Operacja powiek górnych (lifting powiek) – na czym polega?

plastyka powiekOperacja powiek, zwana również liftingiem powiek lub plastyką powiek, zmniejsza obwisłość dolnych powiek oraz usuwa nadmiar skóry z górnych.

Jest zwykle wykonywana ze względów kosmetycznych, aczkolwiek może też poprawić widzenie u osób starszych, których obwisłe górne powieki utrudniają widzenie. Plastyka powiek nie wyeliminuje worków pod oczami, kurzych łapek ani innych zmarszczek.

Starzenie się powiek

Skóra traci z wiekiem swoją elastyczność. Grawitacja powoduje, że na górnej i dolnej powiece zbiera się nadmiar skóry. Obwisłe powieki sprawiają, że nasza aparycja ulega pogorszeniu – twarz wydaje się starsza i bardziej ponura.

Kto jest idealnym kandydatem do operacji powiek?

Najlepszymi kandydatami do operacji powiek są osoby w dobrym stanie zdrowia, mające realistyczne oczekiwania. Operację przeprowadza się zwykle u osób powyżej 35. roku życia, aczkolwiek decydują się na nią także osoby młodsze.

Operacja powiek może poprawić wygląd i samoocenę pacjenta. Nie wpłynie jednak na zmarszczki, stan skóry ani strukturę twarzy. Przed podjęciem decyzji o operacji należy przemyśleć swoje oczekiwania i przedyskutować je z chirurgiem.

Czy operacja powiek da stałe efekty?

Efekty operacji górnych powiek trwają zwykle co najmniej 5-7 lat. Operacja dolnych powiek nie musi być zwykle powtarzana, gdyż jej efekty są stałe. Jeśli powieki znów zaczną opadać, preferowaną metodą ich ponownego podciągnięcia będzie naciągnięcie skóry czoła.

Zobacz również  Krem BB a krem CC - jaka jest między nimi różnica? Zobacz, dla kogo został przeznaczony krem CC!

Plastyka powiek – jak się przygotować do zabiegu?

Spodziewaj się i zaplanuj nieobecność w pracy i ograniczenie innych aktywności na kilka dni po operacji powiek. Przed zabiegiem skonsultujesz się z chirurgiem, który przekaże Ci szczegółowe instrukcje na temat przygotowań do operacji. Wskazane jest rzucenie palenia na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Nie należy też przyjmować leków z kwasem acetylosalicylowym, ze względu na to, iż obniża krzepliwość krwi.

Zabiegu nie dokonuje się też w czasie przechodzonej infekcji, w przypadku przyjmowania antybiotyków, podczas okresu, ciąży oraz u pacjentek karmiących piersią.

Jak wygląda zabieg plastyki powiek?

Operacja trwa zazwyczaj około 2 godzin. Chirurg stosuje znieczulenie miejscowe. Następnie dokonuje nacięć, aby rozdzielić skórę od tkanki podskórnej. Usuwany zostaje nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry, po czym powieki są zszywane. Szwy pozostaną na powiekach przez 3-6 dni, w zależności od stopnia gojenia się.

Rekonwalescencja po operacji powiek

Po operacji powiek pacjent ma założone szwy na powiekach, które pozostaną tam przez maksymalnie 6 dni. Na szwy nakłada się niewielkie plastry, które mogą nieco utrudniać widzenie. Szwy zostaną usunięte podczas wizyty kontrolnej. Wystąpi też obrzęk, a niekiedy siniaki wokół oczu. Powieki powinny wyglądać normalnie w ciągu 7-14 dni od operacji.

Po operacji nie zaleca się dużego wysiłku fizycznego oraz podejmowania aktywności mogącej uszkodzić okolice powiek. Rekomendowane jest ponadto spanie w pozycji na wznak, niestosowanie makijażu ani nienoszenie szkieł kontaktowych. Nie wolno tez korzystać z sauny i solarium. W leczeniu obrzęku pomocne będą zimne okłady.

Zobacz również  Czarna maska na wągry

Możliwe powikłania po operacji powiek

  • Nadwrażliwość na światło,
  • Łzawienie lub suchość oczu,
  • Rzadko: reakcje alergiczne, infekcje, zaburzenie zamykania powiek, wywinięcie powieki.

Przeciwwskazania do plastyki powiek

  • Cukrzyca,
  • Nadciśnienie tętnicze i choroby serca
  • Nadczynność tarczycy,
  • Choroba Gravesa-Basedova,
  • Skaza naczyniowa i zaburzenia krzepliwości,
  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Zespół suchego oka,
  • Niedomykalność powiek,
  • U pacjentów z jaskrą i odwarstwianiem się siatkówki niezbędna jest dodatkowa konsultacja z lekarzem okulistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją