Fenomen fidget spinnera. Co to jest i gdzie można go kupić?

Każda generacja ma swoje trendy oraz zabawy, które dziś odchodzą w zapomnienie. Najlepszym przykładem jest hula hop oraz zabawka o nazwie jojo.

W ostatnich latach popularnym wśród młodzieży, rozchwytywanym przez nastolatków, przez jednych traktowany z politowaniem, przez drugich traktowany jako gadżet, bez którego nie można pokazać się znajomym, by być na czasie jest fidget spinner.


Co to jest fidget spinner?

Zabawka powstała już w latach 90, a jej twórczynią jest Catherine Hettinger.  Kobieta opatentowała urządzenie w 1993 roku i była w posiadaniu patentu do roku 2005, jednakże duże opłaty związane z jego utrzymaniem doprowadziły do zaprzestania opłat. Catherine liczyła na wsparcie swojego produktu, w tym celu nawiązała kontakt z firmą Hasbro, która po przeanalizowaniu rynku zrezygnowała z wprowadzenia zabawki na rynek. Z biegiem czasu kolejni inżynierowie rozpoczęli modyfikacje wynalazku Hettinger.

fidget spinner

Przełomem dla produktu okazał się rok 2006 kiedy to Forbes wydał artykuł dotyczący fidget spinner. Zabawka ta składa się najczęściej z trzech odnóg (bywają też wersje z dwoma odnogami), w których centrum znajduje się stabilna kopuła służąca do utrzymywania urządzenia.

Fidget spinner ma za zadanie pomagać się skupić oraz pozwala zredukować poziom stresu. W zamiarze Hettinger zabawka miała być pomocna dzieciom z ADHD oraz autyzmem. Jak się jednak okazało fidget spinner stał się towarem deficytowym także dla osób pełnosprawnych. Moda na zabawę fidget spinnerem osiągnęła swoje apogeum w połowie roku 2017. W amerykańskich szkołach zabawka została nawet zakazana ze względu na zbyt aktywne użytkowanie gadżetu przez uczniów.

Zobacz również  Szczoteczka soniczna czy elektryczna – poznaj najważniejsze funkcje

Triki z fidget spinner

Operowanie fidget spinnerem dla zwykłego laika może wydawać się czynnością trywialną oraz monotonną, jednakże istnieje wiele sposobów zabawy gadżetem, które wymagają wielu godzin ćwiczeń. Do podstawowych sztuczek możemy zaliczyć przekładanie kręcącego się fidget spinnera z jednego palca na drugi.

Trudniejszym trikiem jest rozkręcenie urządzenia, umieszczenie go na biurku, a następnie położenie drugiego spinnera na już rozkręcony spinner. Aby dodać do sztuczki większych wrażeń wizualnych, można postarać się by spinner znajdujący się na górze obracał się w przeciwnym kierunku do zabawki położonej na biurku. Możemy także spróbować rozkręcić zabawkę na czubku nosa, ten trik wymaga nie tylko dużej wprawy w korzystaniu ze spinnera, ale także koordynacji ruchowej. Oprócz podstawowych sztuczek istnieją bardziej zaawansowane, ich nazewnictwo jest różnorodne, a miejscem, gdzie możemy podglądać najlepszych jest Youtube. Tam też znajdziemy różnorodne porady oraz filmy instruktażowe.

Triki z fitness spinner dla początkujących

Pokaz możliwości fidget spinner’ów – triki dla zaawansowanych i pasjonatów


Jaki i gdzie kupić fidget spinner?

Fidget spinner stał się na tyle popularnym gadżetem, że jest dostępny niemal wszędzie. Poczynając od dużych sieci handlowych, poprzez sklepy z zabawkami, portale aukcyjne, a kończąc na osiedlowych kioskach. Decydując się na zakup fidget spinnera należy jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana zabawka. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • plastik,
  • mosiądz,
  • nierdzewna stal,
  • tytan.
Zobacz również  Flawonoidy i ich właściwości

W chińskich centrach handlowych można spotkać najczęściej plastikowe imitacje spinnera, wraz z melodyjką, która ma za zadanie przyciągać rzesze najmłodszych użytkowników. Wybierając taki punkt zakupu, nie należy spodziewać się zbyt wiele, albowiem wykonane urządzenia w 99% wypadków służą do krótkotrwałej zabawy, a ślady świadczące o wstępnych uszkodzeniach będą widoczne po kilkukrotnym użytkowaniu.

Lepszym rozwiązaniem jest zakup w sieciach z zabawkami, gdzie nabędziemy atestowaną zabawkę, zarówno dla dziecka wieku 3 lat, jak i tego w wieku 12+. Natomiast zaawansowani użytkownicy w celu zakupu spinnera powinni skupić się bardziej na portalach aukcyjnych, które umożliwiają zakup stalowych, bardziej wytrzymałych spinnerów o różnorodnym kształcie i kolorystyce.


Jaka jest cena fidget spinnera?

Wiadomo doskonale, że na cenę produktu wpływa jakość, wykonanie oraz wzornictwo. Nie inaczej jest w przypadku fidget spinnera. Najtańsze modele można nabyć już za kilka złotych, jednakże taki zakup nie będzie efektywny. Tanie fidget spinnery są najczęściej wykonane z plastiku, co w żadnym stopniu nie przekłada się na żywotność zabawki.

Droższe spinnery można nabyć od 20 do 100 zł. Będą one trwalsze, a ich kolorystyka oraz kształt wyróżnią nas spośród innych zagorzałych fanów. Na rynku dostępne są także ekstrawaganckie wersje o nazwie tęczowy liść, których cena opiewa na kwotę bagatela 5000 zł.

Reasumując, aby wybrać najlepszego spinnera należy znać swoje umiejętności, nie opłaca się oszczędzać na replikach, a zabawa fidget spinnerem  sprawi, że zapomnimy o codziennych troskach oraz zmartwieniach.

Zobacz również  Waga łazienkowa

Fidget spinnery RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych fidget spinner’ów.

Powiązane poradniki i rankingi

One Thought to “Fenomen fidget spinnera. Co to jest i gdzie można go kupić?”

  1. jacek troskliwy

    Takie niepozorne, a tyle szkody może wyrobić. Naczytałem się już o modyfikacjach, jakie ludzie robili na fidget spinnerach – prawdziwe hity to wykorzystywanie chociażby kompresora do jego napędzania czy też zamontowanie ostrzy na przyrządzie … Naprawdę czy ludzie nie mają za grosz wyobraźni …

Leave a Comment