Dieta proteinowa (nazywana też dietą Dukana) to coraz popularniejsza metoda na szybkie odchudzanie, ale czy rzeczywiście jest dobra, czy tylko rozsławiona, między innymi przez księżną Cambridge, która (podobno) stosowała ją przed ślubem z księciem Williamem? Jak przy okazji każdego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów – mamy zwolenników i przeciwników tej metody. A jak jest w rzeczywistości? Czy prawda jak zwykle leży pośrodku?
Dieta proteinowa – podstawowe założenia
Założenia diety proteinowej są proste – na początku całkowite wyeliminowanie, a następnie ograniczenie węglowodanów i tłuszczów. Jednocześnie, ubytki uzupełniane powinny być przez białko. To dlatego dieta Dukana nierzadko nazywana jest dietą białkową.
Dla kogo?
Nie dla wszystkich, a najbardziej zalecana jest dla osób dorosłych i zdrowych. Pamiętajmy, że każda dieta, w której eliminuje się pewną część składników, to zawsze ryzyko, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych, nastolatków, kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Dieta jest również niezbyt odpowiednia dla wegetarian i wegan.
Dieta proteinowa – najważniejsze zasady
Dieta proteinowa przynosi wiele korzyści, ale żeby tak było, musimy stosować się do określonych zasad. Podstawą jest – jak już wspominaliśmy – zwiększenie spożycia produktów białkowych przy jednoczesnym wyeliminowaniu węglowodanów i tłuszczów. Proteiny to w zasadzie białka, czyli niskokaloryczne składniki odżywcze, które potrzebują większych nakładów energii, by organizm je przetworzył i wykorzystał.
Co istotne, dieta Dukana nie narzuca, w jakich porach dnia spożywać posiłki. Nie mówi też nic o wielkości porcji, choć zaleca, aby się nie przejadać. Najważniejsze zaś jest to, że dieta ta nie wymaga od nas wyrzeczeń, to znaczy głodzenia, pozwalając na kilka posiłków w ciągu dnia, gdzie jest miejsce również na przekąski i desery. Zaleca się picie dużej ilości wody – chociaż 1,5 litra dziennie, bo dzięki temu dieta jest bardziej skuteczna. Rekomenduje się również aktywność fizyczną, a wystarczy szybki marsz – nawet 20 minut dziennie, co zapewnia lepsze efekty odchudzania.
4 kroki do wymarzonej sylwetki
Najlepsze rezultaty osiągniemy, gdy zastosujemy się do wszystkich czterech etapów.
- Pierwszy jest bardzo dynamiczny, bo w przeciągu kilku dni (sami ustalamy – od 1 do 10 dni) musimy gwałtownie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zasada jest właściwie prosta – im więcej mamy kilogramów do zrzucenia, tym faza powinna trwać dłużej. Nie przesadzajmy jednak, by się nie zniechęcić. W tej fazie spożywamy tylko produkty proteinowe (białkowe), wykluczone są więc inne, jak węglowodany, tłuszcze, owoce i warzywa.
- W drugim, najdłuższym etapie powinniśmy spożywać naprzemiennie – same produkty proteinowe oraz w połączeniu z warzywami. Celem schudnięcie do ustalonej wagi.
- W fazie trzeciej utrwalamy to, co zyskaliśmy. Powinna trwać 10 dni za każdy zrzucony kilogram, to więc oznacza, że jak udało nam się zejść z wagi o 10 kilogramów, to faza utrwalenia potrwa 100 dni.
- Ostatni krok to stabilizacja wagi i konsekwentne przestrzeganie wyuczonych nawyków. Najlepiej poświęcić jeden dzień w tygodniu, który będzie zdominowany wyłącznie spożywaniem produktów wysoko-proteinowych.
Być może to dieta dla nas? Warto spróbować, ale żeby faktycznie były efekty, powinniśmy trzymać się zasad i przestrzegać najważniejszych zaleceń.