Czy implanty zębów są bezpieczne?

Implanty zębowe to rozwiązanie stosowane przez stomatologów od ponad 50 lat. Pozwalają na zachowanie pięknego uśmiechu niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjentów. Podpowiadamy, czym są i implanty zębów oraz czy ich wszczepianie jest całkowicie bezpieczne.


Implanty zębowe – najważniejsze informacje

Implanty zębów stanowią skuteczny i trwały sposób na wypełnienie ubytków w uzębieniu. Wiążą się z dość dużymi kosztami, które warto traktować jako długoterminową i rozsądną inwestycję. Zabieg ich wszczepiania sprawi, że pełny uśmiech przestaje być powodem do wstydu. Wykonane z odpowiednich materiałów nie różnią się od oryginalnych zębów. Warto dodać, że implanty powinny być wszczepiane w jak najkrótszym czasie po utracie własnego uzębienia. Stomatolodzy polecają okres od 2 do 12 tygodnia od usunięcia zęba. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że długotrwałe braki w uzębieniu mogą prowadzić do zaniku kości, przez co zabieg wszczepiania implantów staje się znacznie trudniejszy oraz droższy. Warto dodać, że zapomniane ubytki w uzębieniu skutkują pojawianiem się niechcianych wad zgryzu.


Implanty zębowe a bezpieczeństwo

Zabiegi wszczepiania implantów są przeprowadzane od wielu lat. Dzięki temu mogą być poddawane analizą umożliwiającym uzyskanie statystyk odnoszących się do ich bezpieczeństwa. Według wieloletnich obserwacji tego typu procedura nie stanowi zagrożenia aż w 99% przypadków. Pozostały 1% wynika z nieprawidłowego stanu zdrowia pacjentów, a nie z charakteru zabiegu. Osoby po wszczepieniu implantów uzyskują pełne, satysfakcjonujące i dobrze funkcjonujące uzębienie. Są wykonywane z bezpiecznych i hipoalergicznym materiałów, niestanowiących zagrożenia dla zdrowia.

Zobacz również  Obniżona koncentracja – leki i inne sposoby, które ją poprawią

Jak wspomniano powyżej, jedyne ryzyko wynika z zatajania informacji przez pacjentów. Stomatolog niebędący świadomy istnienia przeciwwskazań przeprowadzi zabieg, który może okazać się nieskuteczny. Warto dodać, że po procedurze wszczepienia implantów może pojawić się kilka objawów, które nie powinny wywoływać zbędnego niepokoju. Najważniejsze z nich to opuchlizna tkanek i zasinienie w środkowej części twarzy. Przez kilka dni po zabiegu pacjenci mogą odczuwać lekki ból oraz tkliwość.


Przeciwwskazania dla wszczepiania implantów

Niestety procedura wszczepiania implantów nie jest przeznaczona dla każdego. Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań dla jej przeprowadzania. Do najistotniejszych z nich należą takie choroby jak cukrzyca, nowotwory, osteoporoza oraz niektóre dolegliwości układu nerwowego.

Ponadto istnieją względne przeciwwskazania dla wszczepiania implantów zębowych. Są to sytuacje, w których zabieg jest możliwy, ale powinien zostać uprzedzony konsultacjami ze specjalistami dziedzin medycyny dotyczących danego schorzenia. W tym przypadku należy wymienić takie dolegliwości jak nadciśnienie, nieprawidłowe krążenie, astma, wrodzone wady serca lub przebyte przewlekłe zapalenie oskrzeli. Są to informacje, których nie można zatajać, ponieważ takie postępowanie zagraża zdrowiu pacjenta, a poza tym zmniejsza szanse na skuteczność zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją