Jak się opalić szybko i bezpiecznie? 5 zasad skutecznego opalania

tagomago-blog-jak-sie-opalic-szybko-i-bezpiecznie-5-zasad-skutecznego-opalania-1Z kąpieli słonecznej trzeba korzystać umiejętnie – łatwo przedawkować słońce i narazić się na oparzenia. Podpowiadamy, jak opalać się szybko i bezpiecznie, aby skóra była zdrowa, a opalenizna utrzymała się długo.

1. Przed sezonem zacznij suplementację beta-karotenem

Beta-karoten, czyli prowitamina A regularnie brana jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego, przyspiesza opalanie się skóry. Jej część jest magazynowana w skórze, dzięki czemu opalenizna utrzymuje się dłużej. Prowitamina A działa też jak dodatkowy filtr przeciwsłonecznym, zmniejszając wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, a tym samym nieco zmniejszając ryzyko poparzenia skóry. Dodatkowo beta-karoten chroni skórę przed powstawaniem przebarwień i piegów. Powinny go stosować przede wszystkim osoby o jasnej karnacji. Zamiast tabletek możesz pić codziennie sok z marchwi, który zawiera prowitaminę A. Zacznij kurację co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem wakacji.

2. Unikaj słońca w szczytowych godzinach

To bardzo często powtarzana informacja, ale bardzo istotna. Zrezygnuj z plażowania w godzinach południowych – między 11.00 a 15.00. Przed południem i po południu słońce opala równie skutecznie, a łatwiej wtedy uchronić się przed poparzeniami.

3. Stosuj kremy z filtrem UVA/UVB

Czy wiesz, że na słońcu bez żadnej ochrony można spędzić jedynie 15 min bez poparzenia słonecznego? Jeśli planujesz dłuższe wylegiwanie się na plaży, koniecznie zastosuj krem z filtrem. Nawet preparaty odporne na wody, aplikuj na skórze kilkukrotnie w czasie opalania. O tym, jak dobierać faktor SPF kremów na opalanie do czasu spędzanego na słońcu, dowiesz się z tego artykułu: Bezpieczne opalanie. Jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Zobacz również  Rolki dla zdrowia i zabawy

tagomago-blog-jak-sie-opalic-szybko-i-bezpiecznie-5-zasad-skutecznego-opalania-3

4. Stosuj przyspieszacze do opalania

Rynek kosmetyczny oferuje dziś całą masę preparatów, które przyspieszają opalanie. Do wyboru masz kremy, olejki, pianki i inne konsystencje, które dopasujesz do swoich preferencji. Jak działa przyspieszacz opalania? Skraca on czas potrzebny do uzyskania trwałej opalenizny – w kilkukrotnie krótszym czasie osiągniesz efekt długiego leżenia na słońcu. A skracając czas opalania, mniej narażasz skórę na przedwczesne starzenie, wysuszanie się i inne skutki uboczne. Jak się szybko opalić bez takiego kremu? Naturalnym przyspieszaczem opalania jest woda. Pamiętaj, aby przed kąpielą w morzu lub jeziorze posmarować się wodoodpornym balsamem do opalania. Po wyjściu z wody krople na ciele będą działać jak soczewki skupiające światło i opalisz się szybciej. Po wyschnięciu znów zaaplikuj krem z filtrem UV!

tagomago-blog-jak-sie-opalic-szybko-i-bezpiecznie-5-zasad-skutecznego-opalania-2

5. Stosuj nowoczesne samoopalacze

Marki takie jak St. Tropez, Clarins czy Collistar zapewniają piękną opaleniznę bez narażania skóry na działanie słońca. Dodatkowo samoopalacze St. Tropez są pozbawione nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla innych kosmetyków self tan. Nowoczesne produkty nie zostawiają plam, maja ekspresowe działanie i tworzą naturalną opalenizną. Mogą być ratunkiem, gdy podczas wakacji brakuje słońca.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment