Jak ograniczyć jedzenie słodyczy?

dietaBardzo wiele osób skarży się na to, że jedzenie słodyczy jest u nich niczym nałóg. Bywają momenty, gdy czują tak wielką ochotę na słodkie, że nie mogą po prostu tego uczucia zwalczyć i niemal dosłownie rzucają się na cokolwiek słodkiego, co mają akurat pod ręką. Po takim ataku często po raz kolejny postanawiają, że od jutra już nie jedzą słodyczy. Czy jest to jednak faktycznie dobry pomysł na to, by pozbyć się tego problemu?

Metoda małych kroczków zamiast rzucania się na głęboką wodę

Osoby, które chcą ograniczyć jedzenie słodyczy powinny zdawać sobie sprawę z tego, że ich jedzenie ma działanie uzależniające. Po spożyciu czegoś słodkiego poprawia nam się nastrój i dlatego chętnie w ten sposób radzimy sobie z pojawiającymi się w naszym życiu problemami. Organizm uzależnia się od wysokich dawek cukru i potem jest coraz trudniej ograniczyć słodycze, bo sam się tego zaczyna domagać.

dieta program

Mając to na uwadze warto dokładnie przemyśleć strategię ograniczenia jedzenia słodyczy. Jeśli będziemy chcieli działać radykalnie, to wytrzymamy dzień, dwa, może tydzień, ale potem nasz organizm upomni się o swoje w postaci gigantycznego napadu głodu na słodkie. Ulegając mu nie tylko zniweczymy kilkudniowe starania, ale popadniemy we frustrację, że oto kolejny raz się nie udało. To już pierwszy krok do tego, by mieć chęć poprawić sobie nastrój z pomocą słodyczy i w ten sposób tworzy się koło zamknięte, z którego bardzo trudno się wyrwać.

Zobacz również  Szczoteczka elektryczna

Aby nie przerabiać po raz kolejny takiego scenariusza, warto zastanowić się, czy zamiast tego nie iść metodą małych kroczków. Wybierając tę drogę nie rzucamy od razu jedzenia słodyczy, ale znacznie je ograniczamy. Dla jednych szczytem możliwości będzie rezygnacja z połowy porcji dziennej, którą do tej pory spożywali, a inni zdecydują się jeść słodycze co drugi dzień. W ten sposób unikniemy napadów głodu i frustracji, zobaczymy swoje postępy i chętniej będziemy przed sobą stawiać kolejne wyzwania – dalszego zmniejszenia porcji słodkiego czy wydłużenia liczby kolejnych dni bez słodyczy.

Szklanka wody zamiast słodkiego

Warto również pamiętać, że są różne triki, które pomogą nam zmniejszyć chwilową ochotę na słodkie. Może to być szklanka wody, np. z cytryną, która nie tylko doskonale wpływa na nasz organizm, ale również może wspomóc w zwalczaniu ochoty na słodkie. (Chcesz poznać fakty i mity dotyczące picia wody z cytryną? koniecznie przeczytaj artykuł http://www.amol.pl/picie-wody-z-cytryna-fakty-i-mity).

cytryna - witaminy

Pomocne może być również znalezienie sobie zamiennika słodyczy, np. w formie jakiejś aktywności fizycznej. Jeśli będziemy wykonywać przysiady czy skłony zawsze, gdy najdzie nas ochota na słodkie, to nie dość, że możemy poprawić swoją kondycję i schudnąć, ale również uwolnić endorfiny nazywane hormonami szczęścia.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment