Czy aspartam jest szkodliwy? Ujawniamy prawdę!

Ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest otyłość. Szacuje się, że z roku na rok przybywa osób otyłych, również wśród dzieci i młodzieży. Dlatego tak wiele osób decyduje się zamienić spożywane produkty na inne, czyli takie, które nie zawierają cukru, a mają np. słodziki.

aspartan

Najpopularniejsze słodziki są produkowane na bazie aspartamu. Wokół tej substancji narosło wiele opinii. Ludzie zaczęli nawet uważać, że może ona być szkodliwa dla naszego zdrowia, ale czy tak jest rzeczywiście?

Aspartam szkodzi czy nie?

Należy pamiętać, że wszelkie produkty spożywcze, a przede wszystkim wszystkie zawarte w nich składniki mogą zostać wprowadzone do obrotu tylko wtedy, jeśli zostaną uznane za nieszkodliwe w konkretnych dawkach. Tak też jest z aspartamem. Nie moglibyśmy go znaleźć na półka naszych sklepów, gdyby jego spożycie realnie groziło poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Aspartam – badania

Warto też podkreślić, że żadne badania nie udowodniły szkodliwego wpływu aspartamu na nasze zdrowie, jeśli przyjmujemy go w dozwolonych ilościach. I tutaj pojawia się pytanie: jak często możemy przyjmować aspartam? Badania pokazały, że dziennie bezpiecznie można spożywać nawet 40mg aspartamu na kilogram masy ciała. Jest to na tyle duża dawka, że naprawdę trudno ją przekroczyć.

Zobacz również  Zaćma - objawy, przyczyny i leczenie choroby oczu

Zaletą aspartamu jest przede wszystkim to, że jest to nietucząca substancja słodzącą, która dodatkowo jest nawet 200 razy słodsza od cukru, dlatego używa jej się bardzo niewiele. Pomaga osobom posiadającym nadprogramowe kilogramy w zrzuceniu wagi, szczególnie jeśli lubią słodki smak i trudno im jest z niego całkowicie zrezygnować. Jest też bardzo często używana przez osoby cierpiące na cukrzycę.

Aspartam – skutki uboczne

Przedawkowanie aspartamu, jak każdej innej substancji, może spowodować wystąpienie niepożądanych objawów. Jakie skutki uboczne daje aspartam? Przede wszystkim jest to rozdrażnienie i problemy żołądkowe. Warto jednak zauważyć, że dotyczy to tylko osób nadużywających tego składnika w swojej codziennej diecie. Natomiast wśród badanych będących na diecie odchudzającej i spożywających aspartam w dozwolonych ilościach zaobserwowano wzrost koncentracji i poprawę ogólnego samopoczucia.

W czym występuje aspartam?

Sztuczny słodzik można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, choć większość z nas kojarzy go jako cukier w małych tabletkach, którym można posłodzić kawę czy herbatę. Warto jednak wiedzieć, że występuje on np. w słodkich napojach gazowanych, gumach do żucia czy słodyczach dla diabetyków. Czasami można go znaleźć w cukierkach i drażetkach oraz tabletkach musujących z witaminami. Bardzo często jest też składnikiem lukrów i różnych polew do ciast.

Jak widać z powyższych przykładów, rozsądne stosowanie sztucznego słodziku jest dla nas bezpieczne, a nawet wskazane – jeśli mamy zbyt dużo kilogramów lub cierpimy na cukrzycę. Prawda jest po prostu taka, że każda przesada nie jest wskazana w naszym życiu – bez względu na to, czego ona dotyczy.

Zobacz również  Garnier Fructis Vitamine Force Fresh - powiedz NIE przetłuszczonym włosom!

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w podanych niżej źródłach.

Źródła:

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment