza. Grubsze włosy wytrzymają temperaturę nawet 230°C i więcej. Najbardziej podstawowe modele prostownic mają jeden stopień nagrzewania. Nowoczesne i nieco droższe posiadają 2-3 zakresy regulacji temperatur, ponadto niektóre z nich zostały wyposażone w termostat.


Bezpieczna prostownica

Prostownica powinna być bezpieczna: mieć twardą obudowę oraz wyłącznik. Automatyczny wyłącznik obecny jest tylko w najnowszych urządzeniach. Wyświetlacz LCD lub LED pokazuje temperaturę tego urządzenia. Płytki o szerokości 24 do 90 milimetrów odpowiednie są do kręcenia włosów krótkich oraz średniej długości. Włosy długie wymagają prostownic 40 na 90 milimetrów.

Dodatkowe parametry prostownic

Wysokiej klasy prostownice mają kilka dodatkowych funkcji takich, jak:

 • jonizacja (zamykająca łuski włosów i chroniąca je przed zniszczeniem);
 • ultradźwięki (dobre wygładzenie włosów);
 • prostowanie włosów na mokro;
 • prostownica na podczerwień.

Część prostownic chowana jest w etui termoizolacyjnym, wyposażona w uchwyt, podstawkę, grzebień lub szczotkę.

Prostownice do włosówProstownice produkują znane firmy, takie jak chociażby Bosch, Braun, MPM, Philips, Remington, Rowenta, Siemens czy Zelmer. Ceny prostownic są zróżnicowane i wynoszą od kilkunastu do dobrych kilkuset złotych za jedno urządzenie. Zdarzają się też droższe egzemplarze. Najtańsze urządzenia posiadają płytki teflonowe lub ceramiczne, droższe są modele z płytkami lustrzanymi, tytanowymi lub turmalinowymi. Niektóre prostownice mają końcówki wymienne, dzięki czemu działają jak lokówka, falownica lub karbownica do włosów.


Jaką prostownicę wybrać? Czym się kierować?

Jako kobieta z pewnością bywamy zmienne, zwłaszcza gdy chodzi o fryzurę. Natura obdarzyła cię bujnymi lokami? To wcale nie przeszkoda, by cieszyć się idealnie prostymi pasmami. Wówczas jednak w twojej łazience musi znaleźć się prostownica do włosów. Jak działa takie urządzenie?

Prostownica do włosów to urządzenie, po które współcześnie sięgają nie tylko kobiety posiadające bujne loki. Przeciwnie, ponieważ za pomocą prostownicy można stworzyć… loki lub fale! Ze względu na fakt, że prostownica to urządzenie wielofunkcyjne, nie powinno dziwić to, że wiele kobiet decyduje się na jej zakup. Dobra prostownica może z powodzeniem zastąpić lokówkę, jednocześnie będąc wykorzystywaną w celu prostowania włosów.

Jeżeli zamierzasz zakupić prostownicę, to musisz wiedzieć, że masz spory wybór. I właśnie dlatego, że na sklepowych półkach nie brakuje różnorodnych urządzeń, powinnaś być bardzo czujna. Wcale nie tak łatwo wybrać dobrą prostownicę do włosów. Jeżeli masz wątpliwości po pobieżnym zapoznaniu się z ofertą sklepów z artykułami małego AGD, to zapoznaj się z poniższymi poradami. W jednym miejscu zgromadziliśmy kilka przydatnych wskazówek, które powinny ci pomóc w wyborze najlepszej prostownicy do włosów.


Rodzaje prostownic, które znajdziesz w sklepach

W sklepach wybór prostownic jest bardzo szeroki. Jeżeli chcesz wybrać korzystnie dla siebie, to musisz zapoznać się z tym, co oferują producenci. Jakie prostownice dostępne są w sprzedaży? Okazuje się, że produkty te dzieli się m.in. z uwagi na rodzaj zastosowanych płytek. To właśnie za ich pomocą możliwe jest wyprostowanie, wygładzenie lub przeciwnie – skręcenie pasm włosów.

Jeżeli chcesz, by w twojej łazience znalazła się najlepsza prostownica, to powinnaś wiedzieć, że dostępne na rynku urządzenia są wyposażone w następujące rodzaje płytek:

 • Ceramiczne. Prostownice wyposażone w ceramiczne płytki są aktualnie najpopularniejsze. Powodów jest kilka. Płytki ceramiczne nagrzewają się równomiernie, dzięki czemu używanie takiego urządzenia minimalizuje ryzyko uszkodzenia włosów. Znaczenie ma również to, że takie płytki gwarantują dobre wygładzenie włosów. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które mają już proste włosy, a którym zależy na tym, by osiągnąć efekt wygładzenia;
 • Tytanowe. Produkty wyposażone w płytki tytanowe najczęściej są spotykane w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Nie powinno to dziwić, bo użycie takiego materiału gwarantuje, że prostownica poradzi sobie z wyprostowaniem nawet grubych, mocno skręconych pasm włosów;
 • Z diamentową powłoką. Prostownice z takimi płytkami wciąż są nowością na rynku. Zasadniczo nie dają lepszego efektu niż wymienione wyżej, choć – co trzeba podkreślić – taka powłoka płytki jest znacznie trwalsza niż pozostałe. Efekt? Na prostownicy nie pojawią się zarysowania, a ona sama będzie służyć przed długi czas;
 • Teflonowe. Na sklepowych półkach bez trudu można znaleźć prostownice wyposażone w płytki teflonowe. Cieszą się one coraz mniejszym zainteresowaniem klientów. Dzieje się tak głównie dlatego, że teflonowe płytki nagrzewają się nierównomiernie. Efektem może być uszkodzenie włosów w czasie ich prostowania. Zaletą prostownic z teflonowymi płytkami z pewnością jest ich cena – są najtańsze.
 • Prostownica turmalinowa
 • Prostownica tytanowa
 • Prostownica ceramiczna
 • Prostownica Babyliss
 • Prostownica GHD
 • Prostownica Philips
 • Prostownice Braun i Bosch
 • Prostownice Fox i Zelmer
 • Prostownica Remington
 • Prostownica Rowenta
 • Wymienione rodzaje płytek to nie wszystkie dostępne na rynku, z pewnością jednak najpopularniejsze. Jeżeli na co dzień nie masz problemu z włosami, to z powodzeniem możesz szukać solidnego urządzenia wśród wskazanych typów.


  Prostownica z jonizacją – urządzenie do zadań specjalnych

  Jako kobieta z pewnością wiesz, że zimowa aura nie służy włosom. Problemem wielu osób z dłuższymi włosami jest to, że bardzo szybko się one elektryzują. Jeżeli również masz taki kłopot, to wybierając prostownicę, powinnaś postawić na urządzenie do zadań specjalnych. O jakim mowa?

  Prostownica z jonizacją to urządzenie wyposażone w generator jonów ujemnych. W trakcie prostowania włosów wytworzone jony zamykają łuski włosa. Efekt? Włosy nie elektryzują się, pozostając gładkimi. Dobrą wiadomością jest to, że produktów wyposażonych w generator jonów jest na rynku coraz więcej. Ich cena jest też przystępna, dlatego też bez większego wysiłku i ponoszenia wygórowanych kosztów możesz pozbyć się problemu z elektryzującymi się włosami.

  Prostownice z jonizacją RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych prostownic z funkcją jonizacji, opracowane na podstawie porównywarek cenowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


  Lokówko-prostownica. Kiedy skusić się na takie urządzenie?

  Prostownica nie musi służyć wyłącznie do prostowania włosów. Producenci AGD opracowali również lokówko-prostownicę. To urządzenie, za pomocą którego zarówno wyprostujesz i wygładzisz pasma włosów, jak i stworzysz wyjątkowe loki. Czym różni się lokówko-prostownica od zwykłej prostownicy? Takie urządzenie rozpoznasz przede wszystkim po zaokrąglonych bokach. To właśnie dzięki płytce o innym niż standardowy wyglądzie będziesz mogła często zmieniać fryzurę.


  Prostownica parowa. Czym się ona wyróżnia?

  Jeżeli uważnie przeglądasz asortyment dostępny w sklepach, to z pewnością zauważyłaś, że na sklepowych półkach są dostępne także prostownice parowe. Co to za urządzenia? Prostownica parowa to produkt, który jest wyposażony w pojemnik z wodą. W czasie pracy takiej prostownicy dochodzi do wytworzenia pary wodnej. Ta zaś chroni włosy przed zniszczeniem. Prostownica parowa będzie zatem dla Ciebie idealna, jeżeli zamierzasz korzystać z niej często.


  Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając prostownicę?

  Szeroki wybór nie zawsze sprawia, że wiemy, co kupić. Z pewnością zauważyłaś, że producenci (by sprawić, że ich produkty będą jeszcze bardziej atrakcyjne) często wyposażają je w dodatkowe funkcje. Nie inaczej jest w przypadku prostownic. Wśród dodatkowych funkcji oferowanych klientom należy wskazać na: prostowanie na mokro (możesz wyprostować włosy tuż po ich umyciu bez obawy o ich zniszczenie) i ochronny kosmetyk (prostownica pod wpływem ciepła wydziela specjalny kosmetyk, który chroni włosy przed zniszczeniem).

  Pamiętaj też, by przy zakupie zwrócić uwagę na długość kabla, rączkę (powinna być wyprofilowana) i to, czy producent oferuje urządzenie z podstawką. W ostatnim przypadku nie będziesz musiała się zastanawiać, gdzie odłożyć nagrzaną prostownicę.


  Prostownice RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych prostownic, opracowane na podstawie porównywarek cenowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


  O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • prostownica do włosów jaka wybrać

  8 Thoughts to “Prostownica”

  1. AnkaD

   A dlaczego nie ma Panasonica w zestawieniu? To bardzo dobra prostownica, używam od pół roku i widzę, że moje włosy są w dużo lepszym stanie niż przy poprzedniej. Teraz są miękki i lśniące, bo nie wysusza ich nic.

  2. goha

   Ja polecam prostownice Remingtona, nie mam może najnowszego modelu bo kupiłam ją parę lat temu, ale daje radę. Prostownica ładnie prostuje włosy nawet na najniższej temperaturze, używam jej także do robienia lekkich fal. Ma obrotowy, dość długi kabel, który bardzo ułatwia mi pracę (w łazience kontakt mam daleko od lustra). Słyszałam jeszcze, że Phillips robi dobre prostownice, ale tutaj już nie mam doświadczenia. Pozdrawiam.

  3. Aniela

   Dla mnie ratunkiem była prostownica parowa babyliss. Nie mogłam znaleźć porządnego sprzętu dla siebie, ale nareszcie jest to z głowy. Koleżanka poleciła mi waszą stronę i już coś znalazłam. Jestem super zadowolona, buziaki dla was!

  4. Tatiana

   Moja ulubiona prostownico lokówka jest ceramiczna. Fajnie i równomiernie się nagrzewa, więc nie ma problemu z tym, że jest w jednym miejscu gorąca a w innym chłodna jak to bywa z innymi produktami. Są droższe niż aluminiowe, ale zdecydowanie lepsze i nie niszczą tak włosów – a przecież chcemy o nie dbać 🙂

  5. Alina

   W kwestii prostownicy dla mnie najlepiej sprawdziła się parowa prostownica babyliss. Sprzęt tej firmy jest super jakości, wszystko takie porządne i dobrze działa od długiego czasu. Lubię ją, bo wytwarza się para wodna, która zdecydowanie jest skuteczniejsza niż inne rodzaje. Pozdrawiam.

  6. Aleksandra

   Prostownica ceramiczna z jonizacją to chyba najciekawsza pozycja z całej palety prostownic. Nie uszkadza włosów, a co lepsze chroni je. Cenowo są troszkę droższe, ale wydaje mi się, że warto, bo działanie jest jak najbardziej przez nas pożądane 😉

  7. Marta

   Zastanawiam się nad prostownicą od marki Teesa, ma ktoś może? Poleca? Widziałam ostatnio ich spot reklamowy z Małgosią Rozenek i się zainteresowałam

   1. monika

    ja mam dream looks 500, ta taka fioletowa 😀 używam jej już prawie 3msc i generalnie jestem zadowolona. Prostuje wlosy codziennie rano- szybko prostuje wiec wyrabiam sie do roboty ;p nie niszczy włosów- ogólnie porządny sprzet

  Leave a Comment