Zdrowe odchudzanie – jak urozmaicić dietę?

Odchudzanie to wieloetapowy proces, a mając na wyciągnięcie ręki całą dietetyczną wiedzę powinniśmy być świadomi, że szybkie diety-cud są po prostu nieskuteczne i potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przez ostatnie 10 lat furorę robiły takie diety jak dieta Dukana, która zakładała spożycie niewyobrażalnych ilości białka, co obciążało nerki i wątrobę. Była dieta kopenhaska, która prowadziła do wycieńczenia i niedożywienia organizmu. Wśród trochę starszych osób na pewno nieobco brzmi dieta Kwaśniewskiego – sugerująca odrzucenie właściwie wszystkich produktów i zastąpienie ich wysokotłuszczowym pokarmem. Nie trzeba mówić o szybującym cholesterolu? I według rankingu dietetyków niechlubnie niskie miejsce w rankingu 2018 zajmuje popularna ostatnio dieta ketogeniczna, której stosowanie może doprowadzić do rozstrojenia gospodarki hormonalnej.

skuteczna i zdrowa dieta

Wobec tylu zagrożeń, które niosą za sobą diety – i to diety, które zdobyły olbrzymią popularność, jak bezpiecznie stracić na wadze? Jak zawsze najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Zmiana nawyków żywieniowych i regularne spożywanie posiłków to klucz do sukcesu. Efekty będą widoczne nie tylko na naszej wadze, ale również na wynikach badań.

Zrównoważoną dietę można wzbogacić o koktajle na bazie warzyw i owoców – sprawdzają się doskonale podczas detoksykacji organizmu, a dodatkowo dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Najlepiej, jeśli taka dieta trwa dwa tygodnie, a w trakcie jej trwania rezygnujemy ze spożywania tłustych ryb, wędlin i mięs. Unikamy słodyczy oraz produktów przetworzonych. Na krótką metę takie koktajle mogą zastąpić część posiłków, takich jak drugie śniadanie czy przekąska, jednak jeśli chcemy wprowadzić koktajle do naszej diety na stałe warto zajrzeć tutaj: 5 koktajli odchudzających – dieta koktajlowa i samemu poznać wszystkie zalety spożywania codziennie tych wartościowych drinków.

Zobacz również  Zdrowe warzywa z mikrofalówki – przyrządzisz je w mig!

Jak widzisz, dieta i zdrowe odżywianie to wcale nie jest nudna i monotonna sprawa. Istnieją setki różnych kombinacji i miksów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo bogactwo witamin i minerałów zawartych w owocach i warzywach odżywi twój organizm od środka.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment