Suchy kaszel nie musi być problemem. Zobacz, jak go pokonać!

Jest jedną z najbardziej uciążliwych przypadłości, z jakimi musimy się borykać w okresie jesienno-zimowym. Osłabia, drażni gardło i sprawia, że o swobodnym oddychaniu możemy tylko pomarzyć. W jaki sposób najszybciej pokonamy problemy związane z suchym kaszlem?

Skąd biorą się problemy z suchym kaszlem?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Gdy do naszych dróg oddechowych trafia zanieczyszczone powietrze lub gdy zaczynają je nękać wirusy, pojawia się odruch obronny, znany jako kaszel. W przypadku przeziębienia dokucza nam zazwyczaj kaszel mokry, którego głównym zadaniem jest usunięcie z dróg oddechowych zalegającej w nich wydzieliny. Ponieważ kaszel mokry ma oczyszczać gardło, nazywany jest często kaszlem produktywnym. Taki rodzaj kaszlu, choć bywa dolegliwością męczącą, pomaga nam w walce z chorobą. Inaczej jest w przypadku kaszlu suchego, zwanego nieproduktywnym. W tym przypadku drogi oddechowe nie są zanieczyszczone wydzieliną, a kaszel nie tylko nie oczyszcza ich, ale staje się przyczyną wielu innych problemów. Podrażnione gardło i tchawica, nagłe ataki duszności oraz ciągłe pokasływanie – takie dolegliwości są powszechnym zjawiskiem w przypadku suchego kaszlu.

Suchy kaszel a przeziębienie: jak złagodzić dolegliwości?

Suchy kaszel zazwyczaj pojawia się jako jeden z pierwszych symptomów przeziębienia, zatem walka z nim polega w pierwszej kolejności na leczeniu tej choroby. Pomagają w tym zarówno leki na przeziębienie i grypę, jak i pastylki na ból gardła. Pomocne mogą się też okazać leki z kodeiną, stosowane głównie wtedy, gdy ataki suchego kaszlu mają dość gwałtowny charakter. By złagodzić dolegliwości związane z podrażnionymi drogami oddechowymi oraz pokasływaniem, warto w porę zaopatrzyć się w specjalny syrop na kaszel suchy. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż w jego składzie najważniejszą rolę zajmują te składniki, które mają powlekać gardło, krtań i tchawicę śluzem, chroniąc je tym samym przed dalszym podrażnieniem. Wśród tych składników, które mogą pomóc w ochronie gardła przed skutkami suchego kaszlu, znajduje się prawoślaz lekarski.

Zobacz również  Czym jest układ immunologiczny?

suchy kaszel

Kiedy suchy kaszel może wzbudzać zaniepokojenie?

W przypadku przeziębienia kaszel suchy, choć uciążliwy, jest zjawiskiem normalnym. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy taki rodzaj kaszlu pojawia się nie jako towarzysz przeziębienia, lecz jako zwiastun innych problemów ze zdrowiem. Refluks żołądkowo-przełykowy oraz niektóre choroby serca mogą się objawiać właśnie przewlekłym, suchym kaszlem – problemem, którego w takim przypadku nie można ignorować. Tu niezbędna staje się pomoc lekarza oraz wykonanie badań, które pozwolą ustalić przyczynę kaszlu i podjąć stosowną terapię.

Powiązane poradniki i rankingi

One Thought to “Suchy kaszel nie musi być problemem. Zobacz, jak go pokonać!”

  1. Mama_Bliźniaków

    Moim dzieciom pomaga tylko PlantagoPharm Plus z melisą – pomaga zasnąć i wycisza. Na mokry kaszel daję im Flavamed lub Flegaminę. uważam, że syrop na kaszel lepiej działa, jeśli zawiera naturalne składniki, a w Plantago jest waśnie melisa, prawoślaz i babka lancetowata

Leave a Comment