Arytmia serca — co to takiego i z czego może wynikać?

Serce stanowi jeden z najważniejszych organów ludzkich i nie powinno się lekceważyć nawet najmniejszych zmian w jego funkcjonowaniu. Nieregularność pracy tego narządu często wzbudza niepokój i obawy przed poważną chorobą. Jakie są przyczyny i objawy arytmii serca i jak postępować w przypadku jej wystąpienia?


Czym jest arytmia serca?

Arytmia serca to zaburzenie, które objawia się zwiększoną lub obniżoną i nieregularną częstotliwością skurczy mięśnia sercowego. Podatność na arytmię rośnie z wiekiem, dlatego najczęściej występuje ona u ludzi starszych, ale znane są również przypadki arytmii u dzieci. Zdarza się, że przebiega ona bezobjawowo, jednak w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego nie powinna być bagatelizowana.

Arytmię serca dzieli się na komorową, która najczęściej powstaje w mięśniu komór serca, oraz nadkomorową, która objawia się w przedsionkach serca lub naczyniach krwionośnych, które do nich prowadzą. Wyróżniamy dwie postaci tego zaburzenia: tachykardia, czyli szybkie bicie serca i bradykardia, przejawiająca się zwolnionym rytmem serca.


Przyczyny arytmii serca

Bardzo częstą przyczyną zaburzeń rytmu serca jest choroba niedokrwienna tego mięśnia. Przyczyną mogą również być inne choroby układu krążenia takie jak: zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, nowotwory, a także choroby płuc i tarczycy.

Intensywny, przewlekły stres, silne emocje i powodowane przez nie choroby na tle nerwowym również są częstą przyczyną tego zaburzenia. Na funkcjonowanie serca negatywnie wpływa także palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, zażywanie narkotyków i zbyt intensywne ćwiczenia siłowe.

Zobacz również  Masażer do stóp

Arytmia serca – na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Zdarza się, że arytmia serca przebiega bezobjawowo i diagnozowana jest przypadkiem np. podczas osłuchu w trakcie wizyty u lekarza rodzinnego. Pod uwagę należy wziąć, że im poważniejsze i bardziej zaawansowane jest zaburzenie pracy serca, tym większe jest prawdopodobieństwo odczuwania dyskomfortu przez osobę chorą.

Bardzo częstym objawem arytmii serca jest ogólnie osłabienie i trudności z zaczerpnięciem powietrza połączone z odczuwalnym kołataniem, uczuciem ciężkości w klatce piersiowej i intensywnym kaszlem. Przy zwolnionym rytmie serca osoba chora może doświadczać zawrotów głowy i mroczków przed oczami. Często dochodzi także do omdleń lub całkowitej utraty przytomności.


Diagnostyka i leczenie arytmii serca

Bardzo pomocnym badaniem w rozpoznaniu arytmii serca jest badanie EKG. Pacjentowi zazwyczaj zleca się echokardiografię (echo serca), która jest dokładnym badaniem obrazowym i całodobowy monitoring aparatem Holtera. Dodatkowe badania laboratoryjne i rentgenowskie także okazują się pomocne w diagnostyce arytmii serca. Leczenie arytmii jest zależne od rodzaju występujących zaburzeń pracy serca, nasilenia choroby oraz występujących objawów. Wyróżnia się leczenie zabiegowe w postaci między innymi operacji zastawek serca, ablacji lub wszczepienia rozrusznika, a także leczenie farmakologiczne.

W celu przeciwdziałania arytmii serca warto również uzupełnić dietę o odpowiednie suplementy, a także starać się prowadzić zdrowy stylu życia Należy pamiętać o aktywności fizycznej i ograniczyć palenie tytoniu, przyjmowanie alkoholu i kofeiny. W przypadku objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub do najbliższej poradni kardiologicznej.

Zobacz również  Plaga otyłości w Polsce – jak nadwaga wpływa na stan zdrowia?

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment