Naturalne sposoby na kaszel

Gdy dziecko zaczyna kaszleć, to jest to bardzo istotny sygnał ostrzegawczy dla rodziców. W większości przypadków taka sytuacja wiąże się z rozwijającą się infekcją. Powodem jednak może być też zakrztuszenie bądź objaw alergii. Warto więc jak najszybciej zdiagnozować przyczynę.

Co zrobić w momencie pojawienia się kaszlu?

Jeśli nie jest to nagła sytuacja w postaci zakrztuszenia, to należy raczej przyjąć postawę wyczekującą. W większości przypadków z czasem nasilenie kaszlu powinno się zmniejszać i znacznie rzadziej pojawiają się ataki. Jedynym wyjątkiem jest kaszel u dzieci szczekający. To dość niebezpieczna odmiana krtaniowa, która może wiązać się z wystąpieniem duszności. W tym przypadku bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Typowe dolegliwości możemy leczyć samodzielnie w domu. Nie ma jednego sposobu na pozbycie się kaszlu u dzieci, ale istnieją pewne metody, które pozwalają złagodzić ów problem. Jeżeli jednak objawy przedłużają się bądź nasilają, to koniecznie musimy skonsultować się z pediatrą. Pamiętajmy również, aby nie stosować samodzielnie leków hamujących objaw kaszlu, który tak naprawdę jest odruchem obronnym i ma na celu pozbycie się zarazków bądź ciała obcego z układu oddechowego. W momencie gdy jest on naprawdę uciążliwy, to można zastosować ewentualnie delikatne preparaty ogólnie dostępne w aptece, które złagodzą owe dolegliwości.

Naturalne sposoby na kaszel

Warto wiedzieć, co na objaw kaszlu u dziecka sprawdza się najlepiej. Istnieje bowiem mnóstwo naturalnych metod, które pozwalają zlikwidować tego typu dolegliwości. Podstawą tutaj jest z pewnością nawadnianie organizmu maluszka. Pamiętajmy o regularnym podawaniu wody oraz herbatek ziołowych, działających rozgrzewająco. W tym przypadku świetnie sprawdza się na przykład napar lipy z dodatkiem miodu. Dzięki temu odpowiednio nawilżymy śluzówkę, co ułatwi dziecku odkrztuszanie.

Zobacz również  Szczoteczka Oral B Vitality. Jaki model najlepiej wybrać?

kaszel u dzieci

Pomocne może być też oklepywanie. W tym celu należy dziecko przełożyć przez kolano, a następnie opuścić delikatnie jego tułów. Taka pozycja pozwoli wydzielinie swobodnie spłynąć. Następnie oklepujemy plecki w kierunku głowy. Taki zabieg można powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Warto zadbać również o właściwą wentylację. Jeżeli dziecko nie ma gorączki, to można wyjść z nim na spokojny spacer. Świeże powietrze ułatwia bowiem odkrztuszanie. W momencie, gdy wystąpiła wysoka temperatura, to alternatywa mogą być inhalacje z soli fizjologicznej, które wykonamy samodzielnie. Lekarz natomiast może dodatkowo przepisać leki ułatwiające odkrztuszanie. Gdy oprócz kaszlu występuje silny objaw kataru, to warto zwrócić szczególną uwagę na zminimalizowanie takich dolegliwości. Okazuje się bowiem, że może on spływać z nosa po ściance gardła, wywołując ataki kaszlu. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie płukanie nosa solą fizjologiczną.

Podczas choroby maluszka dobrze jest wypróbować różne metody (http://www.kaszeludzieci.pl/), aby zobaczyć, która sprawdzi się w naszym przypadku. Ważne jest, aby dany sposób nie był dla dziecka uciążliwy. Jeśli maluch nie lubi oklepywania, to starajmy się wprowadzić więcej inhalacji. Dostosujmy leczenie do naszej pociechy. To znacznie ułatwi nam proces powracania do zdrowia.

3 Comments

  • A próbowaliście pyramidonka? On ma bardzo naturalny skład, nie jest jakoś super znany, ale jest sprawdzony, bo testowałam hihi na moim dzieciaku. On zawsze coś łapie w trakcie lata, bo przeważnie spędzamy wakacje nad polskim morzem, a wiadomo jaka jest temperatura tu 🙂

  • Tego nie używałam, ale stosuje u dziecka Dicotuss który też ma fajny i bezpieczny skład. Główne składniki to prawoślaz, miód i wyciąg z bluszczu. U nas super się sprawdza na każdy rodzaj kaszlu

    • Na kaszel suchy mi zawsze pomagało utrzymanie odpowiedniej wilgoci w jamie ustnej oraz w nosie, inhalacje amolem to dobra opcja albo picie syropu z cebuli 🙂 Przy kaszlu mokrym natomiast przepłukiwanie gardła daje radę, rumianek spoko 😀 No i utrzymywanie dużej wilgotności w pomieszczeniach pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją