Lewatywa, nazywana także hydrokolonoterapią, uważana jest za jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Wielkim zwolennikiem mechanicznego oczyszczania jelita był ojciec współczesnej medycyny, czyli Hipokrates. Co warto wiedzieć na temat hydrokolonoterapii? Na co pomaga lewatywa?
Czy lewatywa szkodzi?
Chociaż reklamy głoszą, że hydrokolonoterapia jest skuteczną metodą oczyszczania organizmu i bezpiecznym sposobem na pozbycie się groźnych drobnoustrojów, zabieg ten może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego odradza się częstego wykonywania wlewów, a szczególnie wlewów bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Konsekwencją cyklicznego płukania jelita może być jego podziurawienie oraz rozwój zapalenia otrzewnej.(1) Zatem — umiar. Podczas czytania treści zachwalających lewatywę warto zachować zdrowy dystans. Wbrew powszechnym przekonaniom zabieg hydrokolonoterapii nie sprzyja utracie wagi ani zmniejszeniu otyłości brzusznej. Utrata masy ciała po lewatywie wiąże się z usunięciem ze światła jelita resztek posiłków wraz z kilkoma litrami soków trawiennych i nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem grubości tkanki tłuszczowej. Nie jest także prawdą, że lewatywa poprawia przyswajanie składników odżywczych. Głównym zadaniem jelita grubego jest wchłanianie wody i elektrolitów, gromadzenie kału, utrzymanie w równowadze flory bakteryjnej.(1) Wypłukanie drobnoustrojów bytujących w jelicie grubym, niszczy optymalny balans, zaburza procesy fermentacji i znacząco pogarsza przyswajanie korzystnych produktów fermentacji. Pamiętajmy, że bakterie jelitowe odpowiadają za produkcję witamin z grupy B oraz krótko łańcuchowych kwasów tłuszczowych.(1)
Na co pomaga lewatywa?
Lewatywa znajduje zastosowanie nie tylko w gabinetach odnowy biologicznej, lecz także w szpitalach i specjalistycznych placówkach medycznych: przed badaniami diagnostycznymi, zabiegami operacyjnymi oraz na salach przedporodowych jako przygotowanie do porodu. Współczesna chirurgia coraz częściej poddaje w wątpliwość zasadność płukania jelita grubego nawet przed dużymi zabiegami.(1) Aktualnie sporą popularnością cieszy się oczyszczanie jelita z udziałem izotonicznego roztworu elektrolitów, który w swoim składzie zawiera niewchłanialny czynnik osmotyczny — zwykle glikol polietylenowy.(1) Po wypiciu czterech litrów roztworu następuje całkowite opróżnienie jelita grubego bez zaburzeń metabolicznych i elektrolitycznych. Lewatywa nadal jest skutecznym środkiem przeczyszczającym w leczeniu zaparć, szczególnie gdy zawiodą inne metody bądź preparaty. Ponadto stosowana jest w do usuwania z organizmu ludzkiego pasożyta beztlenowego o nazwie „rope worm”.(2) Warto podkreślić, że choć lewatywa bywa pomocna w leczeniu niektórych dolegliwości, wykonywana zbyt często może przynieść odwrotny skutek. Wlewy powodują duże straty wody, kwasów żółciowych, enzymów, ubytek ogromnej ilości bakterii jelitowych oraz związków niezbędnych do trawienia i przyswajania składników odżywczych (1). Dlatego zanim zdecydujesz się wykonać zabieg płukania jelita grubego, poszukaj informacji na ten temat, przeczytaj artykuł o lewatywie i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Bibliografia:
1. Borycka-Kiciak K. Hydrokolonoterapia – fakty i mity. Kosmos. Problem Nauk Biologicznych. Polskie Towarzystwo Nauk im. Kopernika. 2010;59(3-4):421-428.
2. Volinsky A, Gubarev N, Orlovskaya M, et.al. Stadia rozwojowe ludzkiego pasożyta jelitowego, „rope”. arxiv.org/abs/1301.2845. Data dostępu: 25.11.2016.