Przyczyny, objawy i leczenie żylaków kończyn dolnych

Wśród najczęściej spotykanych schorzeń nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wysoką pozycję zajmują żylaki kończyn dolnych. Zmiany żylakowe mają charakter trwały i nie ustępują samoistnie, przez co niezbędna jest klasyczna interwencja chirurgiczna lub też wykorzystanie nowoczesnych metod leczenia.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Wśród najczęstszych grup ryzyka i przyczyn powstawania tego schorzenia wyróżnić można uwarunkowania mające związek z:

  • predyspozycjami genetycznymi
  • trybem życia – głównie w pozycji stojącej lub siedzącej
  • częstymi zaparciami
  • ciążą
  • płcią

Różnice między żylakami pierwotnymi a wtórnymi

Przyczyny i objawy powstawania żylaków
Przyczyny i objawy powstawania żylaków

W przypadku żylaków pierwotnych ich powstawanie jest samoistne i wynika przede wszystkim z uwarunkowań genetycznych. Osoby przyjmujące nagminnie pozycję stojącą lub też siedzącą, poddające się zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, prowadzące niezdrowy styl życia, a także kobiety wielokrotnie przechodzące przez okres ciąży są najczęstszymi grupami ryzyka, które narażone są na powstawanie żylaków pierwotnych.

Problemy wynikające ze stanów zapalnych – żył przebytych lub istniejących – są natomiast częstą przyczyną powstawania żylaków wtórnych. Zastój krwi w krwiobiegu prowadzi do zespołu pozakrzepowego, który prowadzi do wystąpienia wtórnych żylaków kończyn dolnych, owrzodzeń, zmian troficznych skóry oraz licznych obrzęków.

Jakie są najczęstsze objawy występowania żylaków kończyn dolnych?

  • permanentny dyskomfort w postaci zmęczenia nóg
  • uciążliwe skurcze w porach nocnych
  • charakterystyczne pajączki naczyniowe
  • pieczenie i obrzęki w kończynach dolnych
  • dyskomfort ciężkich nóg
Zobacz również  Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Objawy nasilają się podczas codziennych wykonywanych czynności, natomiast w momencie spoczynku widoczna jest wyraźna poprawa. Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem spotykanym zdecydowanie częściej u kobiet.

Rozpoznanie stopnia zaawansowania tej choroby jest podstawą w jej dalszym leczeniu. W przypadku wczesnego stwierdzenia obecności żylaków można wybrać metodę znacznie mniej inwazyjną.

Leczenie żylaków kończyn dolnych różnymi metodami

W przypadku stwierdzenia niezbyt zaawansowanych zmian chorobowych stosuje się skleroterapię. Gdy stadium choroby jest już znacznie bardziej rozwinięte, wówczas wykorzystuje się możliwości skleroterapii piankowej. Bardzo zaawansowane zmiany żylakowe wymagają zazwyczaj interwencji chirurgicznej w postaci operacji, gdzie usuwane są całe zmienione chorobowo fragmenty żył.

W terapii leczniczej usuwającej zmiany żylakowe stosuje się także metodę laserową oraz nowoczesną metodę SVS (leczenie za pomocą pary wodnej).

Żylaki kończyn dolnych a operacja

Operacyjne usunięcie żylaków staje się przeważnie koniecznością, gdy zmiany chorobowe są już mocno zaawansowane. Żylaki w obrębie kończyn dolnych występują u osób dorosłych i obejmują najczęściej żyły powierzchniowe (leżące tuż pod skórą) oraz żyły łączące (naczynia pomiędzy żyłami powierzchniowymi a żyłami głębokimi). Przypadłość tą traktuje się najczęściej jako problem, głównie kosmetyczny, co jest podejściem błędnym, bo to przewlekła choroba, wymagająca leczenia niezależnie od wieku pacjenta.

Operacyjne usunięcie żylaków kończyn dolnych jest zabiegiem dającym możliwość całkowitego wyleczenia. Zabiegi te wykonuje się głównie w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu trwającym około 30 -60 minut i krótkim pobycie pacjent zwykle udaje się do domu. Stosowanych jest kilka metod leczenia, które zależą głównie od zaawansowania choroby. Operacyjne usunięcie żylaków jest zabiegiem niezwykle bezpiecznym, skutecznym i najczęściej zapobiega nawrotom. Stosowany jest przy zaawansowanym i nieodwracalnym stadium choroby, gdy zawodzą tradycyjne metody leczenia żylaków.

Zobacz również  Jaki irygator do zębów kupić?

3 Comments

  • Szpital Eskulap -

    Istnieje duże zróżnicowanie żylaków, duże/ małe, krete/proste, powierzchowne/ głębokie. Z tego powodu nie ma jednej idealnej metody leczenia. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Umiejętne wykorzystanie różnych metod pozwala na wybór metody optymalnej zapewniającej niski koszt, szybką rekonwalescencjęm brak nawrotu i minimalizację ryzyka leczenia dodatkowego np. skleroterapii. Szpital Eskulap w Osielsku jako jedyny w Polsce dysponuje wszstkimi sosowanymi obecnie metodami leczenia żylaków kończyn jak EVLT, RFITT, SVS, PTA, różne odmiany metod chemicznych i klasyczne zabiegi chirurgiczne.
    Polecam zapoznać się z porównaniem stosowanych metod flebologicznych.
    szpitaleskulap.pl/oddzial-klinika/leczenie-zylakow-bydgoszcz/porownanie-metod-usuwania-zylakow/

  • Ekspert Diosminex -

    Bardzo ważne jest, by – zanim dojdzie do rozwinięcia się żylaków – obserwować nogi i jak najszybciej reagować na objawy takie jak puchnięcie nóg, pieczenie kończyn, kurcze, pojawianie się pajączków. Niewydolność żylną można spowolnić aktywnym trybem życia, zdrowym odżywianiem się, dbaniem o gospodarkę wodną organizmu oraz dbanie o to, by nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia, nie tkwić zbyt długo w niewygodnej pozycji – a w przypadku kobiet: nie nosić wysokich obcasów, jeśli można tego uniknąć. Największym wrogiem, oprócz palenia, jest dla żył również nadwaga.

  • Przeraża mnie to że z żylakami można sobie nie poradzić bez skalpela;/ Póki co nie mam jeszcze jakichś brył na nogach ale pajączki już się pojawiły bardzo dawno temu. Od tygodnia stosuje galvenox soft bo mi znajoma poleciła. Że jej zniknęły pajączki po 3 tygodaniach i w ogóle nogi miała gładki i nawilżone. Faktycznie skóra jest po tym żelu genialna. Ktoś może stosował ten żel? Jakieś opinie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją