Dyspepsja czynnościowa, czyli po prostu niestrawność, to nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, którym towarzyszy ból trwający nawet kilka tygodni. Jej objawy, jak gazy, wzdęcia, odbijanie, pieczenie i uczucie ciężkości w żołądku, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, sprawiają, że czujemy się ociężali i niekomfortowo.
Szacuje się, że na dyspepsję cierpi aż 1/5 populacji, znacznie częściej występuje u dorosłych niż u dzieci. Standardowym objawem jest przewlekły lub okresowo pojawiający się ból w nadbrzuszu, który może nasilać się przez okres czterech tygodni. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się z różnych powodów, najczęściej jest to zbyt szybkie jedzenie i związane z tym połykanie dużej ilości powietrza, stres, spożywanie tłustych pokarmów, ostrych przypraw, kawy, alkoholu i nadmiernej ilości cukru.
Przyczyny dyspepsji
Przyczyny, jak i samo postępowanie w przypadku dyspepsji, zależą od rozpoznania lekarskiego, dlatego każdy nasilający lub towarzyszący długo objaw należy skonsultować z lekarzem. Warto mieć na uwadze, że niestrawność może pojawiać się w wyniku zarówno zaburzeń czynności ruchowych żołądka, nadmiernego wydzielania soku żołądkowego czy czynników psychosomatycznych, jak stres, nerwica.
Do powszechnych przyczyn dyspepsji zalicza się:
- nieprawidłowe odżywianie, jak nieregularne posiłki, jedzenie potraw ciężkostrawnych, w za dużej ilości i zbyt szybko;
- używki, jak papierosy i alkohol;
- czynniki emocjonalne, jak stres, nerwica, depresja;
- zażywanie niektórych leków, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwreumatyczne, preparaty żelaza i potasu, a nawet antybiotyków;
- choroby, jak zapalenie żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki, wrzody żołądka lub dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku;
- może być objawem raka żołądka.
Objawy dyspepsji
Osoby cierpiące na dyspepsję czynnościową (FD – functional dyspepsia), czyli taką, która występuje, mimo braku istotnej przyczyny (60% przypadków), swoje objawy często wiążą ze spożywanymi posiłkami czy zachowaniami. Dzięki temu mogą szybko wyeliminować pokarm, który powoduje u nich niestrawność i unikać go w przyszłości, czy unikać stresujących sytuacji.
Dyspesja objawia się poprzez:
- uporczywe bóle i skurcze w nadbrzuszu,
- uczucie pieczenia i palenia w nadbrzuszu,
- szybkie uczucie pełności,
- poczucie, że jedzenie zalega w żołądku,
- nacisk w okolicy pępka,
- wzdęcie brzucha,
- odbijanie,
- zgagę,
- nudności oraz wymioty.
Jak radzić sobie z niestrawnością?
Przede wszystkim należy stwierdzić, co powoduje niestrawność i wyeliminować ten czynnik. Warto zawczasu zadbać o zdrowy tryb życia, aby w ogóle uniknąć ryzyka wystąpienia dyspepsji. Należy zrezygnować z potraw ciężkostrawnych, jedzenia słodyczy, zrezygnować z używek, jeść częściej i regularnie, uprawiać sport.
W przypadku, kiedy dyspepsja już wystąpiła, można zastosować leki zmniejszające nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, które dostępne są bez recepty. Najlepiej wybrać te na bazie wyciągów roślinnych, które łagodzą objawy w przypadku jelita drażliwego i dolegliwości trawiennych, jak np. Iberogast®. Przed zastosowaniem takiego leku zawsze należy zapoznać się z ulotką oraz przeciwwskazaniami do stosowania: http://www.iberogast.pl/pl/zespol-jelita-drazliwego-i-dyspepsja-czynnosciowa/.
Sposoby na niestrawność:
- prowadź zdrowy tryb życia, czyli ruszaj się każdego dnia;
- dodawaj do potraw przyprawy, które sprzyjają trawieniu, jak kminek, majeranek, koper;
- omijaj jedzenie powodujące niestrawność i wzdęcia, jak cebula czy fasola;
- nie jedz przed snem;
- ogranicz spożywanie jedzenia smażonego;
- jedz regularnie, częściej i mniejsze porcje;
- staraj się zawsze przed jedzeniem zrelaksować, nie zasiadaj do niego w pośpiechu;
- pij napary z siemienia lnianego, dziurawca, mięty;
- stosuj leki łagodzące objawy dyspepsji na bazie ziół.
W przypadku dokuczliwych i nasilających się objawów można podjąć leczenie farmakologiczne. Każdy lek powinien być skonsultowany ze specjalistą. Przed podjęciem leczenia należy wybrać się na wizytę do lekarza, by ten przede wszystkim pacjenta przebadał, znalazł przyczynę i zastosował odpowiednie leczenie, np. przepisując leki prokinetyczne, spowalniające wydzielanie kwasu solnego czy leki zobojętniające.
Łagodzenie objawów ze strony dyspepsji czynnościowej, czyli niepowiązanej z chorobą, sprowadza się właściwie do wyeliminowania czynnika powodującego dolegliwości, a także wprowadzenia zdrowej diety. W większości przypadków dolegliwości z czasem mijają lub są wyraźnie łagodzone, dzięki czemu już nie uprzykrzają życia i można czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Warunkiem jednak jest szybkie przeciwdziałanie, a w przypadku naprawdę ostrych dolegliwości – konsultacja z lekarzem.
Czytaj także: Mój sposób na życie z dyspepsją czynnościową – TogetherMagazyn
Ja jak cierpiałam na ból brzucha przy niestrawności, to dostałam w poleceniu od lekarza branie cholestilu max. Bardzo mi pomógł. Dobrze trafił tłuszcze, objawy szybko mijały i co najważniejsze nie wracały szybko. Można go łatwo kupić w aptece, nie jest drogi.