Jak zakładać soczewki kontaktowe i jak o nie dbać?

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów. Pozwalają na dyskretną korekcję wad wzroku. Korzystając z soczewek zamiast okularów, mamy większą swobodę działania. Możemy bez obawy uprawiać nawet najbardziej ekstremalny sport, bawić się na dyskotece lub pracować w zawodach takich jak strażak czy policjant.

Nie mamy nic na nosie, nie mamy problemów z zaparowanymi szkłami w zimie a osoby w naszym otoczeniu nie domyślają się, że mamy problemy z wzrokiem. Czy wiesz, jak zakładać soczewki i jak o nie dbać?

Obecnie dostępne są soczewki kontaktowe jednorazowego użytku, tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Każdy typ szkieł kontaktowych, poza jednodniowymi, wymaga pielęgnacji. Soczewki jednorazowe po zdjęciu z oka wyrzucamy do kosza. Niestety, koszt korzystania z soczewek jednodniowych jest najwyższy spośród wszystkich rodzajów.

Jeśli zdecydujemy się na soczewki kontaktowe, które można zakładać kilka razy, musimy pamiętać o ich starannej pielęgnacji. Kiedy są założone, zbierają się na nich osady, które mogą stać się pożywką dla bakterii a te paskudy mogą doprowadzić do zachorowania naszych oczu. Do pielęgnacji soczewek kontaktowych należy używać specjalnych płynów czyszcząco dezynfekujących i przechowywać je w dedykowanym dla nich pojemniczku.

Krótka instrukcja pielęgnacji soczewek kontaktowych wielorazowego użytku.

1. Umyj dokładnie ręce i wysusz je.
2. Umyj/wypłucz dokładnie płynem do pielęgnacji soczewek pojemnik na soczewki.
3. Zdejmij soczewkę z oka.
4. Połóż ją na czystej i suchej dłoni.
5. Nanieś na nią kilka kropel płynu pielęgnacyjnego.
6. Małym palcem drugiej ręki „umyj” soczewkę, pocierając ją z każdej strony po kilka sekund.
7. Dokładnie opłucz soczewkę płynem do pielęgnacji.
8. Napełnij obie komory pojemniczka do przechowywania soczewek płynem do ich pielęgnacji.
9. Włóż umytą soczewkę do właściwej komory pojemnika, upewnij się, że cała jest zanurzona w płynie pielęgnacyjnym i zakręć pojemnik.
10. Powtórz wszystkie czynności z drugą soczewką.

Zobacz również  Nowotwór płuc rodzaje i podział kliniczny

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe, które możemy zakładać więcej niż jeden raz, najlepiej jest czyścić zaraz po ich zdjęciu.

Po założeniu soczewek kontaktowych zadbaj o pojemnik, w którym je przechowujesz. Wylej z niego płyn i pozostaw go do wyschnięcia. Pojemnik na soczewki kontaktowe należy regularnie wymieniać, najlepiej raz ma miesiąc.

Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku są atrakcyjną alternatywą dla okularów. Możemy z nich korzystać kilka razy, koszt ich eksploatacji nie jest wysoki a komfort poprawnego widzenia bez okularów na nosie jest bezcenny. Trzeba tylko pamiętać, żeby odpowiednio o nie dbać i w odpowiedni sposób je pielęgnować i przechowywać.

Powiązane poradniki i rankingi

One Thought to “Jak zakładać soczewki kontaktowe i jak o nie dbać?”

  1. Robert

    Soczewki to rewolucyjny wynalazek. Ja sam używam toryków ale póki co najbardziej pasują mi te od Miru. Najlepszą cenę znalazłem na kontaktowe.pl także polecam jakby ktoś szukał 🙂

Leave a Comment