Tusz do rzęs

maskaraCzęsto mówi się, że tusz do rzęs jest najważniejszym spośród kosmetyków służących do makijażu zaś wybór odpowiedniego tuszu to czynnik o znaczeniu decydującym w kontekście tego, jak będzie się prezentował makijaż jako całość. Bez cienia wątpliwości można przyznać słuszność tego rodzaju stwierdzeniom.

Przyczyna tego stanu rzeczy jest dość oczywista: po prostu oczy to najbardziej wyraźny, najważniejszy element naszej twarzy i właśnie dlatego tak wiele zależy od umiejętnego ich podkreślenia. Dobór odpowiedniego tuszu do rzęs nie należy jednak do zadań łatwych. Aby osiągnąć naprawdę korzystny efekt wydłużenia i pogrubienia, musimy wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników, by wymienić tylko takie, jak:

 • kolor włosów,
 • karnacja,
 • rozmiar oraz kształt oczu.

Od czego więc należy zacząć wybierając odpowiedni tusz do rzęs? Oto krótki poradnik, w którym postaramy się nieco rozjaśnić wątpliwości z tym związane.

Najchętniej wybierane maskary i tusze wodoodporne

Kolor tuszu należy dobierać pod kolor włosów oraz karnacji

Może powyższa informacja brzmi banalnie, ale na ulicy bardzo często można zauważyć kobiety, które nie zdają sobie sprawy, że przy bardzo jasnych blond włosach oraz równie jasnej karnacji czarny, pogrubiający tusz do rzęs najdelikatniej mówiąc nie stanowi najlepszego pomysłu. Wyglądamy wtedy po prostu jak umakijażowana lalka. Taki rodzaj niezwykle wyrazistego makijażu może być wskazany jedynie wtedy, gdy efekt sztuczności jest czymś zamierzonym: na przykład w przypadku makijażu artystycznego, tj. przeznaczonego dla aktorek występujących w teatrze lub piosenkarek, które właśnie mają zamiar nagrywać futurystyczny teledysk do swojej najnowszej piosenki. W przypadku zwykłych, codziennych sytuacji dobór tuszu do rzęs, który jaskrawo kontrastuje z kolorem włosów oraz karnacją stanowi błąd, który nie tylko nie dodaje nam urody, ale przeważnie po prostu nas szpeci.

Tusze do rzęs Rimmel RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Rimmel.

Tusze do rzęs Pupa RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Pupa.

Zasady jeżeli chodzi o dobór kolorystyki tuszów do rzęs są dość proste:

 • w przypadku włosów koloru blond oraz jasnej karnacji należy korzystać z tuszów, których barwa jest utrzymana w różnych odcieniach brązu bądź grafitowych;
 • tusze czarne są zarezerwowane przede wszystkim dla kobiet o włosach czarnych lub ciemnobrązowych. W niektórych przypadkach mogą one dać korzystny efekt również w przypadku kobiet o włosach rudych lub koloru ciemny blond: wiele jednak zależy wtedy od karnacji, barwy oczu oraz kilku innych czynników;
 • w przypadku włosów siwych, najlepszym rozwiązaniem będzie tusz do rzęs o kolorze brązowym lub grafitowym.

Tusze do rzęs Bourjois RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Bourjois.

Tusze do rzęs Loreal Paris RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Loreal Paris.

Oczywiście, oprócz wymienionych, standardowych kolorów na rynku są dostępne również bardziej ekstrawaganckie tusze do rzęs, na przykład zielone, niebieskie lub czerwone. Warto jednak pamiętać, że tusze utrzymane w takich kolorach przeważnie są odpowiednie jedynie dla bardzo młodych kobiet, a i to tylko przy spełnieniu określonych kryteriów (nie każda młoda dziewczyna z rzęsami pomalowanymi na niebiesko będzie wyglądać ciekawie: czasami efekt takich eksperymentów jest nieudany albo wręcz groteskowy).

Tusze do rzęs Eveline RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Eveline.

Tusze do rzęs Astor RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Astor.

Twarz jako dzieło sztuki?

Wydaje się, że można w tym miejscu sformułować pewną ogólną zasadę, która pozwoli nam zrozumieć, w czym leży istota makijażu i po co tak naprawdę się malujemy. Nie jest tajemnicą, że sztuka makijażu od zawsze była ściśle związana z malarstwem. Tak samo więc, jak w malarstwie, w makijażu ogromne znaczenie mają takie czynniki, jak umiejętny dobór kolorów, harmonijne połączenia barw czy zachowanie odpowiednich symetrii. Warto nauczyć się patrzeć na swoją twarz, jak na płótnie, zaś na przybory do makijażu tak, jakby były one przyrządami malarskimi, przy pomocy których mamy stworzyć udane dzieło sztuki, oczywiście uwzględniając pewne ograniczenia, które wynikają z indywidualnej specyfiki naszego wyglądu.

Tusze do rzęs Max Factor RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Max Factor.

Tusze do rzęs Dior RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych marki Dior.

Co jeszcze warto wiedzieć o tuszach do rzęs?

 • Dzielą się one na maskary, czyli tusze rozpuszczalne w wodzie, oraz tusze wodoodporne.
 • Wodoodporny tusz pogrubiający daje znacznie trwalszy efekt, niż tusz typu maskara, jednak jest to okupione stopniową degradacją rzęs. Z tego powodu, kobiety często korzystające z tuszów wodoodpornych, powinny korzystać również z dobrej jakości odżywek do rzęs. Na rynku dostępne są również tusze, które zawierają w sobie odżywkę.
 • Przed zakupem tuszu należy zapoznać się z jego składem, ponieważ w dużej mierze to od niego zależy efekt, jaki możemy uzyskać. Standardowe składniki, które wchodzą w skład większości tuszów, to keratyna, silikony, woski – wygładzają a także polimery, kaszmir i włókna jedwabiu. W zależności jednak od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybierać tusze pozbawione któregoś z wymienionych składników. Jeżeli na przykład naszym celem jest tylko delikatne podkreślenie i tak już bujnych rzęs, warto zdecydować się na tusz, którego skład jest oparty przede wszystkim na keratynie a także naturalnych składnikach, takich jak kaszmir czy włókna jedwabiu. Silikony i woski są nam bowiem w takim wypadku zbędne(ich podstawowym zadaniem jest pogrubianie oraz “podkręcanie” rzęs). Jeżeli z kolei zależy nam na uzyskaniu jak najbardziej wyrazistego efektu: warto zdecydować się na tusz zawierający przede wszystkim silikony oraz woski, ponieważ to właśnie one w największym stopniu uwyraźniają rzęsy.

Tusze do rzęs RANKING

Zestawienie najbardziej popularnych maskar i tuszy wodoodpornych.

Co interesuje użytkowników:

 • ranking tuszy do rzęs 2017
 • tusz do rzęs ranking 2017
 • ranking tuszy do rzęs
 • tusz wydłużający 2017
 • najlepszy tusz do rzes 2017
 • tusze do rzes ranking 2017
 • jaki tusz do rzęs polecacie 2017
 • tusz do rzes 2017
 • dobry tusz do rzęs 2017
 • najlepsze tusz do rzęs 2017

Opinie: 3

 1. Sandra

  Dawno nie widziałam takiego świetnego artykułu 😀 Naprawdę… te rankingi to mega sprawa, znacznie łatwiej coś wybrać kiedy patrzy się na takie zestawienia. Ja zaraz po przeczytaniu zamówiłam 2 tusze od Rimmela. Nawet wyszło taniej niż w sklepie w którym zazwyczaj kupowałam! Dzięki wielkie!

 2. Gabi

  Ciekawy artykuł! Szczerze mówiąc wcześniej nie zwracałam uwagi na skład tuszy i to był błąd. Teraz już wiem co i jak 😉 . Rankingi są bardzo fajne, nawet ceny są przeważnie niższe niż w drogeriach. Zaraz zamówię sobie tusz od Diora 😀

 3. krystaliczna

  Zgadzam się w 100% z stwierdzeniem, że tusz do rzęs jest najważniejszym kosmetykiem służącym do makijażu. Jest to jak najbardziej trafne i chyba większość kobiet to potwierdzi 🙂 Osobiście korzystam z tuszu Eveline Maskara Big Volume Explosion i przyznam, że jest on godny polecenia. Pozdrawiam.

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe zaznaczone są znakiem *