Egzema u przedszkolaka

egzema u przedszkolakaAlergiczny wyprysk skórny – pod tą nazwą kryje się choroba stanu zapalnego skóry, która statystycznie dotyka co dziesiątego dorosłego Polaka. Egzema funkcjonuje także pod nazwą atopowego zapalenia skóry. W przypadku dzieci jest to znacznie częstsza przypadłość, którą na szczęście można wyleczyć. Wiele przedszkolaków wyrasta też z tej choroby (do 7 roku życia 80% maluchów nie zmaga się już dłużej z egzemą), dlatego kluczowe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwalającego na szybsze wyeliminowanie jej objawów. Jakie są przyczyny wyprysku i jego podstawowe objawy, które maści stosować na złagodzenie zmian skórnych i co robić, by dziecko dotknięte egzemą mogło prowadzić normalne i spokojne życie?

Przyczyny egzemy u przedszkolaków

Przede wszystkim nie sposób jednoznacznie określić przyczyn pojawienia się egzemy. Lekarze-dermatolodzy rozróżniają co najmniej trzy przyczyny powstania stanu zapalnego skóry:

  1. Podłoże genetyczne – jeśli oboje rodzice cierpią na egzemę, to prawdopodobieństwo, iż dziecko odziedziczy chorobę wynosi aż 40%. Bardzo często choroba powiązana jest z innymi atopowymi dolegliwościami, np. katarem siennym lub astmą. Niemały wpływ ma także reakcja obronna organizmu na zażywane antybiotyki, leki lub suplementy diety.
  2. Podłoże alergiczne – w tej kwestii kluczowy jest kontakt z alergenem, którym może okazać się produkt codziennego użytku (np. proszek do prania, płyn do kąpieli), składnik żywności (np. czosnek, cebula), metal (najczęściej jest to nikiel), światło słoneczne oraz tkanina tworzywa sztucznego. Dopiero szczegółowe badania w oddziale opieki medycznej pozwolą na precyzyjne ustalenie czynnika alergizującego, co pozwoli jednocześnie wyeliminować go z otoczenia malucha.
  3. Podłoże psychomatyczne – nie można jednoznacznie wskazać na przyczynę pojawienia się wyprysków na skórze. Kluczową rolę może odgrywać stres oraz nagłe zmiany otoczenia, np. podczas pierwszej wizyty w przedszkolu lub niespodziewanego konfliktu z przyjaciółmi.
Zobacz również  Rękawice motocyklowe - co warto wiedzieć na ich temat?

Objawy egzemy u małych dzieci

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż alergiczny wyprysk skórny nie zawsze objawia się u każdego tak samo, bardzo wiele zależy od indywidualnej odporności organizmu oraz od predyspozycji genetycznych. Egzema na dłoniach, łokciach oraz zaczerwienienia na brzuszku i pod kolanami – w tych miejscach najczęściej można zauważyć zmiany na skórze. Staje się ona zaczerwieniona i zaczyna swędzić. Nieleczone i podrażnione przed drapanie zmiany przeobrażają się w drobne wypryski i małe grudki. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, wypełniają się ropą i pękają, tworząc nieestetyczne ślady mogące pozostawiać blizny. Warto mieć na uwadze, iż odpowiednie leczenie egzemy sprawi, że na ciele nie pozostaną żadne blizny. Ponadto pojawia się suchość skóry, która często zaczyna się łuszczyć.

Egzema – leczenie i zapobieganie

W przypadku leczenia egzemy najważniejsze jest wyeliminowanie alergizującego czynnika z otoczenia dziecka. W niektórych przypadkach jest to bardzo proste, wystarczy zrezygnować z jedzenia cukru, zmienić ubrania na te wykonane z bawełny i kupić nowy proszek do prania dla dzieci z alergiami. Jednak w sytuacji, kiedy stan zapalny powstał w wyniku działania promieni słonecznych lub stresu związanego z uczęszczaniem do przedszkola, nie zawsze tak szybko można wyleczyć chorobę. W momencie względnego rozpoznania przyczyny egzemy i względnego wyeliminowania czynnika alergizującego, należy rozpocząć objawowe leczenie choroby. Dermatolodzy często zalecają używanie maści zawierających kortyzol oraz stosowanie leków histaminowych mających na celu opóźnienie wystąpienia reakcji alergicznej.

Zobacz również  Angina – choroba, której nie należy bagatelizować

Można tez sięgnąć po kremy dostępne bez recepty a dedykowane osobom zmagającym się z problemami skórnymi i likwidującymi świąd i zaczerwienienie, np. http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/ na leczenie egzemy. W przypadku przedszkolaka egzema na dłoniach przybiera postać obrzęku i wspomnianego już zaczerwienienia, które zaczyna swędzieć. I w takim wypadku jest to najtrudniejsze do wyeliminowania, ponieważ dziecko instynktownie zacznie się drapać. Jak temu zapobiec? Można próbować zakładać rękawiczki, obcinać bardzo krótko paznokcie (by maluch nie miał się czym drapać), a także zachęcać do częstej higieny dłoni, po której obowiązkowo należy nałożyć krem intensywnie nawilżający. To właśnie ochrona płaszcza lipidowego naskórka odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji skóry z egzemą. Do kąpieli należy stosować specjalne antyalergiczne płyny o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Nie istnieje jedna terapia poprawiająca stan skóry. Jeśli dziecko od małego przejawiało skłonność do występowania egzemy, to istnieje ryzyko, iż w przyszłości również będzie się z nią zmagać. Wyniki badań naukowców opublikowanych w „The Journal of Pediatrics” nie pozostawiają złudzeń – dzieci z egzemą znacznie częściej zapadają na astmę oraz alergie pokarmowe, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie egzemy już od pierwszych objawów.

Czytaj także:
Życie z egzemą – kompendium wiedzy :: MediWeb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją