Szczoteczka soniczna czy elektryczna – poznaj najważniejsze funkcje

euro wp szczoteczka soniczna czy elektryczna - poznaj najważniejsze funkcje

Szczoteczka elektryczna ułatwia codzienne utrzymanie higieny zębów – dokładnie czyści przestrzenie między zębami i zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej. Producenci urządzeń obecnie oferują wiele modeli. Poznaj różnice pomiędzy szczoteczkami rotacyjnymi i sonicznymi.

Wybór szczoteczki elektrycznej

Od czego zacząć, wybierając elektryczną szczoteczkę do zębów? Od ustalenia potrzeb. Jeśli z urządzenia będą korzystali również inni domownicy, wybierzmy taką, która ma możliwość łatwego wymieniania końcówek. Gdy masz problemy z dziąsłami, wybierz model z delikatniejszą końcówką. Wybór szczoteczki zależy też od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na urządzenie – tutaj warto mieć na uwadze również koszty zakupu dodatkowych końcówek wymiennych.

szczoteczka soniczna czy elektryczna - poznaj najważniejsze funkcje

Szczoteczka rotacyjna

Inaczej nazywana obrotową szczoteczka rotacyjna to najbardziej podstawowy model elektrycznego urządzenia do mycia zębów. Okrągła główka wykonuje rotacje – obraca się raz w lewo, raz w prawo. Ilość obrotów wynosi kilka tysięcy na minutę – takiej pracy nie zastąpi ruch ludzkiej dłoni, dlatego szczoteczka elektryczna czyści dokładniej od tradycyjnej. Niektóre modele mają jeszcze możliwość pulsowania, czyli delikatnego docisku główki do zębów w trakcie pracy.

Szczoteczka soniczna

W porównaniu do szczoteczek rotacyjnych, szczoteczka soniczna jest bardziej delikatna dla dziąseł. Okrągła główka wykonuje ruch „wymiatający”, a włosie wpada w drganie dzięki emitowanym falom dźwiękowym. Urządzenie może mieć być również 3D, czyli wykonywać ruchy pulsacyjne i rotacyjne – zobacz najpopularniejsze rodzaje szczoteczek sonicznych: http://www.euro.com.pl/szczoteczki-elektryczne,typ-aparatu!szczoteczka-soniczna.bhtml.

Szczoteczka z irygatorem

Dodatkowym gadżetem dołączanym często do zestawów elektrycznych jest irygator do zębów. To urządzenia służy do dokładnego płukania ust i ułatwia utrzymanie dziąseł w zdrowiu. Można go nazwać alternatywą dla nici dentystycznych. Działanie irygatora opiera się na spiętrzeniu wody – miliony bąbelków ułatwiają usuwanie zabrudzeń z przestrzeni między zębami. Irygator polecamy jest w szczególności dla osób noszących aparaty dentystyczne. Dzięki różnych stopniom regulacji ciśnienia wody sprzęt będzie odpowiedni również dla osób, które mają wrażliwe dziąsła.

Zobacz również  Arytmia serca — co to takiego i z czego może wynikać?

szczoteczka soniczna czy elektryczna 2

Szczoteczka dla dzieci

Urządzenia dla najmłodszych muszą mieć mniejszą końcówkę niż szczoteczki dla dorosłych. Powinny mieć również miękkie włosie, które zapewnia delikatne mycie zębów. Ustawiony na 2 minuty czas szczotkowania ułatwia wyrabianie w dziecku dobrego nawyku dokładnego mycia zębów – niektóre timery odmierzają czas melodią. Kolorowe modele z postacią z ulubionej bajki staną się dodatkową motywacją do codziennego mycia ząbków.

Funkcje i tryby pracy

Wybierając szczoteczkę do zębów, warto przypatrzeć się też funkcjom i trybom pracy, które oferuje. Najważniejszy jest timer – najprostsze modele mają automatycznie ustawiony czas na 2 minuty szczotkowania, w innych możesz go zmieniać i dopasowywać do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są urządzenia z główkami masującymi zęby i końcówkami wybielającymi. Większość urządzeń posiada tryb codzienne mycie, ale znajdziesz też modele z funkcją delikatnego lub głębokiego czyszczenia.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment