Jesteś w ciąży? Jedz warzywa i owoce!

Denerwujesz się za każdym razem, gdy ktoś upomina Cię, że powinnaś jeść znacznie więcej warzyw i owoców? Być może dzieje się tak dlatego, że ciągle słyszysz hasło, że są „zdrowe”, ale tak do końca nie wiesz, co do znaczy. Warzywa i owoce naprawdę są zdrowe, co do tego nie ma wątpliwości. Są niezwykle bogatym źródłem licznych witamin i minerałów. A jak zapewne wiesz, są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Ich niedobór, szczególnie w przypadku nienarodzonego jeszcze dziecka, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Już teraz sprawdź, czego w Twojej ciążowej diecie nie powinno zabraknąć! Oto zaledwie kilka przykładów.

Witaminy – ich znaczenie i źródła w pożywieniu

Zacznijmy od witaminy A. Znana jest przede wszystkim z tego, że zapobiega tzn. kurzej ślepocie, czyli ślepocie zmierzchowej, zapobiega też infekcjom i chroni naskórek przed rogowaceniem. To oczywiście prawda, ale to nie wszystkie jej funkcje. Jest ważnym przeciwutleniaczem, ma wpływ na prawidłowy rozwój kości. Dobrym źródłem prowitaminy A są wszystkie warzywa i owoce, które bogate są w karoteny. Możemy wśród nich wymienić marchew, pomidory, brokuły, paprykę, słodkie ziemniaki. Z witaminą tą trzeba jednak ostrożnie, dlatego w czasie ciąży nie powinnaś raczej sięgać np. po wątróbkę, bowiem nadmiar witaminy A jest szkodliwy dla płodu.

Zobacz również  Spirulina

Z kolei witamina E, która także pełni rolę ważnego przeciwutleniacza, znajduje się w zielonych warzywach liściastych, takich jak np. sałata. Pamiętaj, że niedobór witaminy E powoduje trudności z zajściem w ciążę, a także sprzyja poronieniom. Musisz pilnować, aby nie jeść zbyt tłusto, bowiem tłusta, ciężkostrawna dieta wywołuje większe zapotrzebowanie na tę witaminę.

Bardzo ważna dla Ciebie i dziecka jest witamina K. Jej wystarczającymi źródłami, dzięki którym pokryjesz zapotrzebowanie na nią, są: wspomniane już zielone warzywa liściaste (np. sałata, szpinak, kalafior), truskawki, pomidory, rośliny strączkowe. Te ostatnie są dość „kontrowersyjne” i panuje powszechne przekonanie, że ani kobiety w ciąży, ani też karmiące piersią, nie powinny ich jeść, bo mogą powodować wzdęcia, zgagę, a u małych dzieci kolki. Oczywiście, nie powinnaś przesadzać z ich ilością, ale jeśli ogólnie dobrze je tolerujesz, możesz po nie sięgać w rozsądnych porcjach. Witamina K przede wszystkim obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń krzepnięcia krwi.

Niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka są witaminy z grupy B. Znajdziesz je w większości wyżej wymienionych warzyw i owoców. Ich bogatym źródłem są zielone warzywa liściaste. Witaminę B3 (niacyna, która m.in. obniża poziom cholesterolu) znajdziesz dodatkowo w ziemniakach. B5 (kwas pantotenowy) zawarty jest m.in. w brokułach i roślinach strączkowych, B6 (niezbędna m.in. do syntezy erytrocytów i przeciwciał) występuje w bananach, a B11 (kwas foliowy, który musisz dodatkowo suplementować w ciąży, odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu) znajdziesz w morelach, marchwi, dyni i ponownie, w zielonych warzywach liściastych.

Zobacz również  Płyta indukcyjna

I na zakończenie witamina C. Podnosi odporność, znacznie ułatwia przyswajanie potrzebnego Ci żelaza, chroni naczynia krwionośne. Jej bogatymi źródłami są owoce cytrusowe, czarna porzeczka, truskawki, papryka, kiszona kapusta.

Dieta w ciąży

Cenne pierwiastki w warzywach i owocach

Warzywa i owoce są cennym źródłem nie tylko witamin, ale także mikro– i makroelementów niezbędnych do życia. I tak wapnia, który jest głównym budulcem kości i zębów, wpływa na funkcjonowanie układów mięśniowego i nerwowego, poszukuj m.in. w natce pietruszki, suszonych morelach, jarmużu czy szczypiorku.

Potas, który pozytywnie wpływa na zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej, znajdziesz w suszonych morelach, bananach, kiwi, pomidorach, selerze. Na pewno nie możesz pozwolić sobie na niedobór żelaza. Jego bogatym źródłem jest mięso, ale występuje on także m.in. w brokułach, szpinaku, warzywach strączkowych. Jeśli chcesz w ciąży mieć dobre samopoczucie, zadbaj o właściwy poziom magnezu, który wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Występuje on np. w ciecierzycy, grochu, białej fasoli i szpinaku.

Więcej informacji znajdziesz na http://www.enfamil.pl/pl/articles/zywienie-przyszlej-mamy.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment