Piekarnik do zabudowy

Popularne i cenione piekarniki mogą z powodzeniem wkomponować się w zabudowę kuchni. Piekarnik do zabudowy może być gazowy lub elektryczny. Gazowe urządzenia są przestarzałe i stwarzają pewne ryzyko, natomiast modele elektryczne są łatwiejsze w obsłudze oraz bardziej efektywne.


Montaż piekarnika w zabudowie

Montaż piekarników elektrycznych nie należy do skomplikowanych działań – urządzenia można podłączyć bezpośrednio pod płytą grzewczą lub zamontować w słupku, niezależnie od palników. Sprzęt zainstalowany między meblami powinien mieć dobre chłodzenie obudowy, aby nie zniszczyć sąsiadujących z nim obiektów.

Niemniej jednak bardzo ważną kwestią jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną danego modelu piekarnika przed jej zamontowaniem. Przede wszystkim kluczową kwestią jest przygotowanie samej szafki – determinująca będzie tutaj głębokość oraz szerokość samego piekarnika. Pamiętajmy również, że szafki przeznaczone pod zabudowę piekarnika ze względu na system chłodzenia nie posiadają pleców.

Jaki piekarnik do zabudowy kuchni?

Kluczowa kwestia to wygodnie umiejscowione gniazdo do podłączenia piekarnika lub też zagospodarowanie miejsca na odpowiednie przyłącze elektryczne.

Otwieranie drzwiczek do piekarnika wymaga co najmniej metra wolnej przestrzeni przed piekarnikiem, co należy uwzględnić podczas montażu takiego urządzenia.

Piekarniki mają od 45 do nawet 90 centymetrów wysokości, standardowa szerokość wynosi natomiast 60 cm, a głębokość najczęściej 55 cm. Zakres obsługiwanych temperatur wynosi od 30 do ponad 300°C. Im większa rozpiętość temperatury, tym większe możliwości posiada takie urządzenie. Niskie temperatury sprzyjają suszeniu owoców, grzybów, warzyw, a nawet mięs. Wysokie temperatury pozwalają natomiast piec pizzę lub chleb.

Zobacz również  Szczoteczka elektryczna

Elektryczne piekarniki mają wiele funkcji, co świadczy o ich uniwersalności. Piekarniki elektryczne dostępne w postaci urządzeń do zabudowy posiadają zróżnicowane programy sterujące automatyzując i przy tym ułatwiając przygotowywanie potraw.


Ceny piekarników do zabudowy

Piekarniki do zabudowy są zazwyczaj droższe od piekarników wolnostojących, koszt zakupu wynosi od kilkuste do ponad 5000 złotych. Modele do zabudowy można elegancko wkomponować w inne kuchenne urządzenia, chociażby między szafki meblowe zdobiące kuchnię. Piekarniki są także niestandardowe – chociażby takie zintegrowane ze zmywarką, piekarniki z szufladami do podgrzewania, opiekania lub podgrzewania naczyń przed zaserwowaniem posiłku. Podwójny piekarnik także jest bardzo przydatny.


Funkcje piekarników do zabudowy

Piekarniki do zabudowy posiadają programy do pieczenia chleba oraz pizzy, potrafią też piec w formacie 3D, dzięki czemu potrawa w nich umieszczona jest opieczona ze wszystkich stron. Znajdziemy tam również funkcję grilla lub opiekacza, grzałkę górną oraz grzałki górną i dolną – dzięki takim grzałkom potrawy piecze się od góry i od dołu.

nowoczesny piekarnik do zabudowy kuchennej marki Bosch
nowoczesny piekarnik do zabudowy kuchennej marki Bosch
Mikrofala pozwala podgrzewać gotowe potrawy, z kolei pieczenie parowe nie wymaga tłuszczu, dzięki czemu potrawy są zdrowsze i nie zawierają dużych ilości tłuszczu.

Rozmrażanie pozwala ocieplić produkty prosto z zamrażarki.

Rożen obrotowy służy do pieczenia całego kurczaka lub kurczaka w połówkach czy ćwiartkach. Termoobieg pozwala na pieczenie równomierne.

Zobacz również  4 sposoby na poprawę samopoczucia

Piekarniki do zabudowy posiadają różne cechy konstrukcyjne: dostępne są modele lustrzane, tradycyjne, rustykalne, stalowe, wypukłe, szklane, panoramiczne, retro.

Piekarniki do zabudowy można zamontować:

  • pod blatem,
  • wśród szafek stojących,
  • w słupku,
  • na ścianie w kuchni.

Ten ostatni wariant posiada windę, która opuszcza spód piekarnika do wysokości wybranej przez użytkownika. W ten sposób potrawa jest dostępna z różnych stron. Takie rozwiązanie stosują tylko nieliczne firmy.

Piekarniki otwiera się z przodu, z boku, mogą mieć też tak zwany wózek, czyli nowoczesny system mający wysuwaną całą komorę piekarnika, dzięki czemu kontrolowane są potrawy ulokowane na różnych poziomach, wygodnie i w sposób zapewniający optymalne przygotowanie potraw.

Piekarniki do zabudowy mogą posiadać sterowanie manualne lub elektryczne do płyty.


Zalety i wady rozwiązania

Zalety piekarników do zabudowy:

    + można je estetycznie wkomponować w kuchenne wnętrze, przez co pomieszczenie posiada jednolity styl
    + wykorzystanie możliwości zabudowy urządzeń i sprzętu AGD pozwala na optyczne powiększenie samej kuchni
    + komponują się z wnętrzem kuchni na wymiar, dzięki odpowiednim szafkom mamy praktycznie dowolność co do miejsca ustawienia piekarnika, w żaden sposób nie burząc jednolitej struktury pomieszczenia
    + wersje do zabudowy ze względu na wykorzystanie odpowiednich szafek znacząco upraszcza zachowanie w czystości mebli oraz sprzętu kuchennego

Wady piekarników do zabudowy:

    – wyższa cena sprzętu AGD przeznaczonego do zabudowy kuchennej (do kosztów zakupu piekarnika dochodzi jeszcze szafka i fronty) i konieczność zaprojektowania kuchni na wymiar
    – wszystko jest ze sobą dopasowane (i najczęściej szafki są ze sobą połączone, aby zabudowa była zwarta i stabilna), co może utrudniać niejako późniejszą chęć przestawienia sprzętu w inne miejsce (problematyczne wysuwanie urządzenia) lub też w przypadku jego naprawy
    – jednolite zaprojektowanie całej kuchni wymaga czasu i dodatkowych kosztów (w przypadku zatrudnienia projektanta)
Zobacz również  Pędzle do makijażu

Piekarniki do zabudowy RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych piekarników do zabudowy kuchennej, dostępnych w sklepach online. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Powiązane poradniki i rankingi

11 Thoughts to “Piekarnik do zabudowy”

  1. Kinga

    Z mężem zdecydowaliśmy się akurat na piekarnik do zabudowy marki Amica i póki co sprawdza się świetnie. Elektryczny, tak więc nagrzewa się szybko i nie było żadnych problemów z doprowadzeniem gazu. Przez chwile się obawialiśmy, czy nie zjedzą nas rachunki ale nie jest źle, wzrosły o jakieś 20 złotych (rozliczani jesteśmy co dwa miesiące). Nasz model kosztował nieco ponad dwa tysiące złotych i podobno była to naprawdę dobra cena. Dość dużo czasu spędzam w kuchni, tak więc dokładnie go przetestowałam:) i śmiało mogę polecić takie rozwiązanie.

  2. Artur

    Fajny materiał, krótko i zwięźle. Niestety przy zakupie piekarnika jesteśmy ograniczeni miejscem w mieszkaniu, nie każdy więc się nada. Osobiście cenię sobie produkty firmy Beko i taki też piekarnik wybrałem. Bardzo dobre oznaczenia, całkiem ciekawy design i cena nie była wygórowana. Jeżeli ktoś lubi gotować i chce coś porządnego to nie warto oszczędzać 😉

  3. Gabriela

    Miałam niemały problem w wyborze piekarnika ze względu na wymiary. Na szczęście trafiłam na ten artykuł i wybrałam piekarnik marki Siemens. Jest rewelacyjny. Piekarnik jest dla mnie ważny, gdyż dużo potraw w mojej kuchni wychodzi z piekarnika. Bardzo przydatne jest to by miał termoobieg, bez tego nie wyobrażam sobie mojej kuchni 😉

  4. ludwik

    Bardzo fajny artykuł! Sam mam w dom piekarnik z funkcją mikrofali, bo to było dla mnie coś bardzo istotnego. Jakiś czas temu z żoną zdecydowaliśmy się go zabudować. Wygląda bardzo fajnie, a co najważniejsze nie ma problemów z użytkowaniem go.

  5. wipper

    Przymierzam się do kupna piekarnika, bo chcę w końcu wymienić swój gazowy. Ważne jest dla mnie by był to elektryczny piekarnik. Są łatwiejsze w obsłudze i efektywniejsze, każdy znajomy mi już dawno to doradza i nastał ten moment gdzie zacząłem się rozglądać za takim.

  6. Karol

    Tydzień temu znalazł się u mnie elektryczny piekarnik do zabudowy i to dzięki Wam. Sprzęt od marki Bosch, bo jakoś do niej mam zaufanie – wszystkie sprzęty jakie można, oraz narzędzia kupuję od nich, bo jest to marka godna zaufania. Zawsze stawiają na najlepsze materiały.

  7. tomek

    W nowy mieszkaniu w końcu mogłem pozwolić sobie na piekarnik amica do zabudowy kuchennej i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Amica to bardzo dobra firma godna polecenia. Bezproblemowe działanie, czytelna i stworzona dla normalnego czlowieka instrukcja i przede wszystkim serwis, który w razie czego zawsze praktycznie przyjmuje reklamację.

  8. Weronika

    Niestety nie mogłam sobie pozwolić na piekarnik do zabudowy, a szkoda bo bardzo mi się to podoba. Mam piekarnik boscha i spisuje się znakomicie, służy już ponad dwa lata, bardzo dobrze się go czyści i generalnie jestem z niego zadowolona 😉

  9. Antek

    Piekarnik do zabudowy to genialna sprawa, bo dobrze pasuje do całości wnętrza kuchni i tego jak jest urządzona. Niestety nie wszędzie się da to zrobić, ale wtedy można wybrać coś, co kolorystycznie i stylowo jest zbliżone wnętrzu kuchni.

  10. Kamila

    W nowym mieszkaniu w końcu mogłam sobie pozwolić na piekarnik elektryczny do zabudowy. Bardzo funkcjonalny i spisuje się dużo lepiej niż wszelkiego rodzaju kuchenki gazowe. Zdecydowanie bezpieczniejsze wyjście.

  11. jadwiga

    Dzięki wam jest u mnie nowy piekarnik amica z mikrofalą i jestem bardzo zadowolona z tego zakupu i szczerze mogę polecić każdemu sprzęt tej marki. Solidne wykonanie, nic nie trzeszczy, żaden element. Cena jak najbardziej odpowiednia co do jakości. Pozdrawiam 😉

Leave a Comment