Pocenie się to naturalna reakcja na ciepło, ale również na stres. Dotarcie na ważne spotkanie, poprzedzone jazdą w zatłoczonym autobusie, kiedy na termometrze powyżej 25 stopni Celsjusza, do najprzyjemniejszych sytuacji nie należy. Dotyczy nas wszystkich, brzydko pachnie, sprawia, że czujemy się niekomfortowo. W tym miejscu pojawia się to zasadnicze pytanie – co zrobić, aby się nie pocić?
Naturalne pocenie kontra nadmierna potliwość
Wydzielina z gruczołów potowych składa się głównie z wody, soli, ale również kwasu mlekowego, węglowodanów czy związków mineralnych. Pocenie się jest zależne od wielu czynników. Może być to prawidłowa reakcja na aktywność fizyczną np. podczas biegania. Towarzyszy nam również podczas upałów lub silnie stresujących sytuacji. O ile jest nieodłącznym, naturalnym kompanem ćwiczeń, o tyle w napiętych chwilach, powoduje dyskomfort.
Według niektórych pot zawiera feromony, charakterystyczne dla obu płci, pobudzające zmysły. Natomiast medycyna uważa, że za zapach potu odpowiedzialne są specyficzne bakterie, żyjące na skórze każdego z nas.
Jak się nie pocić?
Naturalne sposoby na niepocenie się
Jeśli, prowadzisz siedzący tryb życia, gdzie jedyną aktywnością fizyczną, jest ruch rękoma po klawiaturze czy sporadyczne przejście się, to warto z tym skończyć. Twój organizm nie ma gdzie wydzielić potu. W związku z tym, na wezwanie do biura szefa reagujesz spoconymi dłońmi czy stopami. Po pracy zrzuć eleganckie buty, załóż trampki i po prostu idź się wypocić. Zacznij biegać, energicznie spacerować, ćwiczyć w domu lub na siłowni. Dzięki temu będziesz miał szansę na spożytkowanie, potrzebnego ciału, potu. Co więcej, wzmocnisz swoją kondycję i zadbasz o smukłą sylwetkę.
Nieprawidłowa dieta to kolejny skrzat czający się za nadmierną potliwością. W związku z tym należy zrezygnować z ostrych przypraw (również tych zawartych w chipsach czy sosach) oraz ograniczyć picie kawy i napojów energetycznych. Sprzymierzeńcami, w walce z poceniem się, są: woda mineralna (przynajmniej 1.5 l dziennie), wywar z szałwii oraz ziołowe herbatki (melisa, czystek, mięta).
Warto pamiętać również o zachowaniu prawidłowej higieny osobistej. Jeśli pocisz się w sposób nadmierny, powinieneś brać prysznic minimum 2 razy dziennie. Rano, tuż po przebudzeniu, powinien być zimny, szybki i energetyczny. Natomiast po powrocie z pracy należy dokładnie zmyć całodniowy bród (bakterie, nieprzyjemny zapach) – umyć włosy, wyszorować całe ciało. Naturalne balsamy nawilżające, będą odpowiednim rozwiązaniem, zaaplikowanym po kąpieli.
Nadmierne pocenie – sposoby chemiczne
Czasami naturalne składniki warto urozmaicić chemicznymi produktami, które zapobiegają poceniu się. Zarówno w aptekach, jak i drogeriach dostępne są preparaty, obniżające nadmierną potliwość. Przy okazji warto pamiętać, że gdy decydujemy się na produkt z drogerii, to powinien być on znanego producenta, którego cena jest adekwatna do jakości. Jednym z najbardziej popularnych wyrobów jest talk przeciw poceniu. Dzielnymi pomocnikami, przy stosowaniu zasypek, roztworów czy zawiesin, są antyperspiranty. Medyczne artykuły powinny zawierać: kwas borny, taninę, sole glinu i potasu oraz formalinę. Ładnie pachnące dezodoranty czy kulki, ograniczają wydzielanie potu, poprzez zaciskanie kanalików potowych.
Wiele osób nie lubi lata, ponieważ jego upalne dni, sprawiają, że zarówno ich efektywność fizyczna, jak i psychiczna, spada. Czujemy się rozdrażnieni, nie potrafiąc się na niczym skupić, bo jest za gorąco. Warto pamiętać o powyższych poradach, które, regularnie stosowane, powinny skutecznie przynieść oczekiwane efekty i odpowiedź na pytanie – co robić, żeby się nie pocić?