Nebulizacja to terapia inhalacyjna, która ma za zadanie bezpośrednio dostarczyć aerozol do podrażnionych lub zmienionych chorobowo dróg układu oddechowego. Często bywa nazywana po prostu inhalacją, choć są pomiędzy nimi pewne różnice.
Czym się różni nebulizacja od inhalacji?
Przede wszystkim inhalacja jest pojęciem znacznie szerszym niż nebulizacja. Inhalować można się parą, która wydobywa się z naczynia z wrzącą wodą, podczas aromaterapii czy korzystania z inhalatorów proszkowych i ciśnieniowych. Jeśli jednak mówimy o nebulizacji, potrzebny jest nebulizator, czyli specjalny pojemnik, w którym lek – znajdujący się w fazie ciekłej – przemienia się w mgiełkę.
Kiedy wybrać inhalator, a kiedy nebulizator?
Kiedy wiemy już mniej więcej, czym różnią się obydwa zabiegi, należy podjąć ważną decyzję. Nebulizator a inhalator – co wybrać? Wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest uzależniony od wieku pacjenta, a także od rodzaju leku i tego, czy potrafi prawidłowo korzystać z urządzenia podającego lek. U mniejszych dzieci nie zawsze sprawdzi się inhalator kieszonkowy, gdyż żeby go prawidłowo używać, trzeba umieć zgrać moment wdechu z momentem podania leku. Z pewnością o inhalatorze można zapomnieć, gdy podania leku potrzebuje niemowlę czy małe dziecko, które nie chce lub nie może współpracować w celu podania leku. Wtedy doskonale sprawdza się nebulizator dla dzieci z maską, którą zakłada się pacjentowi na twarz lub przykłada do ust i nosa.
Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając nebulizator?
- Noworodki oraz dzieci poniżej 1. roku życia nie powinny być poddawane nebulizacji ultradźwiękowej.
- Nebulizatorów ultradźwiękowych nie można stosować z wieloma lekami (ten sposób nebulizacji zmienia ich strukturę chemiczną). Informacje na temat tego, z jakimi lekami nie można ich stosować, znajdą Państwo w instrukcji użycia leku. Warto również spytać o to lekarza.
- Nebulizatory różnią się głośnością. Ultradźwiękowych prawie nie słychać, natomiast pneumatyczne są dość głośne.
Nebulizatory dla dzieci RANKING
Zestawienie chętnie wybieranych nebulizatorów dla dzieci w kategorii Inhalatory i nebulizatory. Ranking jest aktualizowany na bieżąco. Przed zakupem konieczne jest zapoznanie się ze specyfikacją danego modelu oraz jego przeznaczeniem.
Choroby dróg oddechowych, które można leczyć z użyciem nebulizatora
- astma
- POChP
- mukowiscydoza z objawami płucnymi
- zapalenie oskrzeli
- zapalenie oskrzelików
- zespół nieruchomych rzęsek
- nawilżenie dróg oddechowych u chorych wentylowanych mechanicznie
- przewlekły nieżyt nosa i gardła
- zapalenie zatok przynosowych
- bakteryjne zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli
Rodzaje nebulizatorów
Nebulizator pneumatyczno-tłokowy – jest najczęściej stosowany. Jest najbardziej wszechstronny ze wszystkich nebulizatorów, a co najważniejsze – nie ma przeciwwskazań do stosowania w nich jakichkolwiek leków służących nebulizacji. Nebulizator tego typu to właściwie cały zestaw do nebulizacji, na który składa się elektryczny kompresor oraz nebulizator, czyli pojemnik na lek. Te dwa elementy są ze sobą połączone przewodem powietrznym, który jest wykonany z tworzywa sztucznego. W celu wykonania inhalacji, należy do nebulizatora podłączyć jeszcze ustnik lub maseczkę.
Nebulizator elektryczny – do tej kategorii zalicza się nebulizatory ultradźwiękowe oraz membranowe. Nie posiadają one kompresora (sprężarki), która była obecna w wyżej wymienianym nebulizatorze pneumatyczno-tłokowym. Można je rozpoznać także po tym, że znacznie ciszej pracują. Są niewielkie, co czyni je podręcznymi i przenośnymi. Niestety, ich główną wadą jest dość wysoka cena oraz ograniczenia jeśli chodzi o podawanie niektórych leków.
Najistotniejszym fragmentem nebulizatora ultradźwiękowego jest mała płyta grzewcza, na której umieszcza się lekarstwo. Gdy działa ładunek elektronowy, płyta zaczyna wibrować z dużą częstotliwością. Wibracje te są przyczyną powstawania fal dźwiękowych, które są przenoszone przez płynny lek i jednocześnie rozrywają go na mniejsze cząsteczki, które nadają się do wdychania. Nebulizatory tego typu mają tendencję do ogrzewania leku, co jest szkodliwe dla białek w nim zawartych. Zazwyczaj jednak nie ma to istotnego wpływu na leki wziewne. Większym problemem jest rozbijanie przez ultradźwięki sterydów i większości antybiotyków. Nebulizatory membranowe odróżnia przede wszystkim mechanizm działania – pompują one płynne lekarstwo przez wibrujący dysk zawierający mnóstwo maleńkich oczek. Powoduje to rozbijanie cieczy na cząsteczki.
Jaki rodzaj nebulizatora wybrać?
Jeśli zamierzamy stosować nebulizację w warunkach domowych, najlepszy będzie nebulizator pneumatyczno-tłokowy. Jest on także tańszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli zachodzi potrzeba nebulizacji podczas wyjazdów, podróży czy po prostu pobytów poza domem, warto zastanowić się nad nebulizatorem elektrycznym. Ultradźwiękowego nie będziemy słyszeć, więc będzie to dobre rozwiązanie w sytuacjach, kiedy powinniśmy zachować ciszę. Natomiast nebulizator membranowy jest bardzo wydajny. Wybór zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy.
Inhalator dla dzieci może przybierać także ciekawe kształty, np. przyjaznego misia.
Nebulizatory dla dzieci i dorosłych RANKING
Zestawienie zbiorcze najchętniej wybieranych nebulizatorów dla dzieci i dorosłych w kategorii Inhalatory i nebulizatory. Ranking jest aktualizowany na bieżąco. Przed zakupem konieczne jest zapoznanie się ze specyfikacją danego modelu oraz jego przeznaczeniem.
Osobiście korzystam z nebulizatora firmy Omron i wydaję mi się, że jest jak najbardziej ok. Tylko raczej nie mogę go podać swojemu dziecku i zastanawiam się, który nebulizator będzie najlepszy dla 5-latka? Może ktoś coś podpowie? Myślę nad tym Omronem z rankingu, ale jednak wolę się zapytać o radę. Z góry dzięki za pomoc.
Ja używam nebulizatora pneumatycznego i myślę, że to najlepsze rozwiązanie. Kiedyś też korzystałem z elektrycznego i przyznam, że go nie polecam, ponieważ są ograniczone jeśli chodzi o podawanie niektórych leków, a ich cena jest znacznie większa niż pneumatycznych.
Od dziecka zmagam się z różnymi chorobami układu oddechowego i nebulizator towarzyszy mi już od wielu lat, dlatego mogę się wypowiedzieć na ten temat i coś doradzić 🙂 Korzystam z nebulizatora firmy microlife i każdemu polecam tą firmę. Jeśli chodzi o rodzaj to najlepiej zdecydować się na klasyczny nebulizator pneumatyczno-tłokowy. Pozdrawiam 🙂
Moja córeczka boryka się z problemami układu oddechowego. Zakup nebulizatora polecił nam lekarz, powiedział, że to wygodne i praktyczne urządzenie, powiedział, że sam taki stosował u swoich dzieci. Kupiliśmy z mężem nebulizator elektryczny, bo przydaje się podczas wyjazdu do rodziny, czy chociażby na wakacjach. Mała lepiej przyswaja leki, które nebulizator podaje w postaci mgiełki, także mogę serdecznie polecić zakup takowego 😉
Nebulizator to świetna sprawa, jeżeli chodzi o nawilżenie dróg oddechowych. Polecam zwłaszcza te pneumatyczne, ze względu na ich powszechność i brak ograniczenia w podawanych lekach. Cena nie jest zabójcza, a są warte swojej ceny. Bardzo przydatny artykuł! Używam nebulizatora marki Esperanza i z całego serca mogę go polecić, służy już od jakiegoś czasu i działa bez zarzutu 😉
Długi czas miałam z mężem problem, jaki nebulizator do inhalatora dla dzieci kupić. Nawilżanie dróg oddechowych dziecka jest bardzo istotne. Powiem szczerze, że pierwszy raz skorzystałam z takiego rankingu i jestem bardzo zadowolona, bo produkt, który miałam na oku cieszył się dobrymi opiniami – i tak też jest w praktyce 😉
Dla naszego dziecka kupiliśmy z mężem nebulizator pneumatyczny. Działa bez zarzutu, spełnia całkowicie swoje zadanie. Nie był to tani sprzęt, ale nie warto oszczędzać na zdrowiu a tym bardziej dzieci!
Bardzo ciekawa alternatywa dla inhalatora, zdecydowaliśmy się właśnie na nebulizator, bo tak zalecił nam lekarz rodzinny. Dziecko jest bardzo z tego zadowolone, nie ma oporów z używaniem tego.
Niektóre dzieci mają problem z przyjmowaniem leków, dlatego taka mgiełka z nebulizatora jest dużo bardziej przyjemna w dawkowaniu dla nich. Moje dzieci taki miały, bo problem też występował. Urządzenie bardzo przydatne, dla wybrednych dzieci 😀
Kupując nebulizator dla dzieci wybrałam markę Omron. Zbierała bardzo pozytywne opinie i tak też jest w rzeczywistości. Sprzęt dobrej jakości, działa jak powinien. Do tego nie jest jakiś przesadnie drogi. Mogę śmiało go polecić.
U nas inhalator dla niemowląt to była podstawa, inaczej nie wyobrażałabym sobie tego wszystkiego. Można kupić dobry za niewielką kasę, a dziecku bardzo to pomaga. Dwójka moich dzieci z tego korzystała i wszystko było okej 😉