Katar, łzawiące oczy czy wysypka to najczęstsze objawy alergii. Osoby uczulone odczuwają znaczny dyskomfort nie tylko w okresie pylenia roślin. Alergia daje o sobie znać również w zimie, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. To właśnie wtedy roztocza kurzu domowego działają szczególnie podrażniająco. Jedną ze sprawdzonych recept na przeciwdziałanie uczuleniu, jest dokładne sprzątanie mieszkania.
W nawet najlepiej wysprzątanym domu nie sposób usunąć całego kurzu. To właśnie na tych niewielkich drobinkach zabrudzeń rozprzestrzeniają się roztocza, które nie tylko powodują alergię, ale mogą prowadzić również do rozwoju astmy oskrzelowej. Jeśli jeden spośród członków naszej rodziny jest uczulony na roztocza kurzu domowego, konieczne jest systematyczne i jeszcze dokładniejsze sprzątanie.
Łóżko
Roztocza szczególnie upodobały sobie łóżka – materac, kołdra i poduszki są zazwyczaj przykryte narzutami lub kocami, co w rezultacie tworzy sprzyjające roztoczom środowisko – zaciemnione oraz ze stosunkowo wysoką temperaturą. Ponadto na pościeli zawsze znajduje się sporo naskórka, który stanowi pożywienie dla roztoczy. Dlatego właśnie bardzo ważne jest dokładne sprzątanie łóżka. Pranie całej pościeli powinno odbywać się przynajmniej co dwa tygodnie i o ile to możliwe, w temperaturze przekraczającej 60 stopni. Kolejnym zabiegiem, jaki warto stosować jest regularne wietrzenie pościeli oraz wystawianie jej na słońce. Wietrzenie stosujmy w zimie – wtedy niskie temperatury przyczynią się do wyginięcia roztoczy. Natomiast w lecie podobne działanie będą miały intensywne promienie słoneczne.
Polecane dla alergików – Jaką kołdrę antyalergiczną wybrać?
Podczas sprzątania
Gdy wycieramy kurze, niewielkie drobinki unoszą się w powietrzu, a wraz z nimi rozprzestrzeniają się roztocza. Aby zminimalizować to zjawisko podczas wycierania kurzu w domu warto stosować zwilżone ściereczki oraz mopy. Dzięki temu łatwiej usuniemy zabrudzenia i nie będą się one unosić w powietrzu. Skutecznym rozwiązaniem w walce z kurzem na różnych powierzchniach jest mop parowy. Wytwarza on bowiem nie tylko wilgoć, ale również podwyższoną temperaturę, co sprzyja pozbywaniu się roztoczy. Dodatkowo urządzenia te pozwalają zrezygnować ze stosowania chemicznych środków czyszczących, które mogłyby również być drażniące dla alergików.
Kolejnym bardzo ważnym elementem sprzątania domu, w którym mieszkają osoby uczulone jest regularne odkurzanie podłóg, dywanów oraz tapicerowanych mebli. W sezonie grzewczym szczególna uwagę należy zwrócić na czystość grzejników, ponieważ pod wpływem ich pracy nagrzane powietrze będzie unosić się po wnętrzu wraz z kurzem.
Niezależnie od pory roku dobrym rozwiązaniem jest również systematyczne wietrzenie mieszkania oraz kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza, która nie powinna przekraczać 50%. Dodatkowo, jeśli alergikiem jest dziecko i często bawi się np. na podłodze wyłożonej dywanem lub wykładziną, stężenie roztoczy możemy kontrolować za pomocą specjalnych urządzeń. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze działania zmierzające do ich zwalczenia faktycznie przynoszą oczekiwany skutek.
Wiele przydatnych wskazówek dotyczących zapobiegania alergiom u dzieci można znaleźć w artykule: http://mataja.pl/2014/06/zapobieganie-alergii-u-dzieci-jest-proste/.
A próbowaliście hitaxy fast? To jest nowość, kupiłam jakiś czas temu na pyłki, ale działa też na kurz, może warto spróbować?