Osocze bogatopłytkowe – piękno i młodość z własnej krwi

Zabieg z użyciem własnego osocza bogatopłytkowego jest metodą, którą od lat 90. XX w. z powodzeniem wykorzystuje ortopedia, medycyna sportowa i rekonstrukcyjna oraz stomatologia. Z uwagi na swoje aktywne właściwości oraz biorewitalizację, całkiem niedawno osoczem zainteresowała się medycyna estetyczna, opracowując szereg nowatorskich procedur w zakresie terapii odmładzających, regeneracyjnych oraz łysienia.

PRP – na czym to polega?

Czynniki wzrostu, czyli osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma – PRP) to naturalny materiał otrzymywany z własnej krwi (autologiczny), jaki odpowiada za procesy gojenia się tkanek. Zawarte w nim trombocyty, czyli płytki krwi są silnym stymulatorem procesów odnowy, uwalniając podczas iniekcji biologiczne czynniki wzrostu, jakie pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują procesy odbudowy poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu, oraz poprawę mikrokrążenia.

Jak otrzymać osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pobieranej bezpośrednio od pacjenta. W gabinecie lekarskim lekarz lub pielęgniarka pobiera do specjalnej probówki od 40 do 60 ml krwi pacjenta, a następnie probówkę umieszcza w wirówce w celu odwirowania składników krwi i pozyskania terapeutycznej frakcji, jaką jest osocze wolne od czerwonych krwinek. To w nim mamy wysokie stężenie płytek krwi – eliksir, który działa stymulująco na skórę. Zabieg często występuje pod nazwą „wampirzy lifting” a wstrzykiwane osocze jest półprzezroczyste o lekko żółtawym zabarwieniu- wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska, dermatolog, ekspert z kliniki Sthetic.

Zobacz również  Piekarnik do zabudowy

Eliksir młodości, czyli na czym polega zabieg?

Osocze bogatopłytkowe jest materiałem polecanym w terapii osobom szczególnie wymagającym, które cenią sobie naturalne metody, zwłaszcza jeśli są alergikami. To, co jest największą zaletą tej terapii, to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, całkowicie biozgodny, bez dodatkowych substancji z zewnątrz wywołujący procesy naprawcze. Pobrane i odseparowane w specjalnym separatorze osocze aplikowane w technice mezoterapii w dowolny obszar skóry stymuluje procesy naprawcze.

Zabieg dedykowany jest osobom, które zmagają się z:

  • bliznami pourazowymi oraz potrądzikowymi,
  • wypadaniem włosów i zaburzeniami ich wzrostu,
  • ścieńczałą i zwiotczałą skórą oraz zmarszczkami,
  • chorobami zwyrodnieniowymi i zespołem zmian pourazowych (medycyna regeneracyjna).

Zastrzyk i co dalej?

Samo ostrzykiwanie jest procesem krótkim i trwa około 15 minut, co podyktowane jest dużą wrażliwością osocza i spadkiem jego aktywności. Stosowana w medycynie estetycznej terapia PRP nie tylko intensywnie odmładza skórę, ale również daje długotrwałe efekty jej rewitalizacji, będąc przy tym w pełni biokompatybilna i bezpieczna. Stosowane w mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu osocze bogatopłytkowe wspomaga proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu oraz dzięki odbudowie kolagenu, zabieg zapewnia poprawę napięcia i gęstości skóry, wygładzając i wyrównując jej kolor, a także wyraźnie spłycając bruzdy i zmarszczki – przekonuje specjalista Kliniki Sthetic.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://sthetic.pl/zabiegi/zabiegi-na-twarz/

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment