Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie z którym zmaga się około 24% kobiet w wieku od 18 do 48 lat, oraz ok. 39% kobiet po ukończeniu 55 roku życia. Przyczyną choroby są głównie przeobrażenia zachodzące w anatomicznej budowie miednicy, które pojawiają się najczęściej po porodzie, operacjach ginekologicznych oraz na skutek zmian hormonalnych (okres menopauzy). Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy (mięśni Kegla), które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej w odpowiedni sposób. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest również rozciągnięciem pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Do mimowolnego wyciekania moczu dochodzi w sytuacjach podwyższonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej-podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy podczas zwiększonego wysiłku fizycznego.
Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu może towarzyszyć przymusowe parcie na mocz oraz oddawanie go w małych ilościach. Kobiety opisują ten stan jako ograniczający i krępujący.
Kiedy udać się do specjalisty?
Nietrzymanie moczu jest typowym objawem nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych i wymaga odpowiedniego leczenia. Nieleczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego ograniczenia komfortu życia oraz zapalenia dróg rodnych. Klinika galena z Bielska-Białej kompleksowo zajmuje się tym problemem, zaczynając od pełnej diagnostyki.
Diagnostyka
Rozpoznanie wysiłkowego nietrzymania moczu ustala się na podstawie wnikliwego wywiadu chorobowego podczas wizyty u ginekolog czy urologa, oraz po wykonaniu badań diagnostycznych. Do najczęściej wykonywanych badań, w zależności od potrzeb wykonuje się precyzyjne badanie ginekologiczne, badanie krwi i moczu, USG narządu rodnego oraz badanie urodynamiczne.
Po przeprowadzeniu badań lekarz określa przyczynę oraz stopień zaawansowania choroby wprowadzając odpowiednie leczenie. Badanie urodynamiczne pokazuje jak funkcjonują dolne drogi moczowe. Rodzaj takiego badania wykonuje Klinika Galena w Bielsku Białej przy ulicy Żywieckiej 71.
Leczenie
Ćwiczenie mięśni Kegla oraz elektrostymulacja mięśni dna macicy to powszechnie uznawane metody w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu jednak za najbardziej skuteczne uznaje się leczenie laserowe polegające na fototermicznym obkurczaniu ścianek pochwy. Zabieg ten wykorzystuje laser powodujący wzmacnianie powięzi wewnątrzmiedniczej, ścianek pochwy, a także obszar ujścia cewki moczowej. Światło lasera stymuluje włókna kolagenowe śluzówki prowadząc do ich namnażania i wzmocnienia. Dochodzi do obkurczania tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi następnie do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej prawidłową funkcjonalność.
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów Klinika Galena z Bielska-Białej wykonuje zabiegi Laserem MonaLisa Touch. Dr Bogdan Szymala przeprowadza rewitalizację intymnych narządów kobiecych przy pomocy lasera jak również leczy wstydliwy problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabiegi z użyciem lasera MonaLisa Touch mogą być przeprowadzane u kobiet w każdym wieku. Terapia z wykorzystaniem MonaLisa Touch jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie bez potrzeby hospitalizacji.
Więcej na: http://klinikagalena.pl/kontakt/
eż miałam problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Znajoma poleciła mi gabinet fizjoterapeuty w Warszawie fizjospot.pl, do którego się wybrałam. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale p. Aleksandra bardzo mi pomogła! Za to jestem jej niezmiernie wdzięczna!