Rakiem płuc określa się różne typy nowotworów złośliwych, zlokalizowanych w obrębie dolnych dróg oddechowych. Na potrzeby diagnostyki i leczenia wprowadzono szczegółowy, kliniczny podział nowotworów płuc, niezbędny do wdrożenia prawidłowego postępowania.
Typy raka płuc
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje nowotworów płuc: rak niedrobnokomórkowy (NSCLC) oraz drobnokomókowy rak płuc (SCLC). Oprócz głównych typów, każdy z nich ma szereg podtypów, różniących się przebiegiem, rokowaniem oraz sposobami leczenia.
Najczęściej spotykany jest nowotwór NSCLC, który odpowiada za ok. 85% wszystkich zachorowań, a jego leczenie wymaga zastosowania metod chirurgicznych w połączeniu z przedoperacyjną chemio- i radioterapią. Drugi typ SCLC odpowiada za pozostałe przypadki zachorowań, jest nieoperacyjny i dobrze reaguje na leczenie chemioterapią.
Można wyróżnić także inne nowotwory płuc: rakowiaki, mięsaki i nieokreślone raki płuc.
Niedrobnokomórkowy rak płuc – podział
Wśród licznej grupy raków niedrobnokomórkowych, można wyróżnić cztery podstawowe podtypy oraz kilka rzadziej spotykanych:
- Rak gruczołowy – najczęściej diagnozowany podtyp taka niedrobnokomórkowego i zazwyczaj narasta obwodowych częściach płuca.
- Rak płaskonabłonkowy – przeważnie występujący u palaczy, zwykle rośnie centralnie, w pobliżu oskrzeli.
- Rak wielkokomórkowy – bardzo niebezpieczny, wykazujący tendencję do przerzutów i szybkiego wzrostu; może pojawiać się w każdej części płuca.
- Rak oskrzelikowo-pęcherzykowy – często spotykany u osób niepalących
Inne podtypy niedrobnokomórkowego raka płuc
- Rak gruczołowo-płaskonabłonkowy
- Gruczolakorak brodawkowaty
- Rak mukoepidermoidny
- Rak gruczołowy, torbielowaty
- Rak olbrzymio- i wrzecionowatokomórkowy
Rak drobnokomórkowy (SCLC)
Ten rodzaj nowotworu złośliwego płuc odpowiedzialny jest za ok. 15% przypadków zachorowań i charakteryzuje się mniejszą różnorodnością histopatologiczną. Nie nadaje się do leczenia operacyjnego, ale dobrze reaguje na leczenie chemio- i radioterapią. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i wczesnym tworzeniem przerzutów.
Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-pluc/.