Urolog jest specjalistą pomagającym pacjentom borykającymi się z problemami układu moczowo-płciowego. Każdy, ktoś choć raz miał poważniejsze problemy z pęcherzem lub nerkami, ten wie, jakie jest to bolesne i jak bardzo może uprzykrzyć życie. Problemów urologicznych po prostu nie da się nie zauważyć!
Kamica moczowa – jak ją rozpoznać?
Do najbardziej uciążliwych i bolesnych dolegliwości urologicznych zalicza się kamicę moczową, na którą cierpi ok. 1,2 % społeczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przypadłość objawiająca się tym, że w pęcherzu moczowym gromadzą się kamienie. Kamica moczowa dotyka głównie osoby w wieku 30-50 lat, i zazwyczaj są to mężczyźni. Lekarze zwracają uwagę na 5 głównych czynników sprzyjających powstawaniu tej przypadłości: dziedziczenie; anatomiczne wady wrodzone układu moczowego (zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego); nieprawidłowa dieta, zbyt bogata w produkty białkowe; zbyt mała ilość spożywanych napojów; znaczna aktywność fizyczna (częste pocenie się).
Kiedy zgłosić się do urologa?
Kamica jest to problem, z którym z pewnością pomoże się uporać każdy urolog Poznań. Najpierw pacjent musi się poddać diagnozie, następnie leczeniu. Kamica moczowa rzadko przebiega bezobjawowo i jest wykrywana przypadkiem. Choć u niektórych pacjentów wykrywana jest podczas rutynowego badania moczu lub badania usg. Pierwszym objawem kamicy moczowej jest ból spowodowany zablokowaniem odpływu moczu z nerki. Jeżeli pacjent czasowo lub stale odczuwa poniższe dolegliwości, może to oznaczać, że jedynym dobrym kierunkiem jest urolog Poznań adammichalski.pl
Badanie
Standardowa procedura polega na analizie wyników badania moczu i badania surowicy krwi oraz przeprowadzeniu obrazowego badania ultrasonograficznego (usg). Podczas badania usg lekarz może nie tylko ustalić występowanie kamicy moczowej, ale również określić wielkość złogu i jego położenie, co jest istotne podczas planowania dalszej terapii. Jeżeli pacjent cierpi na ataki kolki nerkowej, lekarz w pierwszej kolejności przypisuje leki przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne, które pomagają opanować ból. Czasami stosuje się także terapię wspomagająca polegającą na nawodnieniu, czyli podaniu płynów w postaci doustnej lub dożylnej.
Litotrypsja
Większość kamieni, po zastosowaniu odpowiedniej kuracji, jest samoczynnie wydalanych z układu moczowego. Czasami jednak niezbędne jest leczenie zabiegowe. Obecnie najczęściej urolog Poznań decyduje się na nowoczesny zabieg polegający na kruszeniu kamieni elektromagnetycznymi falami uderzeniowymi. Jest to tzw. zabieg litotrypsji (ESWL). Jest to nieskomplikowany zabieg, wykonywany w krótkim znieczuleniu. Jego skuteczność ocenia się na 50-95% w zależności od wielkości i umiejscowienia kamieni.
Przeciwwskazaniami do litotrypsji są na przykład ciąża, zakażenie układu moczowego lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Ponadto, możliwe są powikłania po zabiegu, np.: zmiany na skórze, krwiaki na nerkach, rozwój nadciśnienia nadtętniczego, uszkodzenia narządów sąsiadujących z układem moczowym. Dlatego tak ważne jest poddanie się zabiegowi w dobrym gabinecie. Po zabiegu litotrypsji pacjent może odczuwać silny ból związany z wydalaniem rozkruszonych kamieni. Może także pojawić się krwiomocz. Urolog Poznań bardzo rzadko kieruje pacjentów na leczenie operacyjne, gdyż w większości przypadków kamienie układu moczowego można rozbić w gabinecie zabiegowym. Należy jednak pamiętać, że im szybciej pacjent odczuwający charakterystyczne dolegliwości bólowe zgłosi się do urologa, tym szybciej skrócą się jego cierpienia i uniknie nieprzyjemnych powikłań.