Wyjaśniamy, czym są żylaki oraz w jaki sposób można na w szybki sposób rozpoznać. Przedstawiamy również ich dokładną charakterystykę, metody leczenia oraz możliwe powikłania w przypadku braku podjęcia terapii leczniczej. Zbiór wiedzy na temat tego coraz częściej spotykanego schorzenia.
Wśród chorób cywilizacyjnych, które dotykają coraz młodszych ludzi znajdują się żylaki. Zawsze wymagają one konsultacji z lekarzem, a często również zastosowania odpowiedniego leczenia. Jedno jest pewne: żylaków nigdy nie należy lekceważyć.
Żylaki to nic innego jak niewydolne żyły, które uległy poszerzeniu. Obejmują one zawsze kończyny dolne i tyczą się jedynie tak zwanego powierzchniowego układu żylnego.
Jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj żylaków, wyróżnimy:
Najczęściej spotyka się te ostatnie. Lokalizują się zazwyczaj na tyle łydki – określa się je wtedy mianem żylaków żyły odstrzałkowej.
Teleangiektazje wewnątrzskórne nazywane są często pajączkami. Nie prowadzą do powstania dolegliwości bólowych i lokalizują się bardzo płytko pod skórą. Większość lekarzy nie traktuje ich jako problemu natury zdrowotnej, uważając, że jedynym co wywołują, to brzydkie oszpecenie.
Biorąc pod uwagę przyczynę, która doprowadziła do powstania żylaków, wyróżnić można:
Te pierwsze rozwijają się w sposób samodzielny. Ich podstawową przyczyną są czynniki genetyczne, które w połączeniu z nieprawidłowym stylem życia prowadzą do powstania zmian żylnych.
Żylaki wtórne są efektem stanów chorobowych: zakrzepicy żył głębokich oraz przetok o charakterze tętniczo – żylnym.
Żylaki wyglądają inaczej w zależności od stadium rozwoju. Pierwszym sygnałem, który świadczy o niepokojącym stanie naszych żył jest uczucie ciężkości nóg. Jeśli nic z tym nie zrobimy, dojdą pajączki, które następnie przerodzą się wyraźnie widoczne zgrubienia.