Jak wstać z łóżka, kiedy jest zimno

Ciemne, zimne poranki mogą utrudniać wstawanie z łóżka. Pozostanie pod ciepłą kołdrą jest o wiele bardziej zachęcającą perspektywą, kiedy musimy wstać do pracy lub zawieźć dzieci do szkoły. Ale niestety, hibernacja na zimę nie jest opcją. W zamian skorzystajmy z poniższych wskazówek, jak wydostać się z łóżka rano, gdy jest zimno.

Ustaw timer na centralnym ogrzewaniu

Gdy jest -5C na zewnątrz ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić to wyjść z ciepłego przytulnego łóżka. Aby ułatwić sobie wstawanie, ustawmy ogrzewanie centralne, by włączyło się pół godziny wcześniej, wtedy obudzimy się w ciepłym, przytulnym domu. Obecnie można zmienić temperaturę ogrzewania centralnego za pomocą aplikacji mobilnej, więc jeśli chcemy, by nasz dom był jeszcze bardziej nagrzany, przed opuszczeniem łóżka wystarczy za pośrednictwem aplikacji podkręcić więcej ogrzewanie. Zaleca się temperaturę między 18C i 21C jako idealną dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Co równie ważne, grzanie do takiej temperatury przyczyni się do zmniejszenia presji na nasze finanse w dłuższej perspektywie.

Naszykuj ubrania na rano już wieczorem

Jeśli zdecydujemy wieczorem  jakie ubrania mamy zamiar nosić na następny dzień można zyskać rano kilka dodatkowych minut w łóżku. Naszykuj ubrania i umieścić je na kaloryferze przed pójściem spać, w ten sposób będą one ciepłe i przytulne gdy będziemy je zakładać na siebie rano. Warto również spakować torbę dla zaoszczędzenia  więcej czasu o poranku.

Zobacz również  Szczoteczka soniczna czy elektryczna – poznaj najważniejsze funkcje

Ustaw uspokajający alarm

Jeśli mamy naprawdę głośny alarm, który gra muzykę pokroju heavy metal, wybudzi on nas ze snu ostro, zaskakująco. A to nie sprzyja przyjemnemu wstawaniu. W zamian wybierzmy uspokajający alarm lub nastawmy jakąś stację radiową. Pomoże nam to obudzić się stopniowo, dzięki czemu proces przebudzenia będzie o wiele bardziej naturalny.

Ciepłe śniadanie

Jak tylko się obudzimy, zróbmy sobie ciepłą herbatę lub kawę i ciepłe śniadanie, np. owsiankę. Liczne badania wykazały, że zdrowe śniadanie daje energię i wprawia w pozytywny nastrój.

Pościel na uczulenia – Wybieramy kołdrę antyalergiczną

Coś na zachętę

Jest o wiele łatwiej wstać z łóżka, jeśli skupimy się na czymś co rzeczywiście chcemy zrobić, a nie na tym co trzeba zrobić. Spróbujmy zarezerwować kilka minut w godzinach porannych na  sprawy, których z chęcią  oczekujemy po przebudzeniu. Może to być np. kawa w łóżku, prysznic  z partnerem lub przeczytanie kolejnego rozdziału książki. Cokolwiek to jest, spróbujmy dać sobie coś, co pomoże nam  rozpocząć dobrze dzień.

Nie dla porannych drzemek

Jest to błąd, który wielu z nas popełnia, gdy usłyszymy pierwszy alarm. Nasze mózgi o 6 rano mówią nam, że będziemy czuć się znacznie bardziej rozbudzeni po dodatkowych 10 minutach snu (co często zamienia się w dodatkowe pół godziny!). Nie ma wątpliwości, że znajdziemy miliony wymówek, dlaczego powinniśmy pozostać jeszcze trochę w łóżku, ale niestety wzywa obowiązek pracy. Spróbujmy wyłączyć  myślenie, że  dodatkowe parę minut dobrze nam zrobi. Najlepiej wstać z łóżka jak najszybciej, by wdrożyć automatyczną procedurę pozwalającą wstawać z łóżka od razu.

Zobacz również  Co to jest kariotyp - zestaw badań

Zakup lampy do terapii światłem

Światło lumie
Zimą trzeba obwiniać brak światła słonecznego za zwiększoną niż zazwyczaj niechęć porannego wstawania z ciepłego łóżka. Sezonowe zaburzenia afektywne (SAD)to rodzaj depresji, która zazwyczaj uderza w okresie zimowym. Jest ona spowodowana brakiem światła słonecznego. Zmniejszona ekspozycja na światło może przeszkadzać wewnętrznemu zegarowi biologicznemu (rytmu okołodobowego) i cyklowi sen-czuwanie, co prowadzi do złej jakości snu i obniżonego nastroju. Oznacza to, że kiedy budzimy się rano nie chce nam się wyjść z łóżka i jesteśmy zmęczeni ze względu na zaburzenia snu.

sklep z materacami

Pole światła takie jak “Lumie” pomoże dostosować nasz zegar biologiczny jasnym światłem. Światło nie tylko pomoże poczuć się bardziej rozbudzonym w godzinach porannych, ale także poprawi nastrój, energię i produktywność przez cały dzień.

Warto tez odwiedzić dobry sklep z materacami i zaopatrzyć się w wygodny materac, który zapewni nam zdrowy sen. A jak wiadomo, porządne wyspanie się wpływa bardzo na nastrój w ciągu dnia.

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • https://idbajosiebie net/jak-wstac-z-lozka-kiedy-jest-zimno/

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment