Materac na bolące plecy – jaki model wybrać?

Często wstajesz rano z bolącymi plecami? W takim przypadku przyczyną może być niedopasowany materac. Jeżeli zależy ci na tym, aby każdego dnia budzić się bez bólu, pomyśl o jego wymianie. Jaki model warto wybrać?

W sprzedaży znaleźć można mnóstwo modeli materaców – jeżeli zależy ci na tym, aby spać komfortowo, pamiętaj o tym, że nie każdy z nich będzie strzałem w dziesiątkę. Tanie materace wykonane ze zwykłych pianek, które używane są także w sofach i fotelach, nie zapewniają optymalnego podparcia dla kręgosłupa, a ponadto są bardziej narażone na wygniecenia, zwłaszcza wtedy, gdy z materaca korzysta cięższa osoba. Warto wobec tego zwrócić uwagę na materace z wyższej półki cenowej, np. materace wysokoelastyczne, które skutecznie podniosą komfort snu.

Jaki powinien być idealny materac na bolące plecy?

Przede wszystkim warto wybrać taki model, który wyróżnia się wysoką elastycznością punktową – oznacza to, że ugina się tylko w tym punkcie, w którym następuje nacisk, a nie w punktach znajdujących się obok. To powoduje, że ciało ma stabilne poparcie na całej powierzchni. Materac z wysoką elastycznością punktową dobrze stabilizuje plecy, nie dopuszczając do nadmiernego ucisku – w rezultacie mięśnie w trakcie snu są rozluźnione, a kręgosłup ma swoje anatomiczne ułożenie.

Również nie można zapominać o kwestii twardości materaca – to mit, że wygodny materac musi być twardy. Powinien być on dopasowany indywidualnie do użytkownika, dlatego też warto udać się do sklepu stacjonarnego prowadzącego sprzedaż materaców, aby na miejscu przymierzyć się do różnych modeli.

Zobacz również  O czym świadczy powiększenie węzłów chłonnych?

materac na bolące plecy

Polecane materace na bolące plecy:

  • materac kieszeniowy – najlepiej ze strefami twardości, które odpowiadają anatomii ciała
  • materac termoelastyczny – nie tylko reaguje na nacisk, ale również mięknie pod wpływem temperatury ciała, materac termoelastyczny jest zalecany również w profilaktyce przeciwodleżynowej
  • materac lateksowy – powstaje z naturalnego lub syntetycznego lateksu albo ich mieszanki, przewiewny, bardzo trwały, o wysokiej elastyczności punktowej

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment