Peeling enzymatyczny

W zabiegach kosmetycznych oprócz klasycznego peelingu fizycznego stosuje się także tak zwany peeling enzymatyczny. W jego przypadku kluczem działania jest zastosowanie enzymów roślinnych, które wnikają w skórę gdzie rozpuszczają połączenia międzykomórkowe, przez co następuje usunięcie martwego naskórka. Peeling enzymatyczny w odróżnieniu od klasycznego fizycznego nie posiada drobinek ścierających naskórek, peeling fizyczny jest również nieco bardziej tłusty. Najczęściej stosowanymi enzymami są bromelaina (enzym z ananasa) oraz papaina (enzym z papai).

Na czym polega peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to mniej inwazyjna metoda od klasycznej – nie podrażnia skóry, a przy problemach z trądzikiem nie mamy do czynienia z procesem rozsiewania go po innych miejscach na twarzy. Należy pamiętać o odpowiednich stężeniach stosowanych enzymów, gdyż specjalistyczne zabiegi kosmetyczne stosują bardziej inwazyjne peelingi enzymatyczne.

Stężenie stosowanych w tym zabiegu enzymów jest znacznie większe, co daje znacznie szybciej oczekiwane przez pacjenta rezultaty. W przypadku osób posiadających cerę o wyjątkowych właściwościach – z trądzikiem, suchą, z tendencją do alergii, przy zapaleniu atopowym, czy też naczynkową – należy bardzo ostrożnie dobierać odpowiedni poziom enzymów do peelingu.

Ten rodzaj oczyszczania skóry możemy z powodzeniem stosować w każdym wieku, warto jednak przed zabiegiem skonsultować się z dermatologiem. Przy zakupie peelingu z drogerii stosować go należy przy cerze normalnej, wrażliwej bądź suchej tylko raz w miesiącu, natomiast mając skórę tłustą lub też mieszaną dwa razy w tygodniu jest optymalną dawką. W przypadku częstszego stosowania jakiegokolwiek peelingu może dojść do podrażnienia skóry.

Zobacz również  Konturowanie twarzy czy strobing? Dobierz makijaż do swojego kształtu twarzy

peeling enzymatyczny

Jak stosować?

Peeling enzymatyczny stosujemy na oczyszczoną warstwę skóry, stosuje się go także celem lepszego działania na skórę wilgotną. Maksymalny czas w przypadku dużego stężenia enzymów to 3 minuty przetrzymywania na skórze, przy mniejszym stężeniu może to być nawet 15 lub 20 minut. Przy zastosowaniu odpowiednich limitów enzymów i maseczce możemy ją mieć nawet przez całą noc, rankiem zmywamy nałożony peeling i stosujemy krem do twarzy.

Stosowanie optymalnych peelingów enzymatycznych uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju naszej cery. Przy pierwszym zastosowaniu kupuje się zazwyczaj peeling o łagodnym stężeniu enzymów. Dzięki niemu skóra staje się bardziej wypoczęta, jest gładsza, eliminowane są też mniejsze niedoskonałości. Podczas zabiegu może wystąpić delikatny dyskomfort w postaci pieczenia, charakterystyczny dla peelingu praktycznie każdego rodzaju. Ważne jest, aby po peelingu nie wystawiać skóry na nadmierną ekspozycję słońcem.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment