Nie od dziś wiadomo, że Polacy panicznie boją się wizyty u dentysty. Na wizytę u swojego stomatologa decydują się dopiero, kiedy zęby bardzo bolą, kruszą się oraz w innych drastycznych przypadkach. Wiele osób nie dba o profilaktykę i regularne kontrolowanie stanu uzębienia, co doprowadza do eskalacji próchnicy i w efekcie daje jeszcze większe problemy z utrzymaniem zdrowych zębów.
Garść statystyk na temat stosunku Polaków do dbania o zęby
Niestety, statystyki w tym temacie są przerażające. Zgodnie z nimi, co szósty Polak w ogóle nie chodzi do dentysty, przeciętny dorosły obywatel ma trzynaście zębów z próchnicą, a około 40% emerytów jest kompletnie bezzębnych. Statystyki wskazują również, że ogromna grupa Polaków w ogóle nie używa szczoteczki do zębów. Szacuje się, że tych osób jest około 4 000 000. Ponadto, 10% Polaków doświadczyło w swoim życiu zapalenia przyzębia.
Co robić, aby dbać o higienę jamy ustnej
Jest kilka naczelnych zasad, których należy się stosować, aby skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej oraz zapobieganie jakimkolwiek schorzeniom i przypadłościom ze strony jamy ustnej. Przede wszystkim, zęby powinny być myte minimum dwa razy dziennie. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 min, tak aby fluor zawarty w paście do zębów miał możliwość się uwolnić i zadziałać. Szczoteczka do zębów powinna być regularnie wymieniona, to jest co najmniej co trzy miesiące, tak aby włosie na niej się znajdujące był odpowiednio twarde i spełniało swoje właściwości czyszczące. Mycie zębów powinno następować w jasno określony sposób, to jest poprzez koliste ruchy wywierane na każdy ząb z osobna.
Po takim wyszczotkowaniu zębów, należy wyczyścić także powierzchnię wewnętrzną policzków oraz język, ponieważ na nich również znajdują się bakterie odpowiedzialne za rozwijanie się próchnicy, choroby dziąseł i przyzębia oraz świeży oddech. Zęby nie powinny być zbyt mocno szczotkowane, ponieważ może to porysować i uszkodzić szkliwo. Takie porysowane szkliwo jest świetnym miejscem dla baterii do namnażania się. Oprócz szczotkowania zębów, niezwykle istotna jest ich nitkowanie nicią dentystyczną. Pomaga ono usunąć resztki jedzenia i osadu z miejsc trudno dostępnych, takich jak szczeliny między zębami i zaokrąglone boki zębów. Nitkowanie powinno następować po umyciu zębów oraz powinno się odbywać co najmniej raz dziennie.
Niepokojące alarmy dotyczące stanu naszej jamy ustnej
Jak zostało wyżej wspomniane, Polacy kierują się do dentysty dopiero wtedy, kiedy zauważą u siebie niepokojące objawy. Część z nich jest możliwa do usunięcia nawet już na pierwszej wizycie u dentysty, jednak pozostałe mogą świadczyć o poważniejszej chorobie, dlatego nie warto ich bagatelizować i należy reagować jak najszybciej, stawić się u lekarza stomatologa i podjąć leczenie. Jednym z niepokojących objawów, będzie na pewno krwawienie z dziąseł. Jeżeli podczas szczotkowania, nitkowania, albo i nawet codziennego gryzienia pokarmu zauważymy krew, powinniśmy się jak najszybciej udać do stomatologa, aby zlikwidować ten problem. Często krwawiące dziąsła mogą odsłonić szyjki zębów, co sprawi, że zaczną boleć nas zęby.
Ponadto, wielokrotnie krwawienie z dziąseł powoduje, że podsuwają się one do góry i nie wracają już na swoje miejsce. Niepokojący jest także oczywiście ból, niezależnie od tego czy to jest stały lekki ból któregokolwiek zębów, czy jest to gwałtowny, pulsujący, przeszywający na wskroś ból, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Doraźnie można zażyć dostępne w aptece leki przeciwbólowe, jednak konieczne będzie również udanie się do lekarza stomatologa. Zaniepokoić może nas tak że nagle występujący nieprzyjemny zapach z ust, który może pojawić się w wyniku nadmiernego namnażania się bakterii i może świadczyć o stanie zapalnym czy próchnicy w jamie ustnej.