Szkarlatyna – jaki jest typowy przebieg płonicy?

Płonica to choroba, która zbiera swoje żniwa w okresie jesiennym i zimowym. Mimo że obecnie nie jest już śmiertelna, wciąż jeszcze wzbudza poważne obawy, gdyż nie wszyscy wiedzą z czym tak naprawdę mają do czynienia i do jakich powikłań może dojść. Najwyższy czas byś i Ty przekonała się, jak wygląda typowy przebieg tej dolegliwości.

Czym jest płonica?

Płonica, powszechnie znana jako szkarlatyna, to zakaźna choroba bakteryjna. Występuje głównie u dzieci, jednak zdarza się, że zapadają na nią także dorośli. Wywołują ją paciorkowce z grupy A. Przejście płonicy nie gwarantuje nabycia na nią długotrwałej odporności, jednak przyjmuje się, że można zachorować tylko trzy razy. Do zarażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową lub przez pokarmy czy też przedmioty dotykane przez chorego. Okres wylęgania się choroby trwa do pięciu dni.

Jak zazwyczaj wygląda przebieg szkarlatyny?

Wszystko zaczyna się od nagłej, bardzo wysokiej gorączki powodującej złe samopoczucie chorego. Innymi towarzyszącymi jej objawami są wymioty oraz ból gardła i brzucha. Gardło szybko staje się zresztą mocno zaognione, a po około pięciu dniach uwidaczniają się czerwone brodawki językowe. Węzły chłonne ulegają powiększeniu, stają się też bardzo wrażliwe na dotyk. Płonica wielu osobom kojarzy się też z bardzo drobną wysypką, przypominającą trochę ślady ukłucia niewielką igłą. Tak naprawdę jednak nie musi ona wcale wystąpić – jej pojawienie się jest bowiem zależne od wrażliwości organizmu na toksynę, którą wytwarzają atakujące bakterie. Jej ognisko obejmuje twarz (wyjątek stanowi trójkąt, zawarty między fałdami nosowymi a brodą), pachwiny, pachy oraz pośladki. Co więcej, skóra, w wyniku tej zmiany, staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Mogą również wystąpić linijne wybroczyny, powstające z powodu zwiększonej łamliwości naczynek krwionośnych.

Zobacz również  4 sposoby na poprawę samopoczucia

Wysypka powinna zniknąć po kilku lub kilkunastu godzinach, natomiast jeśli zalicza się do bardziej intensywnych, może ustąpić po paru dniach. Bardzo charakterystycznym objawem okazuje się też złuszczanie skóry. Po upływie około tygodnia od wystąpienia pierwszych oznak choroby zaczyna się łuszczyć skóra twarzy, po dwóch tygodniach – skóra z okolic tułowia, a tydzień później – skóra stóp oraz dłoni.

Szkarlatyna - jaki jest typowy przebieg płonicy?

Powikłania szkarlatyny

W przypadku płonicy konieczna jest terapia antybiotykowa, ponieważ źle leczona choroba może prowadzić do groźnych komplikacji. Zdarza się, że u osób starszych przebiega ona bardzo łagodnie. Nigdy jednak nie powinnaś lekceważyć tej choroby, ponieważ powikłania szkarlatyny u dorosłych mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Wśród nich wymienia się takie dolegliwości, jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych, schorzenia stawów (paciorkowcowe zapalenia) oraz ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Podczas trwania gorączki powinnaś też pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej dawki płynów, by nie doprowadzić do ewentualnego odwodnienia organizmu.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment