Jak wybrać odpowiedni aparat ortodontyczny?

Korektę zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego przeprowadza się nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Proste zęby są mniej podatne na próchnicę, choroby przyzębia i ścieranie. Aparat korekcyjny można założyć w każdym wieku, ale należy go odpowiednio dopasować. Może być stały lub ruchomy, wykonany w całości z metalu lub uzupełniony delikatniejszymi materiałami, a nawet całkowicie niewidoczny.

Aparat stały czy ruchomy

O tym, czy aparat powinien być na stałe przytwierdzony do zębów zamkami, czy też zdejmowany, decyduje lekarz ortodonta. Warszawa, Kraków, Katowice i Poznań to tylko niektóre miasta, w których z pewnością znajdzie się wykwalifikowany specjalista z tego zakresu. Aparaty ruchome z reguły zakłada się dzieciom do 12. roku życia. W ich użytkowaniu kluczową rolę odgrywa systematyczność. Tylko regularnie używany przyniesie oczekiwane rezultaty. U dorosłych, młodzieży i dzieci, które nie posiadają już zębów mlecznych, zaleca się aparat stały. Ten typ aparatu oddziałuje na każdy ząb osobno, dzięki czemu jest bardziej skuteczny, nawet przy poważnych wadach.

Zamki metalowe, ceramiczne, porcelanowe, kryształowe i szafirowe

Najpopularniejsze aparaty ortodontyczne to te metalowe. Są one tańsze od pozostałych aparatów (nawet 1000 złotych za łuk), ale jednocześnie najbardziej widoczne. Osobom, które wolą bardziej dyskretną korektę poleca się aparaty estetyczne. Mają one zamki wykonane z mniej rzucających się w oczy materiałów niż aparaty metalowe. Estetyczne aparaty ceramiczne i porcelanowe mają wykończenia dobrane pod kolor zębów, a aparaty kryształowe i szafirowe są przezroczyste.

Zobacz również  Flawonoidy i ich właściwości

zdrowe zęby

Aparat widoczny czy ukryty

Najmniej widoczny rodzaj aparatu to aparat lingwalny. Umieszcza się go od wewnętrznej strony zębów, jest więc zupełnie niewidoczny. Aparaty tego typu projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta i idealnie dopasowane do kształtu jego zębów. Ze względu na potrzebną precyzję wykonania jest to też aparat najdroższy. Cena za jeden łuk to nawet 7 tysięcy złotych.

Zobacz także: Metody prostowania krzywych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją