Zmywanie podłóg, ścieranie kurzu z szafek i półek, pranie firan czy trzepanie dywanów to niemal codzienność w mieszkaniu alergika. Regularne usuwanie, nawet niewidocznych gołym okiem, pyłków, kurzu, roztoczy czy sierści zwierząt to podstawa, a zarazem skuteczna profilaktyka chroniąca przed nawrotami kataru, łzawienia oczu czy wysypki na skórze. Symptomy nadwrażliwości i uczulenia są szczególnie uciążliwe dla maluchów, dlatego rodzice często szukają skutecznych narzędzi, które pomogą w codziennej walce z alergenami. Pierwsza pomoc – odkurzacz. Jaki wybrać do mieszkania alergika?
Siła tradycyjnego odkurzacza workowego
Tradycyjne odkurzacze z wymiennymi workami należą do najtańszych na rynku, ale też w niskiej cenie trudno o dodatkowe funkcje, poza zbieraniem drobnych okruchów, paprochów i nieco większych zanieczyszczeń z powierzchni podłogi czy dywanu. Odkurzacze workowe nie pochłaniają skutecznie kurzu, pyłu i alergenów, a im pełniejszy worek, tym siła i wciąganie drobin brudu jest mniejsze.
Dodatkowo przepełniony worek wyrzuca w powietrze nieprzyjemny kurz i duszące pyły. Eksploatacja tradycyjnego sprzętu wiąże się również z koniecznością regularnego wymieniania bądź czyszczenia worka. Ta druga opcja dostępna jest w przypadku odkurzaczy z workami tekstylnymi, niewymiennymi. Zakup worków jednocześnie oznacza wyższe koszty użytkowania. Dokładne porównanie odkurzaczy możliwe jest przy zestawieniu sprzętów o różnych parametrach i odmiennych producentów.
Jak działają odkurzacze bezworkowe?
W sklepach obok tradycyjnego sprzętu znajdziemy odkurzacze bezworkowe, nieco droższe, ale za to bardziej efektywne od tych z wymiennymi workami. Bezworkowy oznacza, że w miejscu worka znajduje się pojemnik, który po każdym odkurzaniu powinno się wyczyścić. Sprzęt działa dzięki sile odśrodkowej i cyklonowemu ruchowi powietrza wewnątrz urządzenia, czyli rurą zasysane jest powietrze wraz z zanieczyszczeniami do środka, a te trafiają do pojemnika. Wylatujące powietrze przechodzi przez specjalne filtry zatrzymujące pyłki, alergeny, roztocza i kurz, zostaje oczyszczone i wraca do pomieszczenia. Moc ssąca pozostaje na jednakowym poziomie, więc przez cały czas skuteczność pochłaniania jest niezmienna.
Minusem jest to, że wypuszczane powietrze jest bardzo suche, a tym samym wysusza śluzówkę gardła i nosa, wywołując podrażnienia.
Moc wody, czyli odkurzacz z pojemnikiem na wodę
Odkurzacze wodne należą do najdroższych na rynku małych sprzętów do sprzątania. Wynika to z zastosowanej technologii cyklonowego ruchu wody i powietrza. Urządzenia działają bez worka, a do specjalnego pojemnika nalewa się wodę, która wraz z filtrami powietrza zatrzymuje wszelkie nieczystości, drobinki i najmniejsze alergeny. Jednocześnie wylatujące powietrze zostaje optymalnie nawilżone.
W mieszkaniu alergika niezbędne jest utrzymanie stałej wilgotności oraz przyjaznej temperatury, dlatego wybór odkurzacza wodnego jest najlepszy. Sprzątanie z tego typu sprzętem jest nie tylko dokładniejsze i przyjemniejsze, ale i wystarcza na dłuższy czas. Dodatkowo odkurzaczem wodnym można wysprzątać dywany i meble tapicerowane, co z kolei eliminuje czynności związane z trzepaniem czy praniem wyposażenia mieszkania.