Jak wybielić zęby?

Nie każdego z nas natura obdarzyła naturalnie białym, olśniewającym uśmiechem. Nawet gdy stosujemy restrykcyjne zasady higieny jamy ustnej, kolor zębów może pozostawiać wiele do życzenia. Jak uzyskać śnieżnobiały uśmiech w zaciszu własnego domu?

Zdrowe zęby to piękne zęby

Powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że tylko zdrowe zęby będą lśniły i zaskakiwały pięknym, białym kolorem. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zadbać o ich kondycję. Konieczne jest czyszczenie co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, albo najlepiej po każdym większym posiłku. Kiedy wieczorem umyjemy już zęby, nie powinniśmy nic jeść ani pić, za wyjątkiem wody niegazowanej.

Pielęgnacja i wybielanie zębówNie należy unikać wizyt kontrolnych u dentysty – sprawdzi on, czy w zębach nie ma ubytków próchniczych i nie wymagają one leczenia. Usunie również kamień nazębny, który może stać się przyczyną psucia zębów i licznych stanów zapalnych – także dziąseł.

Domowe wybielanie

Najprostszym sposobem na wybielanie zębów w warunkach domowych jest sięgnięcie po specjalne pasty o wybielających właściwościach. Powinny one stać się podstawą codziennej higieny jamy ustnej. Przy systematycznym szczotkowaniu nimi zębów dostrzeżemy efekty już po kilku tygodniach. Takie pasty ma w swojej ofercie między innymi firma Blend a med. Pamiętajmy, aby zdecydować się na pastę o niskim współczynniku ścieralności. Dobrze dobrana będzie odpowiednia nawet dla zębów wrażliwych. Warto także sięgnąć po płyn do płukania ust – posiadający wybielające właściwości.

Zobacz również  Bodźce powodujące wydzielanie endorfin: sport, śmiech, pikantne przyprawy

Alternatywą są paski wybielające, które zaleca się w szczególności pacjentom z przebarwieniami na zębach. Są one nasączone specjalnym żelem, który wnika w szkliwo zęba. Paski wybielające przykleja się do zębów w górnej i dolnej szczęce codziennie – rano i wieczorem na około 30 minut. W ten sam sposób można korzystać z nakładek wybielających. Już po kilku dniach widać efekty, choć taka kuracja jest droższa i bardziej angażująca niż stosowanie pasty wybielającej.

Domowe sposoby na białe zęby

Istnieje wielu zwolenników samodzielnego, domowego wybielania zębów z wykorzystaniem takich środków jak soda oczyszczona, sok z cytryny czy sól. Soda rzeczywiście ma właściwości wybielające, ale jej wysokie stężenie wpływa negatywnie na szkliwo, przez co zęby być może staną się białe, ale słabsze, a w dłuższej perspektywie czasu także bardziej podatne na przebarwienia. Sok z cytryny nie usuwa przebarwień na zębach w spektakularny sposób, a dodatkowo przyczynia się do erozji zębów i ich demineralizacji. Czyszczenie zębów solą nie przyniesie zaś efektu wybielającego, a jedynie podrażni dziąsła i będzie sprzyjało uszkodzeniom szkliwa.

Chcąc mieć białe zęby lepiej zdać się na sprawdzone pasty i płyny do jamy ustnej, powszechnie dostępne w sklepach.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment