Polepszenie kondycji naszej skóry to zadanie wielu stosowanych przez nas kosmetyków. Niestety najczęściej stanowią one jednak pomoc doraźną – potrafią sprostać zadaniu poprawy estetyki, jednak na dłuższą metę nie stanowią one rozwiązania. W tym właśnie miejscu idealnie swoje zadanie spełnia tak zwany peeling, który z powodzeniem stosowany jest w dermatologii przy chorobach skórnych oraz w kosmetyce.
Usuwanie martwych struktur naskórka
Zabieg peelingu (zwany także jako eksfoliacja) to nic innego jak proces polegający na złuszczaniu naskórka w celu pozbycia się jego martwych i nieodbudowalnych struktur. Najczęściej stosuje się go właśnie w przypadku chęci poprawy wyglądu samej skóry w różnych rejonach naszego ciała (w kosmetyce), poprawy jej kondycji i stanu zdrowotnego (najczęściej w dermatologii), a także w celu zapobieżenia trądzikowi oraz wrastaniu włosów w skórę po zabiegu depilacji.
Główny podział i rodzaje peelingu
Istnieje podział peelingu ze względu na zastosowaną metodę złuszczania:
- peeling chemiczny
- peeling mechaniczny
Drugi podział dotyczy natomiast głębokości usuwanych struktur naskórka:
- peeling powierzchniowy
- peeling średniogłęboki
- peeling głęboki
Zabieg peelingu może być wykonywany na różnych strukturach naszego ciała, w tym najczęściej:
- do twarzy i ust,
- do dłoni i rąk,
- do skóry głowy.
Preparaty wykorzystywane do eksfoliacji różnią się intensywnością działania i powinny być stricte dopasowane do skóry, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwych miejsc.