5 zasad wyboru perfum do biura

5-zasad-wyboru-perfum-do-biura-1

Czy w miejscu pracy może panować olfaktoryczny dress code? Teoretycznie preferencje zapachowe są indywidualną sprawą każdego człowieka i nie można w nie ingerować. Może jednak warto zadbać o to, by Twoje perfumy nie drażniły otoczenia w biurze? Przedstawiamy Ci 3 porady, które ułatwią Ci wybór zapachu do pracy.

1. Nieinwazyjne i niedrażniące

W ciągu dnia pracy zdecydowanie warto zrezygnować z ciężkich, odurzających zapachów, które „zwalają z nóg” i są wyczuwalne już z daleka. Szczególnie niezalecane są wszelkie zmysłowe perfumy grające na orientalnej nucie – silnie piżmowe, bazujące na ostrym kardamonie czy oszałamiające słodyczą wanilii. Takie zapachy za to świetnie sprawdzą się po pracy.

W otoczeniu biurowym warto postawić raczej na stonowane, subtelne zapachy, które nie będą działać męcząco na otoczenie. Rozważ np. ten zapach od Céline Dion: Sensational woda toaletowa spray 50ml. Ta kompozycja zapachowa zaskakuje świeżością i lekkością – otoczy Cie on chmurką przyjemnego aromatu i nie będzie działać nużąco.

2. Trwałość jest w cenie

Trwałość to podstawowy warunek, jaki powinny spełniać zapachy do biura. Możesz po prostu nie mieć czasu w ciągu dnia, aby ponownie zaaplikować ulubione perfumy, które zbyt szybko straciły na intensywności. W ferworze pracy nie zawsze też pamiętamy o ponownym rozpyleniu zapachu.

5-zasad-wyboru-perfum-do-biura-2

Poza tym zapach każdych perfum tuż po rozpyleniu jest dość intensywny – mógłby przeszkadzać współpracownikom w przestrzeni wspólnej lub w windzie. Warto też pamiętać o tym, że gdyby wszyscy w pomieszczeniu co chwilę aplikowali na nowo perfumy, już po chwili pomieszczenie wypełniłaby niezbyt przyjemna, dusząca mieszanka zupełnie niepasujących do siebie woni, która mogłaby zmniejszyć komfort przebywania w nim i obniżyć koncentrację podczas pracy.

3. Nie przesadzaj z ilością

Nawet wyjątkowo delikatne i lekkie perfumy mogą stać się męczące dla współpracowników, jeśli będziesz je nosić w dużej ilości. Nie warto więc wylewać na siebie hektolitrów perfum każdego ranka – wystarczy kilka kropel ulubionego pachnidła na nadgarstkach i w okolicach szyi, aby przyjemny zapach towarzyszył Ci przez cały dzień, nie drażniąc przy tym kolegów i koleżanek.

5-zasad-wyboru-perfum-do-biura-3

4. Postaw na zapachy, które pobudzają do działania

Słodkie i duszące zapachy mogą się okazać niekomfortowe nie tylko dla otoczenia, lecz również dla Ciebie. Nawet jeśli są to Twoje ulubione perfumy, które nosisz zawsze, może się okazać, że podczas rutynowej pracy przed komputerem zaczną Cię one nużyć i usypiać, co wpłynie negatywnie na wydajność Twojej pracy.

Do pracy lepiej wybierać bardziej ożywcze, lekkie zapachy, które nie tylko nie ukołyszą Cię do snu, lecz również zmobilizują Cię do dalszej pracy. Godne polecenia są tu szczególnie nuty cytrusowe i morskie.

5. Wybierz wodę toaletową

Jeśli naprawdę nie potrafisz zrezygnować ze swojego ulubionego, intensywnego zapachu, zrezygnuj z wody perfumowanej na rzecz wody toaletowej. Jest ona nieco mniej wyrazista, dzięki czemu nie będzie aż tak męczyć osób znajdujących się w Twoim otoczeniu, a Ty będziesz mogła cieszyć się ukochanym aromatem.