Plaga otyłości w Polsce – jak nadwaga wpływa na stan zdrowia?

Polskie społeczeństwo tyje w zastraszającym tempie. Alarmujące statystyki dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży, u których coraz częściej z powodu nadwagi diagnozuje się szereg poważnych chorób. Jak skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami?

nadwaga

Nadwaga i otyłość w destrukcyjny sposób wpływają na zdrowie oraz utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ciągłe przybieranie na wadze to często wynik stosowania bogatej w produkty przetworzone diety oraz braku czasu i zaniedbań związanych z brakiem aktywności fizycznej.

Stajemy się społeczeństwem lubiącym wygodę – jemy w biegu i bez zastanowienia nad tym, co kładziemy na talerzu, często odwiedzamy bary szybkiej obsługi oraz zapominamy o tym, że człowiek nie jest stworzony do siedzącego trybu życia. Ma to swoje odzwierciedlenie w tym, jak wyglądamy i jak wyglądają nasze dzieci, które często, zamiast bawić się z rówieśnikami, spędzają czas przy ekranie telewizora, monitorze komputera lub ze smartfonem lub tabletem w ręku.

Jak nadwaga wpływa na stan zdrowia?

Nadmiar kilogramów to ogromny problem zdrowotny. Nie chodzi tutaj jedynie o pogorszenie ogólnego stanu zdrowia organizmu i ograniczenie sprawności fizycznej, ale także negatywne skutki psychologiczne. Nadwaga i otyłość stanowią przyczynę licznych problemów emocjonalnych i sprzyjają wykluczeniu społecznemu, dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość ryzyka, jakie niosą za sobą złe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia.

Zobacz również  Materac na bolące plecy – jaki model wybrać?

W kontekście ogólnego zdrowia nadwaga i otyłość to przyczyna rozwoju poważnych i często wymagających leczenia do końca życia chorób np. cukrzycy, zwyrodnień stawów i kręgosłupa czy chorób serca i nadciśnienia. Warto więc jak najszybciej podjąć decyzję o odchudzaniu, nawet gdy z pozoru nadmiar kilogramów wcale Ci nie przeszkadza i nie wpływa negatywnie na Twoją samoocenę.

Jak skutecznie się odchudzić?

W przypadku nadwagi oraz otyłości u dzieci i młodzieży nie wolno stosować na własną rękę popularnych diet czy suplementów i leków odchudzających! Dzieci i młodzież należy odchudzać pod nadzorem pediatry, dietetyka i innych specjalistów, którzy zdiagnozują choroby sprzyjające tyciu i wdrożą odpowiednie leczenie.Warto także przeczytać o leku o nazwie adipex, który pomógł wielu osobą http://meridiasprzedam.plom.pl/adipex-sprzedam/

U osób dorosłych walka ze zbędnymi kilogramami także powinna uwzględniać wizytę u lekarza w celu sprawdzenia, czy nadmiar kilogramów jest wynikiem zaniedbań żywieniowych, czy zaburzeń hormonalnych lub innych schorzeń np. rozwijającej się w ukryciu cukrzycy.

W przypadku niewielkiej nadwagi można stosować popularne diety i starać się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej dzięki aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że najlepiej działa indywidualnie ułożona dieta, gdyż uwzględnia ona nie tylko właściwą dla danej osoby liczbę kalorii i poszczególnych składników odżywczych, ale także pomaga redukować problemy zdrowotne związane z nadwagą np. zbyt wysoki poziom złego cholesterolu i trójglicerydów.

fastfoody

W przypadku osób, u których tradycyjne metody odchudzania z różnych powodów zawodzą, kolejne diety okazują się nieefektywne, a skutki uboczne nadwagi i otyłości zaczynają zagrażać zdrowiu i życiu, stosuje się leczenie farmakologiczne. Kwalifikują się do niego pacjenci z BMI powyżej 27 w przypadku nadwagi i BMI powyżej 30 w przypadku otyłości klinicznej.

Zobacz również  4 sposoby na poprawę samopoczucia

Niestety w Polsce szereg skutecznych leków na otyłość wycofano z obrotu, mimo iż okazywały się one często jedynym ratunkiem dla ludzi, którzy nie byli w stanie wytrwać na diecie. Więcej o lekach na odchudzanie możesz przeczytać tutaj. Sibutramina i inne leki na odchudzanie, wycofane na mocy przepisów UE, miały swoje wady (powodowały skutki uboczne i mogły uzależniać), jednak stosowane zgodnie z zaleceniami, pozwalały w krótkim czasie pozbyć się niszczących zdrowie zbędnych kilogramów.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie meridiasprzedam.plom.pl

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment