Na czym polega mikrodermabrazja?

Zjawisko peelingu mechanicznego jest znane w kosmetyce już od wielu lat. Jeden z jego rodzajów to mikrodermabrazja, która polega na złuszczaniu naskórka poprzez zastosowanie specjalistycznego urządzenia. Ten zabieg kosmetyczny wykorzystuje się oficjalnie od lat 80. XX wieku, kiedy to kontrolowana mikrodermabrazja zaczęła się pojawiać w gabinetach kosmetycznych i gabinetach dermatologów.

Jak przebiega zabieg?

Za odpowiedni efekt kontrolowanej mikrodermabrazji odpowiada specjalistycznie sterowany i precyzyjnie dobrany pod kątem mocy strumień mikrokryształów, które odpowiadają za ścieranie kolejnych warstw naskórka. Obecnie istnieją trzy metody mikrodermabrazji w zależności od rodzaju użytego strumienia w celu eliminacji martwego naskórka:

  • mikrodermabrazja tlenowa – przy pomocy zastosowanych w niej tlenu i soli fizjologicznej poprzez złuszczanie martwego naskórka pomaga usuwać zalegające w poszczególnych jego warstwach zanieczyszczenia; oczyszczanie skóry pomaga dzięki temu eliminować przyczyny mniej lub bardziej poważnych stanów zapalnych skóry;
  • mikrodermabrazja korundowa – w jej przypadku stosuje się odpowiednio mikronizowane kryształki tlenku glinu, które wpływają dobroczynnie na regenerację elastyny oraz kolagenu poprzez proces złuszczania w sposób delikatny martwego naskórka;
  • mikrodermabrazja diamentowa – ścieranie naskórka odbywa się za pomocą diamentowych głowic; jest bezpyłowa, co stanowi istotny aspekt w przypadku zabiegów na skórze wrażliwej.

Wskazania i przeciwskazania

Złuszczanie przy pomocy metod mechanicznych to nie tylko zabieg czysto kosmetyczny, ma on również podłoże stricte medyczne. Mikrodermabrazja jako jeden z rodzajów peelingu powoduje łuszczenie obumarłych struktur naskórka, co szczególnie przy występujących stanach zapalnych na powierzchni skóry (np. krosty ropne) przyczynia się do poprawy jej kondycji. Pacjenci z problemami skórnymi takimi jak blizny, zmarszczki, trądzik i zmiany potrądzikowe, wiotka skóra, przebarwienia skóry oraz piegi mogą poddać się zabiegowi mikrodermabrazji.

Naturalne oleje na zmiany trądzikowe i odmłodzenie skóry => Poznaj właściwości olejku pichtowego z jodły syberyjskiej.

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Osoby cierpiące na nowotwory skórne, zakażenia bakteryjne, na tle wirusowym bądź grzybiczym (opryszczki, liszajec zakaźny, gronkowiec, brodawki czy też mięczak zakaźny). Pacjent posiadający znamiona skórne i jej uszkodzenia (przetarcia, rany otwarte), naczyniaki skórne również są dyskwalifikowane. Wykluczeniu podlegają również osoby, które w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy poddały się zabiegowi chirurgicznemu. Mikrodermabrazji nie wykonuje się także przy trądziku o charakterze ropnym, krostkowym, różowatym, a także u pacjentów ze skórą skłonną do powstawania bliznowców. Skóra powiek jest również wykluczona z wykonania tego zabiegu. Kobiety w ciąży mogą natomiast poddać się zabiegowi, menstruacja oraz opalona i unaczyniona płytko skóra także nie jest przeszkodą. O wszelkich dolegliwościach alergicznych oraz możliwych przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu mikrodermabrazji należy powiadomić kosmetologa bądź lekarza.

Zobacz również  Obniżona koncentracja – leki i inne sposoby, które ją poprawią

zabieg mikrodermabrazji

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu ważne jest dokładne usunięcie makijażu, najlepiej jest zastosować w tym celu peeling enzymatyczny. Maszynę wykonującą zabieg wyposażono w odpowiednio skonfigurowane głowice, których zadaniem jest kontrolowanie emitowanego strumienia kryształów uderzających o naskórek i powodujących usunięcie jego martwych struktur oraz zanieczyszczenia w nim zakamuflowanego. Nagromadzony martwy naskórek zbierany jest w specjalnym pojemniku. Po wykonaniu zabiegu stosujemy maseczki nawilżające, liftingujące lub też odżywcze.

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpieczniejszym niż sama dermabrazja, peeling chemiczny lub też resurfacing laserowy skóry. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wszelkie czynności wykonywane w ramach zabiegu nie powodują przekroczenia zewnętrznej powierzchni skóry – epidermy. Mikrodermabrazja stosowana jest zatem zarówno w celach kosmetycznych, jak i leczniczych.

Poniżej przedstawione nagranie z przeprowadzenia zabiegu mikrodermabrazji diamentowej:

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment