Usg jamy brzusznej w radiologii

Radiologia to dziedzina medycyny zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka za pomocą promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego oraz ultradźwięków. Diagnoza dokonana za pomocą obrazowania radiologicznego umożliwia wczesne wykrycie choroby, tak więc każde badanie tego typu daje szansę na jak najszybszą interwencję lekarską. Na czym polega zabieg i gdzie go można wykonać?

Gdzie do radiologa?

usg jamy brzusznej rentgen PoznańKażdy rodzaj badania radiologicznego ma swój skrót, z których najbardziej znany to USG – oznacza badanie ultrasonografem, gdzie korzysta się ze zjawiska rozchodzenia się, rozpraszania i odbijania fal ultradźwiękowych na granicy ośrodków. Pozwala to na określanie rozmiarów, lokalizacji i głębokości usytuowania względem powierzchni ciała badanych narządów. Rentgenografia (RTG) polega na odbijaniu promieni X przez tkanki, a tomografia komputerowa (CT) to zjawisko podobne, jednak tu lampa jest ruchoma. Gabinety radiologiczne znajdują się w każdym praktycznie mieście Polski. Można to sprawdzić, wpisując do wyszukiwarki frazę jak na przykład “usg jamy brzusznej Poznań” rentgen-poznan.pl.

Radiologia ogólna to zdjęcia klatki piersiowej i kości, a także mammografia. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować na takie badania w celu przeprowadzenia badań kontrastowych żołądka i jelita grubego, a dentysta – w celu wykonania rentgena zębów. Po wpisaniu do wyszukiwarki wspomnianej frazy “usg jamy brzusznej poznań” można znaleźć gabinet specjalizujący się w wykonywaniu badań mammograficznych, także piersi implantowanych oraz w USG piersi.

Zobacz również  Co spakować do letniej apteczki?

Jak wygląda badanie radiologiczne?

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej polega na trwającym sekundy napromieniowaniu tej części ciała. Umożliwia to stworzenie dokładnego obrazu tej części ciała, ponieważ przenika ono ciało, jednak wchłaniane jest w różnych ilościach w zależności od rodzaju narządów – inną ilość hamuje kość, inną mięśnie. W USG jamy brzusznej Poznań to badanie, które powinno wykonywać się co 2-3 lata, nawet, jeżeli nie odczuwa się żadnych dolegliwości. Pozwala ono na ocenienie stanu narządów wewnętrznych i sprawdzenie, jakie zachodzą w nich zmiany od czasu ostatniego badania. USG obejmuje badanie takich narządów jak nerki, trzustka czy aorta. Aby przygotować się do niego, nie potrzeba żadnych specjalnych zabiegów – wystarczy na kilka dni przed badaniem nie jeść potraw ciężkostrawnych oraz pić napojów prowokujących wytwarzanie gazów. W dniu badania dobrze być na czczo lub po lekkostrawnym śniadaniu.

Czy warto?

Takie badania jak USG jamy brzusznej Poznań warto wykonywać, jeżeli dba się o zdrowie. Szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu ciała pozwoli na skuteczną i szybką diagnozę, a co za tym idzie – wyleczenie przypadłości.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment