Niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem ortezy

Ortopedyczna proteza, popularnie nazywana również ortezą, jest stosowana przez coraz większą grupę osób. Obecnie wielu ludzi uprawia różnego rodzaju sporty, gdzie nie trudno o kontuzję. Tego typu produkt często jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy unieruchamiać naszej kończyny w gipsie. Jednak stosowanie ortezy wiąże się również z pewnymi niebezpieczeństwami, o których powinniśmy wiedzieć.

Jak już wcześniej wspomniano, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ortezy. Tego typu produkt jest idealnym rozwiązaniem w przypadku bardzo różnorodnych kontuzji. Możemy wyróżnić między innymi ortezę stawu kolanowego, a także stawu łokciowego. W wielu sklepach znajdziemy także ortezy, które mogą być stosowane na stopę. Należy mieć świadomość, iż wspomniane produkty są stosowane nie tylko w przypadku kontuzji. Z pewnością liczba osób, która decyduje się na zastosowanie ortopedycznej protezy to sportowcy, jednak istnieje również grupa osób, które stosują ją z innych powodów. Często pacjenci wybierający ortezy to chorzy na stwardnienie rozsiane, czy też osoby z niedowładem mięśni. Orteza jest bardzo atrakcyjnym produktem. Z pewnością jest bardzo komfortowa oraz bardzo łatwa w konserwacji, w przeciwieństwie do popularnego gipsu, który kiedyś był wyłącznie stosowany w przypadku wielu kontuzji. Jednak należy mieć świadomość, iż orteza może być dla nas również niebezpieczna, jeżeli nie będziemy stosować jej zgodnie z zaleceniami lekarza.

Co musisz wiedzieć zanim kupisz?

Zastosowanie ortezyJak mówi nam Anna Rak ze sklepu omedika.pl: Przede wszystkim jak już wcześniej zauważono, należy pamiętać, iż istnieją bardzo różne rodzaje ortez. Z tego powodu należy stosować je zgodnie z ich przeznaczeniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu ich stosowania, powinniśmy udać się do lekarza prowadzącego. Jednak zazwyczaj podczas wizyty specjalista dokładnie wytłumaczy nam, jak posługiwać się wspomnianym urządzeniem. Wiele ortez posiada tak zwany kąt odwodzenia. Dzięki temu mamy możliwość stopniowego regulowania naszego stawu. Co pewien czas, w zależności jak zalecił to nam nasz lekarz prowadzący, powinniśmy dokonać regulacji ortezy. Również należy pamiętać, iż podczas zakładania tego typu urządzenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ucisk. Jeżeli orteza zamocowana jest zbyt ciasno, może być to dla nas niebezpieczne. Wówczas nasze nerwy, a w szczególności naczynia krwionośne są zbyt uciśnięte. Może to prowadzić między innymi do powstawania zakrzepów, które mogą być bezpośrednią przyczyną zgonu. Jednak użytkowana prawidłowo, może przynieść nam dużą ulgę.

Ortezy są coraz bardziej popularnymi urządzeniami wśród wielu osób, które zmagają się między innymi z kontuzjami. Jednak należy pamiętać, iż tego typu produkty spełniają swoją rolę jedynie wtedy, gdy są stosowane zgodnie z przeznaczeniem.

Zobacz również  Zastosowanie i właściwości amolu

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment