Ciśnieniomierz

Jaki ciśnieniomierz wybrać?Ciśnieniomierz jest urządzeniem pozwalającym kontrolować ciśnienie tętnicze, przydatnym w domu dla osoby w każdym wieku, szczególnie dla seniorów. W aptekach można kupić ciśnieniomierze naramienne, nadgarstkowe oraz elektroniczne i mechaniczne.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Ciśnieniomierze elektroniczne są łatwe w obsłudze i stosunkowo dokładne. Urządzenie może być stosowane na raz przez jedną osobę. Użytkownik powinien mierzyć ciśnienie krwi w cichym pomieszczeniu, przed pomiarem nie pić kawy lub herbaty, usiąść na krześle w pozycji wyprostowanej i założyć mankiet urządzenia 2-3 centymetry powyżej łokcia.

Ciśnieniomierz naramienny jest popularny, w aptekach tego rodzaju urządzenie kosztuje około 150-200 złotych. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest idealny dla osób otyłych oraz niepełnosprawnych, które albo nie mogą założyć mankietu na ramię lub choroba uniemożliwia im założenie takiego urządzenia.

Ciśnieniomierze naramienne RANKING

Ciśnieniomierz automatyczny to urządzenie trudniejsze w obsłudze, wymaga wypuszczania powietrza z mankietu za pomocą gumowej gruszki. Tego rodzaju urządzenia są bardzo precyzyjne i dokładne. Najlepiej, gdy ciśnienie mierzy wykwalifikowany pracownik, czyli na przykład pielęgniarka. Warto również przy konsultacji z taką osobą nauczyć się jego obsługi. Ciśnieniomierze automatyczne dzielą się na rtęciowe oraz zegarowe. Rtęciowe urządzenia spotyka się coraz rzadziej, ale zegarowe są nadal użytkowane. Aparat zegarowy wymaga od pacjenta dobrego wzroku, słuchu i koordynacji ruchowej.

Regularne pomiary ciśnienia przeprowadzać powinni wszyscy, a nie tylko osoby chore i osłabione. Ważne jest prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się pomiary ciśnienia wraz z datami.

Ciśnieniomierze przedramienne RANKING

Ciśnieniomierze elektroniczne posiada część gabinetów lekarskich, rzadziej spotyka się je u osób indywidualnych, ponieważ takie aparaty są dużo droższe w porównaniu z modelami ręcznymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mierząc ciśnienie krwi w domu nie denerwujemy się tak, jak u lekarza, co ma wpływ na wyniki pomiaru. Ponadto nadciśnienie powoduje wiele niepożądanych objawów takich, jak między innymi bóle i zawroty głowy, drżenie dłoni, uderzenia gorąca oraz duszność. Ciśnieniomierze do pomiaru ciągłego posiadają jedynie szpitale – są to urządzenia bardzo drogie, ale dokładne i idealne do pomiaru ciśnienia krwi osób po zawałach i poważnych chorobach.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe RANKING

Co jest ważne w ciśnieniomierzu?

Wybierając ciśnieniomierz należy zwrócić baczną uwagę na mankiet. Certyfikaty pozwalają mieć pewność, że urządzenie przeszło walidację kliniczną i jest sprzętem pewnym oraz bezpiecznym.

Duży i czytelny wyświetlacz jest niezbędny dla seniora, ponieważ umożliwia samodzielne odczytywanie pomiarów i sprawdzanie wysokości ciśnienia. Ciśnieniomierze naramienne zasila się bateriami lub podłączając je do prądu, ciśnieniomierze nadgarstkowe zasilane są natomiast jedynie bateriami. Niektóre ciśnieniomierze zapamiętują pomiary, sprawdzają ich poprawność oraz umożliwiają wykonanie kilku pomiarów jeden po drugim oraz uśrednienie ich wyniku.

Ciśnieniomierze zegarowe RANKING

Ile kosztuje ciśnieniomierz? Na rynku dostępne są takie urządzenia dostępne za średnio od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nie warto kupować urządzeń w marketach czy sklepach tradycyjnych. Apteka jest najlepszym miejscem, w którym znajdziemy dobre, dokładne, wysokiej jakości urządzenie z kilkuletnią gwarancją.

Ciśnieniomierze RANKING

Opinie: 5 na temat publikacji Ciśnieniomierz

 1. only_you

  Ciężko znaleźć dobry ciśnieniomierz w rozsądnej cenie, przy częstym mierzeniu są duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami – co innego pokazuje elektroniczny, a co innego ręczny. W obecnej sytuacji … to się po prostu nie denerwować, z reguły pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia 🙂

 2. Ewelina

  warto postawić na dobrą firmę, to jednak trochę zmienia, ja mam od diagnosis model DM-200 IHB i sprawdza się super, nie jest to ich najdroższy model, a trzyma poziom tych droższych

 3. UhuUla

  Miałam kiedyś ciśnieniomierz Omron i muszę powiedzieć, że nic specjalnego. Co chwilę się “zawieszał” w trakcie badania co było bardzo uciążliwe. Od jakiegoś czasu używam Panasonic EW – BU 15 i według mnie jest naprawdę

  ekstra. Wygodny, naramienny, solidnie zbudowany. Nie ma żadnych dodatkowych “bajerów” ale wychodzę z założenia, że nie po to został stworzony. To ciśnieniomierz, ma mierzyć ciśnienie i z tego wywiązuje się znakomicie 🙂

 4. Ariel

  Kiedyś używałem tylko klasycznego ciśnieniomierza, gdzie nasłuchiwało się stetoskopem, ale potem stwierdziłem, że jest to zbyt czasochłonne i często trzeba było powtarzać pomiar bo przegapiło się “tyknięcie”. Od jakiegoś czasu używam ciśnieniomierza zegarowego i jestem zadowolony. Warto kupić z wyższej półki, bo te tańsze często się psują i są z nimi problemy. Jest to bardzo przydatna rzecz, nawet gdy mierzymy ciśnienie raz na jakiś czas 😉

 5. Jadwiga

  Cierpię na nadciśnienie, oraz często borykam się z problemami zdrowotnymi związanymi z ciśnieniem. Ciśnieniomierz jest dla mnie urządzeniem, którego używam codziennie. Każdy w domu pewnie ma ciśnieniomierz, ale zdecydowanie polecam te zegarowe, nadgarstkowe nie podają zawsze do końca wiarygodnych pomiarów. Materiał bardzo przydatny i zdecydowanie na temat 😉

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe zaznaczone są znakiem *